Laryngitida u dětí – závažné onemocnění, které vyžaduje rychlou léčbu

Laryngitida
Zveřejněno: 25.8.2016 , datum poslední aktualizace: 27.2.2019

Děti se díky svému slabšímu imunitnímu systému potýkají s mnoha onemocněními. Většina z nich není nijak závažná a brzy odezní. To platí především o kašli, který se objevuje společně s rýmou každou chvíli. Většinu takových onemocnění dýchacích cest rodiče musí brát jako nevyhnutelnou součást dětství svých potomků, kteří to celkem snadno zvládnou. U zánětu hrtanu však toto neplatí, tady jde o závažné onemocnění dítěte, které ve své akutní podobě vyžaduje okamžitý lékařský zásah, jinak jde až o život. Jak laryngitidu poznat a co dělat v případě akutního záchvatu?

Co je laryngitida?

Laryngitida je zánět hrtanu, první části dolních cest dýchacích. Hrtan je trubice ústící do průdušnice, jeho součástí jsou hlasová vlákna a hrtanová příklopka, bránící vstupu slin nebo potravy do průdušnice a dále do plic. Zánět hrtanu se může vyskytnout u lidí všech věkových skupin, může mít i různé původce, kromě infekcí například přílišné namáhání hlasivek, pobyt v prašném prostředí nebo kouření. Toto se ale týká chronické laryngitidy u dospělých.

Malé děti od narození do věku zhruba šesti let postihuje akutní laryngitida v důsledku virové infekce. V takovém případě nejdříve zduří sliznice horních cest dýchacích, na které se tvoří hlen, poté zduří i sliznice hrtanu, hlasové vazy a hrtanová příklopka. Malé děti mají průměr dýchací trubice zatím velmi malý a tak je každé zúžení velkou komplikací pro dýchání.

Jaké jsou příznaky zánětu hrtanu?

Laryngitida se objevuje nečekaně a rychle obvykle v průběhu noci. Virové onemocnění, ke kterému se přidruží jako komplikace, nemusí mít nijak závažný průběh, nemusí jej doprovázet vysoké teploty ani přílišný kašel. Dokonce se někdy může objevit znenadání bez předchozích potíží, v takovém případě se preventivně nedá dělat celkem nic. Pokud ale dítě kašle a už během dne se tento jeho kašel změní na suchý, bolestivý, štěkavý či kokrhavý, je dobré na nic nečekat a navštívit dětského lékaře. Lékař vás dopředu může připravit na to, co vás možná v noci čeká. Zároveň vám dá léky, kterými můžete situaci snadněji zvládnout. Záchvat akutní laryngitidy poznáte právě podle drsného suchého zvuku při kašli připomínajícího štěkání. Dítě může také chraptět a namáhavě dýchat, je neklidné, vystrašené, bledé a zbrocené studeným potem. Mohou se u něj projevit i příznaky nedostatečného okysličení tkání, kdy mu promodrají rty a ušní lalůčky.

Mohlo by vás zajímat:  Kocovina odezní (nejen) díky dávce vitamínů!

Jaká je první pomoc při záchvatu akutní laryngitidy?

První pomocí u záchvatu akutní laryngitidy je vzít dítě na studený vzduch, který pomůže pomalu zklidnit otok dýchacích cest. Vezměte je z postýlky, zabalte do peřiny a stoupněte si k otevřenému oknu. Pokud se laryngitida objeví v létě (zřídka, obvykle k záchvatům dochází v době rozšířených infekčních nemocí od listopadu do dubna), otevřete mrazničku a nechte dítě dýchat chladný vzduch z ní vycházející. Zkuste dítě co nejvíce utišit, čím klidnější bude, tím lépe situaci zvládne. Připravte dítěti také studený obklad na krk, který také pomůže otok zmírnit. Pokud nemáte doma léky určené právě na akutní léčbu zánětu hrtanu, rozhodně na nic nečekejte a volejte rychlou záchrannou službu – 155! Situace s dýcháním se může dramaticky zhoršit a pak hrozí až smrtelné riziko. Právě z toho důvodu se nesnažte dítě odvézt do nemocnice sami, ale opravdu zavolejte lékaře. Po cestě by se mohl stav nečekaně vyhrotit a sami dítěti nepomůžete.

 

U některých dětí se laryngitida objevuje často jako komplikace virových infekcí. Se zkušenostmi a potřebnými léky se pak takové stavy dají zvládnout i doma, pokud se nejedná o těžší formu. Při prvním setkání s touto nemocí je ale určitě potřeba nechat si raději poradit a pomoct od lékařů, ať už vašeho dětského, nebo přímo v nemocnici.

 

Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení