Zvětšené uzliny na krku, v podpaží i v tříslech mohou provázet jiné zdravotní potíže, jako je noční pocení, dlouhodobý kašel a dušnost, svědění, otoky horních končetin a hlavy. Jde o příznaky rakoviny uzlin neboli lymfomu.
Typ rakoviny vychází z lymfocytů a dělí se na Hodgkinův lymfom a nonhodgkinské lymfomy. Hodgkinův lymfom postihuje často mladé lidi ve věku 20 až 30 let. Častější výskyt je u lidí se sníženou imunitou, zejména u HIV pozitivních jedinců.
Nádorové bujení bílých krvinek neboli lymfocytů probíhá v lymfatických uzlinách. Výskyt onemocnění je v porovnání s ostatními druhy rakoviny stále poměrně vzácný. Hodgkinův lymfom zasahuje častěji muže než ženy a má více forem. Zvětšené uzliny mohou poškozovat i sousední orgány, jako jsou játra.
Obsah článku
Příznaky a projevy
- zvýšená únava
- nechutenství
- úbytek hmotnosti
- zvýšená teplota, někdy nad 38 ˚C
- pocení během spánku
- kašel a dušnost
- svědění kůže
- otoky a bolesti různých částí těla
- zvětšení lymfatických uzlin, zejména na krku, v tříslech, v oblasti podpaží a okolo aorty
Příčiny a rizikové faktory
Přesná příčina není známa, ale hlavním důvodem rozvoje rakoviny mízních uzlin jsou imunologické potíže. Lidé se sníženou imunitou jsou nejrizikovější skupinu. Rizikovým faktorem jsou i toxické látky narušující DNA lymfocytů. Dále jde o užívání některých léků a pooperační stavy. Obecně jsou rizikovými faktory i nadváha, obezita a stres.
Lymfatické uzliny kde jsou
Prvním příznakem je často nebolestivé zvětšení lymfatické uzliny na krku, v podpaždí nebo v třísle. Uzliny mohou růst i na jiných místech, jako uvnitř hrudníku, břicha a v pánvi, nebo jsou postiženy vnitřní orgány a tkáně. Konkrétní příznaky závisí na místě postižení a velikosti nádoru.
Lymfatický systém je součástí imunitního systému a slouží k detoxikaci těla. Funguje na principu cirkulace lymfy neboli mízy. Lymfa je bílá až nažloutlá tekutina, s podobným složením jako krevní plazma. Obíhá v lymfatickém systému, podobně jako krev v krevním oběhu. Lymfatický systém však není uzavřený. Pokud lymfa neobíhá dostatečně rychle, v těle se hromadí odpadní látky a škodliviny.
Rakovina lymfatických uzlin
Hromadění odpadních látek v těle provází otoky zejména v končetinách. U žen je to celulitida v oblasti hýždí a stehen. Projevuje se zvýšená únava a náchylnost k infekčním nemocem v souvislosti se sníženou imunitou. Pak dochází k rozvoji nemocí, jako je lymfedém nebo sloní nemoc a může dojít i k rakovinotvornému bujení.
Zánět lymfatických uzlin
Zvětšení lymfatických uzlin na krku může být způsobeno i zánětem, kdy jsou uzliny bolestivé a někdy i zarudlé. Každé zvětšení uzlin, obzvláště nebolestivé, které trvá déle než 14 dní, by měl vyšetřit lékař.
Lymfatické uzliny na krku
Zánět lymfatických uzlin na krku je známý jako cervikální lymfadenitida. Někdy je projevem závažných chronických onemocnění a je třeba jej vyšetřit a léčit. Příčinou bývají i patogenní mikroorganismy, jako stafylokoky či streptokoky vylučující toxiny, vstupující do uzlin krví či lymfou. Může jít i o angínu, nachlazení, zánět v zubu, Leukémii, lymfom, nádor i revmatoidní artritidu.
Lymfatické uzliny v tříslech
Příčinou zvětšení uzlin v tříslech může být zánět, nádor, leukémie, lymfom, reakce po očkování, chlamydie, mononukleóza, zlatý stafylokok, ale i nadměrná zátěž nohou. Je nutné vždy podstoupit odborné vyšetřené lékaře a zjištění příčiny, od které se odvíjí léčba.
Léčba
Prevencí je dodržování zdravé životosprávy, pitného režimu a vyváženého jídelníčku, pravidelná pohybová aktivita a odbourání stresu.
Součástí prevence i léčby lymfatických potíží jsou lymfatické masáže v podobě ruční či přístrojové lymfodrenáže. U větších otoků se dělá kompresivní bandáž.
Při rozvoji rakoviny je léčba založena na kombinaci chemoterapie s podáním cytostatik a radioterapie. Obvykle jde o chemoterapeutické látky v různých kombinacích. S úspěchem se využívá i biologická neboli cílená léčba, kdy je nejčastěji podávanou látkou rituximab.
Čím dříve se na lymfom přijde, tím je větší šance na uzdravení. Při nálezu v lokalizovaném stadiu je vyléčeno u Hodgkinova lymfomu 95 % lidí. U pokročilých stadií je to pak kolem 80 %.
Dobrý den trpím chronickou leukémií C 911 už asi 10 let. Zatím a doposud bez léčby. Je v budoucnu zhoršení stavu možné a lze se tak dožít dnešního průměrného věku? Jsem muž 60 let
Děkuji za odpověď
josef pešek, zlín
tel 608 460046
Diegnostikovali mi nádor prsu. Mám na prsu obrovskou červenou bouli. Teď čekám na výsledky biopsie.