Krvácení z nosu: Jen neškodná příhoda nebo příznak vážné nemoci?

PublicDomainPictures / Pixabay
Zveřejněno: 11.8.2016 , datum poslední aktualizace: 14.8.2016

V nosní sliznici se nachází poměrně hustá síť cévních pletenců. V přední části nosní přepážky, kde vzniká většina krvácení, je navíc sliznice velmi tenká a pevně přiléhá ke chrupavce. Snadno tak dojde k jejímu prasknutí a následně se spustí krev vytékající z porušené místní cévy. Krvácení z nosní dutiny není samo o sobě životu nebezpečné ani nijak závažné, může ale signalizovat vážnější zdravotní potíže. Proto není radno jej podceňovat, pokud se situace častěji a bez příčiny opakuje. Jak jej tedy zastavit a jak k němu přistupovat v různých příčinách?

Jak zastavit krvácení z nosu?

První pomocí u krve tekoucí z nosu je posazení postiženého do mírného předklonu. Zároveň ho přimějte (případně to udělejte vy), aby si pevně přitiskl palcem a ukazováčkem nosní dírky k přepážce nosu. Takto by měl vydržet zhruba 10 minut a dýchat přitom pusou. Během této doby musí zůstat v klidu, ideálně pořád sedět bez prudších pohybů v předklonu. Po 10 minutách může zkusit pomalu stisk povolit, krvácení by mělo být zastavené. Pokud ne, postup je potřeba opakovat. Jestliže ani po dalších 10 minutách krev nepřestane téct, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc, případně zavolat ZZS (155).

Když je příčinou mechanické poškození…

S náhlým krvácením z nosu se lze často setkat u dětí, tady bývá ale příčina ve většině případů celkem jasná. Obvykle jde o mechanické poškození, kdy si dítě strká prstíky nebo nějaké předměty do nosu a poraní si tak nosní sliznici. I u dospělých bývá někdy příčina právě tady. U tohoto krvácení není třeba žádných velkých opatření, poraněné místo se celkem rychle zacelí. Jen se dítě musí naučit, že do nosu prsty ani jiné předměty nepatří. U dětí a mladistvých ale občas dochází i k takzvanému idiopatickému krvácení, tedy bez příčiny. Za to většinou mohou křehké cévní stěny, což se ale s postupem věku obvykle upraví.

Mohlo by vás zajímat:  Laryngitida u dětí – závažné onemocnění, které vyžaduje rychlou léčbu

Když je příčinou úraz…

Častou příčinou krve tekoucí z nosu je i úraz. Opět jsou to hlavně děti, které si jej častěji při hře a pádech způsobí, ale takové úrazy se samozřejmě nevyhýbají ani dospělým. V případě tohoto posttraumatického krvácení záleží na závažnosti úrazu. Pokud jde o lehčí pád na nos nebo úder do něj, při kterém kromě krvácení nedojde k žádnému jinému poranění, není třeba nic moc podnikat, jen zraněnému pomoci krvácení zastavit (jak na to se dozvíte níže). Jestliže ale krvácení souvisí s úrazem hlavy nebo silnějším úderem do ní, může jít o příznak poranění lebky či mozku, proto v takové situaci na nic nečekejte a vyhledejte lékaře.

Když je příčinou infekce či alergie…

Krev z nosu se také občas spustí při akutním infekčním onemocnění nosní dutiny a jejího okolí nebo při alergické rýmě. Překrvená sliznice nosu ve spojení s častým silným smrkáním a kýcháním vede k občasnému prasknutí cévek. I celková infekce organizmu, jako je například chřipka nebo spalničky, může být příčinou spuštění krvácení. To však není ve většině případů závažné a léčí se primární příčina problému, čímž se zamezí riziku dalšího krvácení.

Co když se ale krvácení opakuje?

Především u starších osob může krvácení z nosu signalizovat některá vážnější onemocnění, například neléčený vysoký krevní tlak, poruchu srážlivosti krve (případně špatné dávkování léků na snížení srážlivosti krve), ale i nádorové onemocnění v nosní dutině. Pokud se tedy krvácení opakuje bez zjevné příčiny, rozhodně si zaslouží pozornost lékaře otorinolaryngologa – specialisty na nemoci ušní, nosní a krční. Ten zjistí, zda je příčina lokální, například porušená větší hluboko uložená céva, nebo souvisí s celkovým onemocněním. Podle toho pak určí další postup léčby.

Mohlo by vás zajímat:  Parodontóza

 

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení