Mám zdravé nožičky!

Nohy, Dítě
Zveřejněno: 18.4.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Většina dětí se rodí se zdravými nohami, avšak průzkumy, které se zabývaly ortopedickými deformitami u prvňáků, jsou dost alarmující. Zhruba 95% dětí, které nastupují do první třídy, trpí nějakou deformitou nožní klenby.  Jak je vidět, problém je veliký, ale řešitelný. Jen se nesmí zanedbat. Častými problémy jsou „ kladívkové prsty, drápkovité prsty, ploché nohy, valgosita paty“. Mohou se však vyskytovat i vážnější problémy.

Koňská noha

Touto vadou trpěla řada známých osobností, mezi nejznámější patříGeorge Gordon Byron nebo Joseph Goebbels. Jedná se o komplexní deformitu v postavení nohy. U tohoto závažného druhu deformity je nutné provést korekci již v raném kojeneckém věku, jinak bude dítě celý život zle našlapovat na vnější stranu chodidla, což ve finále povede ke zdravotním potížím s klouby a páteří.

Pohyb je nutnost

Pohyb je nutnost, a to platí hlavně v předškolním věku. Pro vývoj zdravých nohou je nutné, aby se nohy přizpůsobovaly různým povrchům, překážkám a terénům. Jen tímto způsobem se buduje zdravé a silné chodilo. Dobrým nápadem je proto bosá chůze po různém terénu, je ovšem nutné hlídat, aby dítě neprochladlo od nohou. V létě je z teplotního hlediska situace vynikající, nehrozí žádné prochladnutí, jen je nutné se mít na pozoru před bodnutím hmyzem či poraněním bosé nožičky. Dané metody jsou nejlepší prevencí proti nebezpečí v podobě plochých nohou.

Nezapomínat na botičky!

Dále má na možné budoucí komplikace v podobě plochých nohou či vbočených palců vliv nevhodná obuv. Mnohdy má děťátko příliš malé či úzké botičky, které jeho prstům neumožňují dostatečný pohyb. Jindy je problém v příliš úzkých ponožkách, které rovněž nožku příliš stlačují. Důležité je, aby ponožky dobře sály pot, proto je dobré pokud jsou z bavlny.

Mohlo by vás zajímat:  Bolest hlavy - je nutné vědět, proč vás bolí, abyste našli řešení

Nebojte se podiatra!

Pokud si Vaše děťátko například po procházce či nějaké pohybové aktivitě stěžuje na bolesti nožiček, rozhodně bychom to neměli bagatelizovat. Může se jednat o předzvěst budoucích zdravotních problémů. Z toho důvodu bychom neměli váhat s návštěvou podiatra.

Podiatrie  je novým lékařským oborem, který se zabývá zdravými nohami. Podiatr je však odborníkem, který se zabývá širším spektrem problémů, než jen „kuřími oky“.  Podiatr vám pomůže, pokud trpíte:

  • bolestmi chodidel
  • bolestmi šlach
  • bolestmi v kyčlích a kolenou
  • bolestmi páteře, které souvisejí s dolními končetinami
  • asymetrií končetin, například pokud je jedna noha delší či kratší než druhá.

Pokud s děťátkem navštívíte lékaře – podiatra, můžete očekávat komplexní vyšetření, které bude rovněž obsahovat nejnovější a nejmodernější vyšetřovací metodu nohou, která se nazývá PC podobarometrií (metoda měření tlaku chodidel na tenzometrické desce). Jedná se o metodu měření tlaku chodidel pomocí tenzometrické desky. Toto vyšetření umožňuje podiatrovi stanovit přesnou diagnózu a určit nejlepší léčbu patologie nohy.

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení