Léčba diabetu/cukrovky

Cukrovka
Zveřejněno: 23.7.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Léčba diabetu/cukrovky má za úkol umožnit pacientům co možná nejvíce plnohodnotný život. S moderní léčbou a s dodržováním jistých zásad toho není těžké docílit. Léčba diabetu se skládá ze tří zásad. Tou první je inzulin, druhou pak tvoří dietní úprava jídelníčku a tou poslední je fyzická aktivita.

Inzulin a fyzická aktivita snižují glykémii. Špatné stravovací návyky a nevhodné jídlo glykémii naopak zvyšují, proto tvoří diabetická dieta nedílnou součást léčby. Pokud všechny tyto tři “léčby” nejsou ve správném poměru, mohou vznikat nepříjemné zdravotní komplikace. A o jaké komplikace se může jednat? Nejčastěji se může jednat o diabetickou vegetativní neuropatii. Ta se však projevuje závažnými obtížemi, jako je např. porucha srdečního rytmu, poruchy kapilárního prokrvení tkání, urologické poruchy – sexuální dysfunkce, impotence atp…

Pojďme se nyní zaměřit na jednotlivé možnosti léčby a podívejme se na ně trošku podrobněji.

Léčba diabetu/cukrovky

Inzulin

Aby naše tělo zvládalo diabetes (cukrovku), musíme mu dodávat inzulin takovým způsobem, který nejvíce napodobuje přirozenou sekreci inzulinu. K podávání inzulinu se nejčastěji používají inzulinové péra nebo inzulinové pumpy. Při aplikaci inzulinu si diabetik provádí sám kontrolu hladiny glykémie v krvi prostřednictvím tzv. glukometru. Každý diabetik by měl být svým lékařem o aplikaci inzulinu řádně poučen.

U diabetu 1. typu se mohou diabetici účastnit experimentální terapie, při které se využívají kmenové buňky z pupečníkové krve. Tyto experimenty se však provádí pouze v USA a Německu.

Co tedy budete při inzulinové léčbě potřebovat? 

  • glukometr
  • kontinuální monitor glykémie
  • inzulinová pumpa
  • inzulinové péro
  • inzulin
  • GlucaGen Hypokit
  • diabetický deník
  • DiaPhan diagnostické proužky

Léčba diabetu/cukrovky

Diabetická dieta

Diabetická dieta není tak strašná, jak by se mohlo zpočátku zdát. Diabetická dieta má téměř totožná pravidla jako racionální výživa. Základ diety je  rozložení nutričních hodnot. Ty by měly být rozděleny následujícím způsobem: 55 % sacharidů, 30 % tuků, 15 % bílkovin z celkového kalorického příjmu.

Mohlo by vás zajímat:  Chronické komplikace cukrovky

Sacharidy by měly být přijímané především ve formě škrobů a nestravitelné vlákniny. Kvalita a kvantita by měla být taková, aby si diabetik udržel jak zdravou váhu tak i glykemickou křivku v normě. Diabetici by si měli hlídat optimální hladinu krevních tuků v krvi. Všeobecně se lidé domnívají, že diabetici nesmějí jíst sladké. Při diabetu 2. typu je tohle tvrzení správné. Diabetes 2. typu se léčí většinou pouze dietou a perorálními antidiabetiky, proto má dieta při léčbě nesmírně důležitý význam. U diabetu 1. typu jsou pacienti léčeni vždy inzulinem, proto si mohou tu a tam dovolit nějakou tu sladkost, pokud ji však pokryjí náležitě inzulinem.

Pro diabetiky je nezbytná znalost glykemického či inzulinového indexu a počty výměnných jednotek základních potravin, aby věděl, jak bude jeho glykemie reagovat na potravinu, kterou chce sníst.

Léčba diabetu/cukrovky

Fyzická aktivita diabetiků

Díky fyzické aktivitě dochází ke štěpení glukózy. Díky tomu dochází k poklesu glykémie, klesá spotřeba vnějšího přijmu inzulinu a zvyšuje se vnímavost těla na inzulin. Fyzická aktivita má hypoglykemizující vliv ještě několik hodin po ukončení cvičení. Záleží však na délce fyzické aktivity. Fyzická aktivita není však vhodná v případě špatné kompenzace diabetu ( kdy je glykemie vyšší ne 17 mmol/ l) kvůli deficitu inzulinu. Mimo faktu, že fyzická aktivita pomáhá při diabetu, má také vliv na psychiku člověka. Diabetik nemá tedy důvod vyřadit sportovní aktivitu ze svého života. Měl by si však před každou sportovní aktivitou změřit glykémii a podle naměřených hodnot by si měl např. ubrat inzulin nebo se naopak dojíst. Účelem je zabránit hypoglykémii.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení