Co bychom měli vědět o své krevní skupině

krevní skupiny
Zveřejněno: 30.12.2019

Existují celkem čtyři krevní skupiny. Podle každé z nich se můžeme například vhodně stravovat. Co všechno bychom měli vědět o své krevní skupině? Podívejme se na to.

Druhy krevních skupin

Krevní skupiny máme celkem čtyři.

 • A
 • B
 • O
 • AB

Krevní skupiny a Rh faktor

Rh faktor se určuje společně s krevní skupinou podle výskytu aglutinogenu D v červených krvinkách. Je-li aglutinogen D přítomen, jedná se o pozitivní Rh faktor, tzv. Rh+, není-li aglutinogen D na krvinkách přítomen, jde o negativní Rh faktor, tzv. Rh-.

V těhotenství může Rh faktor způsobovat jisté komplikace. Nejčastější je Hemolytická nemoc – rozpad červených krvinek nebo Fetální erytroblastóza – tvorba neúplných červených krvinek v plodu. Ke komplikacím dochází, pokud je krevní skupina otce nekompatibilní s krevní skupinou matky. Většinou je matka Rh negativní a otec Rh pozitivní.

V tomto případě pak matka ve 28. týdnu těhotenství a pak 72 hodin po porodu dostává sterilní roztok z krevní plazmy, který zabraňuje vzniku protilátek a jejich následnému přenosu z matky na plod, který by mohl způsobit alergickou reakci. Injekce funguje podobně jako vakcína, která obsahuje krev s Rh+. Matčino tělo protilátky detekuje a reaguje jakoby již její imunitní systém proti těmto cizorodým Rh+ krvinkám zakročil a nejde proti plodu.

krev

Dědičnost krevních skupin

Krevní skupiny jsou kódovány geny se třemi alelami.

·         alela A (pro krevní skupinu A)  – IA

·         alela B (pro krevní skupinu B)  – IB

·         alela 0 (pro krevní skupinu 0) – i

Daný gen vždy obsahuje 2 alely. Alely IA a IB jsou dominantní, alela i je recesivní.

Možné kombinace alel

·         krevní skupina A – IAIA, IAi

·         krevní skupina B – IBIB, IBi

Mohlo by vás zajímat:  Jak na vysoký krevní tlak?

·         krevní skupina AB – IAIB

·         krevní skupina 0 – ii

Každý z rodičů předává svému potomkovi jednu z alel. Pokud má jeden z rodičů krevní skupinu A a druhý B, mohou dítěti předat všechny 3 alely IA, IB, i. Dítě pak může mít všechny krevní skupiny. Pokud mají oba rodiče krevní skupinu 0, mohou předat pouze jeden typ alely i. Dítě může mít pouze krevní skupinu 0.

krev

Vhodné potraviny a styl života podle krevních skupin

 • Krevní skupina A – typ agrární – měli byste preferovat vegetariánskou stravu, může být doplněna rybami a přírodními mléčnými výrobky, jako jogurt. Vyhýbat se luštěninám, kořeněným jídlům a kávě a dát pozor na dehydrataci. Tuk se hromadí v těle z masa a cukrů. Lidé s touto krevní skupinou jsou soucitní, organizovaní, efektivní a rozené vůdčí osobnosti. Jsou citliví na vysokou hladinu kortizolu a dlouho se zotavují ze stresu. Ke zklidnění pomáhá pití čisté a neperlivé vody.
 • Krevní skupina B – typ bavorský – měli byste upřednostňovat ryby, zeleninu, obilniny a čaj. Nevhodné je smažené jídlo, pečivo, alkohol, konzervanty, ale i nadměrný hluk. Hromadění tuku způsobuje hlavně nepravidelná strava. Lidé s touto krevní skupinou jsou meditativní, pružní, příjemní, energičtí a dostatečně akční. Při stresu se jim prudce zvýší hladina kortizolu. Ke zklidnění pomáhá řízené dýchání.
 • Krevní skupina 0 – typ originální lovec – měli byste jíst především ryby, maso, zeleninu a dodržovat pravidelný půst. Vyhýbat se mléčným výrobkům, průmyslově zpracovaným potravinám a také přejídání. Lidé s touto krevní skupinou jsou praktičtí, asertivní, pozorní, vnímaví a velmi empatičtí. Jde o skupinu náchylnou k výbušnosti. Pomáhá jim meditace a vizualizace něčeho milovaného a mírumilovného.
 • Krevní skupina AB – asi nejmodernější krevní skupina s nejlepší imunitou. Lidé dokáží efektivně trávit veškeré potraviny. Doporučují se organické, čerstvé a takzvaně živé potraviny a vyhýbat se smaženým pokrmům kvůli možné ztrátě energie. Lidé s touto krevní skupinou jsou racionální, klidní, silní, se schopností plánovat a myslet na budoucnost. Velmi dobře zvládají stres, ale někdy jsou frustrovaní. Pomáhají jim procházky, svižná chůze a podobné fyzické aktivity pro uvolnění napětí. Tuk se jim hromadí při neaktivitě.
Mohlo by vás zajímat:  Střevní chřipka: Víte, jak vzniká a co na ni zabírá?

krev

Darování krve

Neexistují přirozené protilátky proti Rh faktoru a vytvoří se, pokud se setká inkompatibilní krev příjemce a dárce. Lidé s Rh faktorem negativním nemohou přijmout krev dárce, jehož Rh faktor je naopak pozitivní. Tělo obdarovaného si vytváří protilátky na krev s pozitivním Rh faktorem a pak může dojít k hemolytické reakci. V tu chvíli obdarovaný pocítí prudkou bolest na hrudi a v zádech, dostaví se dušnost, neklid, teplota, třesavka, zvracení a rychle se rozvíjí šokový stav. Pokud je člověk přežije, následuje žloutenka a selhání ledvin. Pokud je inkompatibilní krev matky a plodu, kdy je matka Rh- a plod Rh+ po otci, znamená to rizikové těhotenství.

 • Krevní skupina AB je univerzální příjemce, ale darovat svou krev může jen ostatním lidem s krevní skupinou AB.
 • Krevní skupina A může přijmout krev od krevní skupiny A nebo 0 a darovat svou krev může lidem s krevní skupinou A či AB.
 • Krevní skupina B může přijmout krev od krevní skupiny B nebo 0, a darovat může svou krev lidem s krevní skupinou B či AB.
 • Krevní skupina 0 může přijmout krev zase jen od 0 a je naopak univerzálním dárcem krve.

Lidé s krevní skupinou 0 Rh mínus jsou často nazývání univerzálními dárci a naopak lidé s krevní skupinou AB Rh plus jsou pak nazýváni univerzálními příjemci.

Nejvzácnější krevní skupina

Krevní skupina 0 nenese antigen a naopak nese protilátky anti-A a anti-B. V podstatě je tedy člověk s krevní skupinou 0 univerzálním dárcem. Nese však protilátky anti-A a anti-B, proto naopak může přijímat pouze krevní skupinu 0.

Víte že….

Celosvětově je nejčastější krevní skupina 0. V ČR a některých dalších státech je to krevní skupina A. Nejvzácnější krevní skupina je pak AB.

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení