Kyneziotaping – barevné pásky, které léčí

Náplast
Zveřejněno: 14.6.2016 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

S „barevnými leukoplastmi“ nalepenými různě po těle jsme se ještě nedávno setkávali především u vrcholových sportovců. Však také pro ně byla tato metoda původně vyvinuta. Ovšem díky jejím účinkům se brzy rozšířila i mezi běžnou populaci, kterou trápí rozličné zdravotní problémy. Kineziotaping si totiž umí poradit s ledasčím.

Od pevných k elastickým tejpům

Na počátku této metody bylo fixační tejpování, tedy lepení pevných pásků, které se začaly používat k fixaci kloubů. Svůj boom zaznamenaly tyto pevné tejpy v 60. letech 20. století v USA a poté se rozšířily i do Evropy. Používají se dodnes, ale na měkké tkáně nejsou pevné pásky vhodné, protože utlačují nervová spojení a krevní oběh. To bylo jasné už od počátku, proto se někteří fyzioterapeuti a další odborníci zabývali myšlenkou, jak to změnit. Přišel na to v 70. letech japonský chiropraktik Kenzo Kase. Napadlo ho použít elastický pásek místo pevného a vzhledem k úspěchu se této metodě poté intenzivně věnoval. Tak vznikl kyneziotaping, který dnes pomáhá široké veřejnosti v léčbě různých potíží.

Úspěšné využití při různých onemocněních

Kyneziotaping se nejčastěji používá při bolestech svalů a kloubů celého těla, při akutní blokaci páteře, pohmoždění a poranění svalů, kloubů, vazů a šlach. Ale úspěch zaznamenává i při léčbě mnohých jiných onemocnění. Tejpy se lepí například při léčbě kýly, inkontinence, lymfatických otoků, bolestivé menstuace, migrény, zácpy, zánětu prsu při kojení, chrápání, skřípání zubů i při nápravě deformit, například končetin u dětí.

Kyneziotaping – barevné pásky, které léčí

Neustálé působení ve všech tělních soustavách

A jak to vlastně funguje? Tejpování je druhem reflexní terapie. Tejpy se lepí na propnutý sval a pomocí napětí při uvolnění svalu a svraštění tejpu dochází k masáži kůže, podkožních tkání, svalů a kloubů, což stimuluje receptory v dané části těla a podporuje regeneraci. Nadzvednutím kůže a podkoží vznikne prostor mezi nimi a svalem, což naopak sníží dráždění receptorů, které přenáší signály bolesti. Sníží se také tlak na lymfatický a krevní oběh.

Mohlo by vás zajímat:  Operace očí a její rizika

Podstatné je správné umístění tejpu

Velmi důležité je správné nalepení tejpu, který se musí aplikovat na dostatečně propnutý sval ve správném směru a s přiměřeným napětím. Není to jen obyčejná leukoplast a pro správné fungování potřebuje přesné umístění. Proto je dobré se alespoň ze začátku obrátit na vyškoleného a zkušeného terapeuta, který má s kyneziotapingem zkušenosti. Tejpy se lepí vždy na suchou a odmaštěnou pokožku a mění se obvykle zhruba po 3 až 7 dnech. Terapii je třeba opakovat a to ideálně 4 až 6 týdnů.

Pozor na kontraindikace

Tejpování není možné použít vždy, existují zdravotní omezení, které to znemožňují. Jsou to plísňová a další podobná onemocnění kůže, mokvající nebo krvácející rány či silné ekzémy. Na takto postiženou pokožku se tejp nedá nalepit. Nesmí se ale aplikovat ani při nádorových onemocněních, srdečních onemocněních, akutních zánětech a horečkách, při zánětu žil a rozsáhlých křečových žilách, u akutní trombózy nebo akutní alergické reakce. Kontraindikací může být také těhotenství, obzvláště to rizikové. Před využitím metody kyneziotapingu je vždy potřeba s terapeutem probrat svůj zdravotní stav, pokud vás trápí nějaké onemocnění.

 

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení