Kapavka – může se přenášet i polibkem?

a
Zveřejněno: 27.2.2019

Kapavka patří mezi nejrozšířenější pohlavní, infekční choroby. Způsobuje ji bakterie Neisseria gonorrhoea neboli gonokok. Napadá hlavně močové a pohlavního ústrojí, někdy i konečník, oční spojivky, při nechráněném orálním sexu či líbání pak sliznici nosohltanu a při rozšíření infekce krví proniká do velkých kloubů. V napadených částech těla bakterie způsobuje hnisavý zánět.

kapavka

Kapavka příznaky a projevy

Inkubační doba kapavky je 2 dny až 14 dnů. U žen se nejčastěji objevují první příznaky 4. až 7. den po nákaze, u mužů pak 2. až 5. den. Někdy se nemoc projeví až po mnoha měsících. Příznaky nemoci se u žen a mužů liší. U mužů jde o akutní záněty a polovina žen žádné příznaky nepociťuje.

  • Příznaky u mužů – hnisavý zánět močové trubice, časté nucení k močení, pálení při močení, hnisavý výtok, krev v moči, časem zvýšená teplota, při nákaze análním sexem se projevuje svědění v okolí konečníku provázené výtokem, při nákaze orálním stykem se projevuje zarudnutí a otok sliznice úst i obličeje, časem se objevuje i bolest kloubů.

Při neléčené kapavce dojde k šíření infekce močovými cestami a k zánětu semenných váčků, nadvarlat a prostaty. Zánět prostaty provází zvýšené teploty, bolestivý, noční výron semene v podobě poluce a bolesti břicha při močení i při vylučování stolice. Při postižení nadvarlete se projeví červený, bolestivý otok šourku. V 10 % případů infekce nejsou přítomné příznaky.

  • Příznaky u žen – záněty děložního hrdla a močové trubice, nucení k močení, vaginální výtok, krvácení po pohlavním styku a mezi obdobím menstruace, při nákaze análním sexem se objevuje svědění a anální výtok, při nákaze orálním stykem se objevuje zarudnutím a otokem sliznice úst i obličeje, časem se objevuje i bolest kloubů.
Mohlo by vás zajímat:  Trpím hypertenzí

Při neléčené infekci se onemocnění dál šíří a vzniká zánět děložní sliznice známý jako endometritida, zánět malé pánve, zánět vejcovodů zvaný salpingitida, provázený bolestmi břicha, horečkou, s pocity na zvracení a zvracením. Později se objevuje i bolestivá soulož. Až 50 % případů neprovázejí příznaky.

pohlavní ústrojí muže

Kapavka přenos

Kapavka se šíří zejména pohlavní stykem. Znám je i přenos z matky na plod, vznikající především během porodu. Infekce se nejčastěji projeví zánětem spojivek, proto se novorozencům po porodu preventivně kape do očí speciální přípravek pro zamezení šíření infekce.

Bakterie je málo odolná vůči zevnímu prostředí. Hrozí jen malé riziko nákazy na veřejných toaletách a při použití infikovaných ručníků. Vzácně se však můžete nakazit i při líbání. Nejúčinnější prevencí je používání bariérové antikoncepce v podobě kondomu a nestřídat sexuální partnery.

pohlavní ústrojí ženy

Jak se projevuje kapavka

Neléčená kapavka časem přechází do chronického stádia a způsobuje vážnější komplikace. Ty se projevují zánětem prostaty a nadvarlete, u žen pak gynekologickými záněty. Onemocnění může končit u žen i mužů neplodností. U žen může navíc způsobit potrat a mimoděložní těhotenství.

  • Rektální kapavka se projevuje bolestmi konečníku při vylučování stolice a výtokem z řitního otvoru.
  • Faryngeální kapavka je hltanová kapavka, kterou se nakazíte líbáním či při orálním sexu a projeví se jen mírnou bolestí v krku.
  • Konjunktivitida je zánět spojivek v podobě zarudlých a zanícených očí, což může při neléčení vést až ke slepotě.
  • Diseminovaná kapavka se vyskytuje u 3 % nemocných, kdy dojde k rozšíření infekce a další orgány těla mimo místa vzniku infekce. Na kůži, nebo na jednom či více kloubech a provází ji zvýšená teplota. Postižená bývají kolena, hlezna, prsty i zápěstí. Klouby jsou zarudlé, oteklé a bolestivé. Na kůži nad klouby či na prstech se objeví červeně prosáklé vyrážky s krustou.
Mohlo by vás zajímat:  Hlídejte si svůj krevní tlak!

Léčba kapavky

Léčba kapavky podléhá přísným epidemiologickým pravidlům a je povinná ze zákona. Vědomé šíření nemoci je trestným činem. Nemoc se léčí ambulantně antibiotiky, při komplikacích při hospitalizaci. Při správném postupu léčby lze nemoc zcela vyléčit.

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení