Kvalitní cestovní medicína předchází parazitárním nákazám

Medicína
Zveřejněno: 23.6.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Jestliže se v létě chcete vydat do exotických krajin, nejprve se informujte, která očkování na své cestě potřebujete povinně a která jsou doporučená. Mnoho cestovatelů nezná výhody cestovní medicíny, nedbá na prevenci, a tak se z dovolené vrací s malárií, silnými cestovatelskými průjmy anebo žloutenkou typu A. Všem výše zmíněným nákazám je možné předcházet.

Cestovatelský průjem: snadná prevence a očkování

Takto jsou diagnostikovány všechny průjmy, kterými se člověk nakazí v teplých krajinách, popřípadě v exotických zemích. Přibližně polovinu těchto nákaz způsobuje enterotoxigenní typ bakterií Escherichia coli. Příznaky jsou všeobecně, nakažením této bakterie, nechutenství, zvracení, bolestivé křeče v břiše, celková slabost, zvýšená teplota a také není výjimkou přítomnost krve či hlenu ve stolici.

S tímto typem průjmu se cestovatelé potkají ve všech státech rozvojového světa. Proti průjmu se používá vakcína na choleru, jež je prevencí proti onemocnění bakterií, které způsobuje Escherichia coli. Tato vakcína ovšem pokryje přibližně jen 50 % vyskytující se nákazy. Dále je možné těmto nákazám předcházet prevencí, co se konzumace potravin a pitné vody týče. V rozvojových zemích je zkrátka velice důležité primárně dbát na hygienické návyky, pít skutečně jen pitnou vodu anebo pouze balenou vodu z obchodu, jelikož právě voda, nemyté ovoce či zelenina, jsou častými zdroji nákazy.  Jako prevenci proti nákaze je vhodné užívat probiotika, které zajistí správné složení střevního obsahu.

V případě, že jste se již cestovatelským průjmem nakazili, snažte se tělo co nejvíce hydratovat (zavodnit), proveďte tvz. rehydrataci. Základní je dostat do těla tekutiny, které byly průjmem nebo zvracením ztraceny. Pokud trpíte horečkami a ve stolici je obsažena krev, musí vám lékař nasadit antibiotika. Při návštěvě doktora sdělte, kde jste se průjmem nakazili, jelikož by měl nechat provést základní parazitární vyšetření stolice. Parazité mohou v těle pacienta přežívat i celé měsíce a v jiných formách se mohou uchýlit i do dalších tkání organismu. Praktický lékař pacienta zašle na mikrobiologické i parazitární vyšetření stolice a vyšetření krve, aby byl vyloučen výskyt parazitů v těle, který by v budoucnu mohl zavinit například onemocnění jater.

Mohlo by vás zajímat:  Nepodceňujte varovné signály vlastního těla

Hepatitida typu A: očkování je doporučeno i do Španělska

Žloutenkou, hepatidiou typu A, se může pacient nakazit z jídla a pití. Tato infekce je v rozvojovém světě skutečně velice častá a prakticky se jí nedá dost dobře vyhnout, proto je nejvhodnější očkování.  Vakcíny jsou aplikovány ve dvou dávkách a poslední by měl pacient dostat nejpozději dva týdny před odjezdem. Je to z toho důvodu, že organismus musí dostat prostor reagovat na vakcínu a měl by mít dostatek času vytvořit si protilátky. Očkování je doporučováno i do zemí jihozápadní či jihovýchodní Evropy – do Španělska, Chorvatska či Řecka.

Abyste měli jistotu, že jste proti nákaze udělali maximum, pijte pouze balenou vodu a používejte ji i k čištění zubů a také k oplachování kartáčku. Dále si neobjednávejte nápoje s ledem a vyvarujte se tradičních domácích jídel. Dbejte na to, co jíte.

Příznaky žloutenky jsou velké střevní potíže, horečky, únava a bolest hlavy. Dále to je světlá stolice a tmavá moč, zežloutnutí kůže a očního bělma, dále nemocného doprovází bolest břicha a zvětšená játra. Velice nutná je v tomto stavu návštěva lékaře, který zajistí léčbu, izolaci a sledování stavu pacienta.

Očkování proti této nemoci není nikdy stoprocentní, a proto nemocí může onemocnět i člověk, který očkování absolvoval. Nicméně tento jev je vzácný, jelikož ochrana očkování je na velmi dobré úrovni.

Malárie: Chraňte každý kus svého těla

Proti této nákaze není v současné době žádné očkování, ale je možné cestovateli podávat preventivně při jeho dovolené pilulky, které užívá na předpis dle schématu. Záleží na typu výletu, jeho délce a lokalitě. Tato ochrana proti nemoci není nikdy stoprocentní, ale je velice významná, a pokud by se cestovatel přeci jen malárií nakazil, tak ve skutečně velice mírné formě. Další prevencí je chránit se proti píchnutí komárem, a to ve formě dlouhého oblečení, repelenty, používat moskytiéry, které jsou napuštěny chemikálií a také nosit pokrývku hlavy. Zkrátka eliminovat veškerá místa, na která by mohl komár zaútočit.

Mohlo by vás zajímat:  Dá se chemoterapie zvládnout bez zvracení?

Malárie se projevuje velice rychle a to zejména bolestí hlavy a svalů, horečkou, bolestí kloubů, celkovou únavou, nechutenstvím a břišním dyskomfortem. Horečky jsou velice vysoké a prudce stoupající, nemocný je velice slabý, trpí zimnicí, zvrací a musí být ihned odvezen k lékaři. Parazit Plasmodium, který také způsobuje malárii, může nakaženého jedince i usmrtit.

Článek připraven s Canadian Medical Care:
http://www.cmcpraha.cz/cs-CZ/obor/cestovni-medicina-a-ockovani

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení