Jak ulevit pocitu těžkých nohou?

Zdravé nohy - dar na celý život
Zveřejněno: 23.6.2016

Nejspíš to také znáte. Přijdete domů z práce a nemůžete se dočkat, až si konečně sundáte boty, sednete si a dáte nohy nahoru. Kotníky a lýtka máte bolavá a oteklá, celé nohy jako by byly z kamene. Cítíte v nich pálení a bolest, která se během dne stupňuje. Právě teď v teplejším období roku se potíže zvyšují, proto věnujte pozornost signálům svého těla.

Oteklé a bolavé nohy si obvykle spojujeme se staršími osobami, s velmi obézními lidmi nebo těhotnými ženami. Toto ale vůbec nemusí být pravidlo. Problém se často týká i mladých a jinak zdravých lidí. Častěji trápí ženy, protože ty k tomu přispívají nepohodlnými boty na podpatcích, ale ani muži nejsou žádnou výjimkou. Otoky nohou bere většina z těch, které trápí, jako běžnou daň civilizaci a jejímu způsobu života. V moderní době máme daleko méně přirozeného pohybu. Naopak naše tělo neúměrně zatěžujeme činnostmi, při nichž musí být dlouhodobě v pozicích, které mu nesvědčí. Významnou roli hraje dědičnost, která určuje pružnost žilních stěn, ale hodně ovlivní právě náš způsob života.

Proč vlastně nohy otékají?

Může za to žilní systém, který nefunguje tak, jak by měl. Žíly v nohách neodvádí krev dostatečně rychle z dolních končetin zpět k srdci a část této krve se tak v nohách hromadí. To vede k bolestivým otokům, pocitům těžkých nohou a jejich únavě, k pálení a napětí v nich. Proč se potíže zhoršují na jaře a v létě? Je to vlivem tepla, které uvolňuje žilní stěny a ty kvůli menšímu napětí kladou krvi nižší odpor.

Bigstock.com/8930518
Bigstock.com/8930518

Kdo a proč tímto problémem trpí?

Vyšší předpoklady k otokům nohou mají lidé se sedavým zaměstnáním, ale i ti, kteří naopak celé dny musí stát či dokonce zvedat těžká břemena. Obvyklým problémem jsou například pro úředníky, kadeřnice, číšníky a mnoho dalších povolání. Obezita je také významným faktorem, protože tělo musí zvládat nadměrnou zátěž a žilní systém trpí. Velkým problémem bývá i nevhodná obuv. V nepohodlných botách chodíme jinak, než je pro naše tělo přirozené. Tím se změní oběhové poměry v nohou a to vede k bolestivým otokům. Stejný účinek mají boty na vyšších podpatcích, které určitě nejsou vhodnou celodenní obuví. Vliv na pocit těžkých nohou má také zátěžový sport a dlouhodobé braní hormonální antikoncepce.

Mohlo by vás zajímat:  Menstruační kalíšek jako ekologická varianta vložek a tamponů

Jak tedy ulevit pocitu těžkých nohou?

  • Pořiďte si pohodlnou obuv. Pokud musíte nebo chcete nosit boty na podpatku, střídejte je během dne s pohodlnějšími botami.
  • Pravidelně choďte a protahujte nohy. Při sezení v kanceláři, ale i při jiné práci, si pravidelně třeba každou hodinu udělejte pár minut času na svižnou procházku (stačí párkrát přejít po kanceláři) a protažení nohou. Procvičte krouživými pohyby prsty, kotníky i kolena.
  • Nezapomínejte hodně pít. Pitný režim je důležitý a to obzvlášť v horkých dnech. Zředí se tím krev, která se snáze dostane zpět k srdci.
  • Zaměřte se na to, co jíte. Zdravá strava dokáže ovlivnit většinu zdravotních problémů. Omezte přísun cukrů a tuků, zhubnete a bude vám lépe.
  • Dopřejte si studenou sprchu, která nohám uleví. Studená voda stáhne žilní stěny a zvýší napětí v nich. Naopak horká lázeň není vůbec vhodná.
  • Během dne, kdy není možné využít studené vody, uleví chladivé masti s bylinnými extrakty.
  • Bylinky pomohou i vnitřně. Vyzkoušejte odvar z třezalky, jitrocele, kostivalu nebo pampelišky. K dostání jsou i směsi bylin určené přímo pro úlevu od pocitu těžkých nohou.

Pocit těžkých a bolavých nohou je nepříjemný a není radno jej ignorovat. Pokud nejde jen o výjimečný stav například po přemíře sportovního výkonu, bylo by vhodné obrátit se co nejdříve na lékaře. Možná se vám to zdá zatím zbytečné, ale může jít už o počátek chronického žilního onemocnění, které je nejlepší zachytit hned v rané fázi.

 

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení