5 tipů jak s jitrocelem vyzrát na kašel

Přírodní a bylinná léčba nachlazení 1
Zveřejněno: 10.4.2019

Jaké jsou vyzkoušené rady a tipy, které vás zaručeně dostanou ze všech viróz a nachlazení bez chemie a tím pádem i nežádoucích účinků? Tyhle recepty zatočí s rýmou i kašlem.

Jak rozeznat kašel

  • štěkavý kašel

Nejčastěji přichází dušnost a štěkavý kašel během noci a občas nám to na hrudníku i píská. To nejčastěji vyvolává virové onemocnění, zánět hrtanu či průdušnice. Pomáhá parní lázeň, ale i pobyt na chladném vzduchu, zvlhčovače vzduchu a dostatek tekutin. Typický je u dětí.

  • chraplavý kašel

Nejčastěji naznačuje chřipku, kterou doprovází horečka, bolest svalů i hlavy a rýma. Je třeba podávat dostatek tekutin, přípravky proti horečce, zkuste i květ černého bezu.

  • vlhký kašel

Objevuje se nejčastěji u klasického nachlazení, zejména po několika dnech onemocnění. Pomáhá  pročišťování mořskou vodou nebo Vincentkou, kterou lze kloktat i stříkat do nosu a teplá koupel.

  • suchý noční kašel

Tento kašel se někdy zaměňuje s astmatem. Projevuje se nočním suchým kašlem. Pomáhají přípravky na odlehnutí, inhalace, kloktání, bylinky i sirupy.

1.      Zkuste česnek

Pokud vás bolí v krku, kašlete a máte problém polknout, jedním z nejlepších přírodních léčiv je česnek. Poslouží dobře na prevenci i během nemoci při akutních příznacích nachlazení či virózy. Česnek se řadí mezi přírodní antibiotika a má dezinfekční účinky. Můžete jej jíst syrový třeba s medem. Dá se i cucat místo pastilek. Zabere i česnečka. Do polévky dejte rozdrcený česnek až po uvaření. Při rýmě uvolní dýchací cesty, při kašli vám dobře hlen odlehne a zmírní i bolest v krku.

Přírodní a bylinná léčba nachlazení 3
PhotoXpress.com/©iofoto

2.      Zabere i cibule

Další desinfekční potravinou je cibule, ke které můžete přidat i med. Navíc se skvěle doplňují v účincích. Cibule nakrájená na kolečka a jemné plátky zalitá medem asi za půl hodiny uvolní blahodárně působící silice a vznikne sirup. Ten zmírní dráždivý kašel, rozpustí hleny a skvěle dezinfikuje. Med zmírní ostrost cibule a sirup chutná i menším dětem.

Mohlo by vás zajímat:  Diabetes: Jak může cukrovka ovlivnit kůži

3.      Další ingredience na kašel

Tišící a dezinfekční účinky mají i další ingredience, které často používáme v kuchyni. Zejména jde o zázvor a křen. Ze zázvoru můžete udělat čaj z medem, nebo jej nastrouhat slít šťávu a přidat med. Strouhaný křen si dopřejte v křenové omáčce, nebo si jej přidejte jako přílohu k jídlu. Zabere i klasická sůl. V ředěném roztoku ji lze kloktat a zamezit tím šíření infekce v oblasti nosohltanu. Velmi dobře zabírá na rýmu i kašel.

Krk, člověk

4.      Zapojte bylinky

Bylinné čaje, sirupy a tinktury zabírají při běžném nachlazení, rýmě i kašli. Zejména jde o jitrocel, černý bez, diviznu, lípu, šalvěj, rakytník, šípek, lichořeřišnici, echinaceu nebo lišejník islandský. Jitrocel působí velmi pozitivně proti kašli a zahleňování, květ černého bezu pak navíc účinně snižuje i horečku. Šalvěj lékařská má navíc protizánětlivé, antivirotické i antibakteriální účinky a zabere i proti bolení v krku. Pro podporu imunity je účinný rakytník, šípek, echinacea i lichořeřišnice, která obsahuje spoustu vitamínů a minerálů a má velmi dobré antibiotické účinky.

Kašel

Bylinky zkuste i jinak

Bylinky můžete vyzkoušet i v jiné podobě. Vyzkoušet můžete i slabý roztok Tea Tree oleje a kloktejte jej během dne. Lze jej natírat kolem nosních dírek a zklidnit nosní sliznici i podrážděnou kůži. Olej lze inhalovat a nakapat do koupele. Stejně jako eukalyptový olej uvolňuje horní cesty dýchací. Tymiánový krém velmi dobře uvolní ucpané dutiny a zahleněné průdušky, je tedy vhodný i proti kašli.

5 typů jak vyzrát s jitrocelem na kašel

  • Čaj proti kašli

Do šálku studené vody dejte proužek citronu a vrchovatou lžičku cukru. Přiveďte k varu a necháme 4x až 5x vzkypět. Odstavte, do horké vody nasypeme vrchovatou lžičku sušených jitrocelových listů a přidejte nať mateřídoušky. Nechte 5 minut louhovat, přeceďte a pijte teplý čaj 5x denně.

  • Jitrocelový sirup

Vezmete 4 hrsti jitrocelových listů a umelte na masovém strojku. Do vzniklé kaše přidejte trochu vody, 300 g cukru a 250 g medu. Za stálého míchání vařte na mírném ohni, až vznikne hustá tekutina, kterou horkou nalijete do lahví a po vychladnutí dáte do chladničky.

  • Šťáva z jitrocele
Mohlo by vás zajímat:  Opakované záněty močových cest – jak se jich zbavit?

Opláchnuté listy jitrocele ukládáme střídavě s cukrem po vrstvách do čtyřlitrové láhve a stlačíme. Následující dny vždy vrstvy doplňujeme až je láhev plná a převážeme pergamenovým papírem. Na zahradě vykopeme jámu a láhev do ní pak vložíme. Na ni položíme desku, zatížíme kamenem a ještě zasypeme zemí. Stálá teplota v zemi přispěje k pozvolnému kvašení cukru a ten vytvoří šťávu či sirup. Za 3 měsíce láhve vyjmeme, šťávu vylisujeme, převaříme, dáme do lahví a dobře uzavřeme v chladnu.

  • Jitrocelový sirup proti kašli můžete zakoupit i hotový v lékárně
  • V lékárně také dostanete i jitrocelové pastilky na kašel

5.      Vyzkoušejte homeopatika

Homeopatika jsou přírodní, neobsahují žádnou chemii, jsou bez nežádoucích účinků a dají se kombinovat s ostatními léky. Na kašel můžete vyzkoušet homeopatický sirup. Existují různé druhy na suchý i vlhký kašel. Jsou vhodné pro všechny, tedy pro děti, seniory i těhotné ženy.

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Mám ráda život se vším, co přináší. Zajímá mě zdravý životní styl, nutričně hodnotná strava, všechny způsoby cvičení a druhy sportů, aktivní způsob života, témata kolem rodiny, vztahů, módy i krásy.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení