Jak se zbavit ječného zrna

ječné zrno
Zveřejněno: 16.9.2019

Ječné zrno, latinsky hordeolum, je akutní zánět mazové neboli Zeissovy žlázky, která vyúsťuje do folikulu z řas. Malé žlázy zvlhčují řasy a chrání je před lomivostí. Někdy se na nich objeví nepříjemné ječné zrno uvnitř oka.

Pokud se ucpe vývod žlázy, dojde k zanícení, vytvoří se zarudlá a bolestivá bulka na víčku, která připomíná zrnko ječmene. Způsobuje ho namnožením bakterií, nejčastěji stafylokoků. V zanícené žláze dojde k hromaděním mazu, někdy vzniká hnis.

ječné zrno

Příčiny vzniku ječného zrna

  • nesprávná a nedostatečná hygiena
  • nesprávné používání dekorativní kosmetiky
  • nedostatečné odlíčení
  • nesprávné zavádění kontaktních čoček
  • dotyk očí nemytýma rukama
  • pobyt v prašném a zaprášeném prostředí
  • nadměrná námaha očí
  • nedostatek vitamínů
  • oslabení imunitního systému
  • onemocnění jako cukrovka, růžovka a záněty slzných žláz

Ječné zrno a jeho rizikové faktory

Rizikovým faktorem ječného zrna je špatný zdravotní stav, hlavně cukrovka, opakovaná zánětlivá onemocnění kůže, mastná pokožka a snížená imunita. Na jeho vznik vliv mají i naše návyky. Zapomeňte na časté dotýkání očí, mnutí, škrábání a mačkání očí neumytýma rukama. Ječné zrno můžete dostat i při nošení kontaktních čoček a zanedbání hygienických pokynů a jejich správnou péči. Vzniká i při syndromu suchého oka a alergických reakcích, kdy dochází k dlouhodobému dráždění. Objevuje se při pobytu v zaprášeném prostředí nebo v klimatizovaných objektech. Dejte si pozor na nekvalitní dekorativní kosmetiku, na její životnost i nedostatečném odličování.

ječné zrno

Průběh onemocnění

Vzniká nepříjemný pocit a tlak v oku a jeho okolí. Pocit cizího tělesa v oku, kterého se snažíme zbavit usilovným mrkáním. Přidává se bolest očního víčka provázená pálením a řezáním oka. Pak přichází zarudnutí, otok víčka a vytvoření červeného vyklenutí, tzv. abscesu s hnisem. Ten se samovolně provalí nebo se uvolní lékařským zákrokem. Nikdy jej ale nevymačkávejte. Ječné zrno se pak začne samo hojit. Může se vstřebat nebo přejde do chronické formy. Vytvoří se nebolestivý, tuhý hrbol v očním víčku bez jiných příznaků. Pokud způsobuje zhoršené mrkání, převis víčka a zhoršené vidění, je vhodné jej chirurgicky odstranit.

Mohlo by vás zajímat:  Andropauza – i muži procházejí přechodem

Léčba ječného zrna

Je nutné ječné zrno nechat dozrát a prasknout. Zrání lze urychlit teplými obklady. V případě intenzivního svědění a bolesti oka se poraďte s lékařem. Můžete si nechat předepsat antibiotickou oční mast a kapky. V lékárnách je volně prodejná dezinfekční mast Ophthalmo Septonex nebo Opthalmo Azulen. Oči lze proplachovat borovou vodou a vyzkoušet horké obklady z heřmánkového odvaru. Zabírá i odvar ze světlíku lékařského nebo aloe.

V době akutní formy ječného nepoužívejte kontaktní čočky, dekorativní kosmetiku a oka se nedotýkejte. Léčba trvá 5 až 7 dní, než dojde k hojení. Pokud se doba léčby prodlužuje, vyhledejte očního lékaře. Podpořte imunitní systém podáváním vitamínů C a B i minerálů. Zvyšte konzumaci ovoce a zeleniny. Zkuste syrové kvasnice, Pangamin či B-komplex. Doporučuje se pít čaj z černého rybízu. Vezměte 5 rybízových listů a nechte vylouhovat v půllitru studené vody po dobu jedné hodiny.

Nejčastější komplikací je rozšíření zánětu, který může zasáhnout slzné žlázy, celý okraj očního víčka a očnice. Může docházet k recidivám a dlouhému zrání zrna.

ječné zrno

Masáž oka a obklady

Zkuste šetrně přikládat na víčko nahřátý kapesník nebo odličovací tampon ručník na 5 až 10 minut. Opakujte to třikrát až šestkrát denně. Kromě toho si několikrát denně oko namasírujte. Musíte však být opatrní a dodržovat hygienu. Nahřátý obklad a masáž uleví od bolesti, především v počátečních fázích. Masáž postiženého místa můžete provádět i čerstvým droždím, jako naše babičky.

Dalším babským receptem na ječné zrno je směs vytvořená z brambory, žloutku a mléka. Bramboru uvařte, pak oloupejte a na jemno nakrájejte. Pak smíchejte se syrovým žloutkem a teplým mlékem. Obklad dejte na bolavé víčko s ječným zrnem. Opakujte dvakrát denně po dobu výskytu ječného zrna, dokud nezmizí.

Na pánvi opečte krupici a nechte mírně vychladnout. Teplou zabalte do hadříku a aplikujte na víčko s ječným zrnem. Při těchto obkladech bude ječné zrno ustupovat mnohem rychleji.

Mohlo by vás zajímat:  Syndrom polycystických ovárií jako důvod, proč nemůžeme otěhotnět

ječné zrno

Speciální odvar z aloe

Odvar z aloe musíte udělat jinak. Tento odvar poslouží pro léčbu ječného zrna i jako prevence. Čerstvé listy aloe nechte v předvařené vlažné vodě vylouhovat a odstát nejméně 6 hodin. Na 5 gramů listů dejte 1,5 decilitru vody. Obklad přikládejte na postižené místo třikrát až pětkrát denně.

Napařování bylinkami

Bylinná inhalace má známé antibakteriální účinky a působí přímo na sliznice. Dokáže uvolnit hnis a maz a pomáhá vypuzovat nečistoty. V hrnci převařte vodu a nasypte do ní hrst heřmánku, světlíku lékařského nebo tymiánu. Pak si sedněte nad hrnec, přehoďte si osušku přes hlavu a páry z hrnce vdechujte. Inhalaci zopakujte dvakrát denně, vždy na 15 minut.

Pijte měsíčkový čaj

Měsíčkový čaj je vhodný jako doplňková a podpůrná léčba. Měsíček je dobře známý svými protizánětlivými účinky a při léčení ječného zrna popíjejte dva šálky denně. Lžičku sušených květů nechte 10 minut vylouhovat v horké vodě. Vyzkoušet můžete i heřmánek.

Prevence ječného zrna

Důležitá je především hygiena a čistota rukou. Zamezte častému dotýkání se očí a jejich protírání či mnutí. Věnujte pozornost i čistotě očních pomůcek. Dejte si pozor také na kontaktní čočky a sledujte kvalitu a životnost roztoků, v nichž čočky po vyjmutí z oka přechováváte. Nepodceňujte ani pečlivé odličování a mytí obličeje.

 

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení