Mějte znovu krásný úsměv díky zubním implantátům

SMILING
Zveřejněno: 17.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Zuby bere většina z nás jako samozřejmost, dokud nepřijdou problémy. Když se stane, že vlastní zub či zuby onemocní a musí se odstranit, je třeba to nějakým způsobem řešit. Bez zubů se totiž sice dá žít, ovšem značně to kvalitu života snižuje. Kromě menšího pohodlí při konzumaci jídla jde také o naši psychiku a v neposlední řadě o společenské postavení. Chybějící zub navíc způsobí náchylnost okolních zubů k poškození a tím může zavinit další zdravotní problémy. Právě to je chvíle, kdy ke slovu přichází zubní implantáty, které jsou nejvěrnější náhradou vlastních zubů.

Co jsou zubní implantáty?

Jde o náhradu zubního kořene, který musí být společně se zubem odstraněn. Tento kořen zubu je během krátké operace nahrazen titanovým šroubovitým pilířem, který pevně sroste s čelistní kostí a tím zajistí stabilní základ pro nový umělý zub. Titan je používán kvůli tomu, že je zpravidla dobře přijímán lidským tělem a také se na něj téměř nevyskytují alergie. Zubní implantát má velmi dlouhou životnost, řádově až desítky let, a je také hodně odolný. Tímto způsobem se dá nahradit jeden chybějící zub, více zubů vedle sebe i celá zubní náhrada.

Pro koho jsou tyto zubní náhrady vhodné? 

Téměř pro všechny, kteří chtějí mít přirozeně vypadající i dobře sloužící chrup. Metoda se ale nepoužívá u dětí a mladistvých, kterým se ještě neukončil kostní růst, zpravidla u dívek do patnácti let a u chlapců do šestnácti let věku. Také není vhodná u lidí s některými chronickými a systémovými onemocněními, například diabetes, a u silných kuřáků, jelikož kouření způsobuje horší úspěšnost implantace. O vhodnosti či nevhodnosti v konkrétním případě rozhodne zubní lékař, který se na tento obor specializuje. K zasazení implantátu je nutné mít dostatečně silnou čelistní kost. Pokud ale tato kost dost kvalitní není, dá se to řešit zákrokem zvaným augmentace, kdy se doplní kostní náhradou.

Mohlo by vás zajímat:  Bolest hlavy - je nutné vědět, proč vás bolí, abyste našli řešení

Mějte znovu krásný úsměv díky zubním implantátům

Jak probíhá zavedení zubního implantátu?

Operace, při níž se umělý kořen zubu zavádí, netrvá zpravidla více než půl hodiny a provádí se v lokálním umrtvení pacienta. Jen výjimečně je nutná celková anestezie, to záleží na stavu pacienta. Nejdříve je vyjmut špatný zub i s kořenem, poté se do kosti navrtá 2-3 centimetry hluboký vrt, kam je následně umístěn titanový pilíř. Vhojení implantátu je individuální, někdy se implantát začlení do čelisti během měsíce, jindy to trvá měsíců několik. Jeden až dva dny po zákroku se mohou objevit mírné bolesti, na které ale stačí běžně dostupné léky. Po několika dnech není problém jíst opět běžnou stravu.

Jsou nějaká rizika zubních implantátů?

Jako u každé operace, i tady mohou hrozit určitě komplikace. Může se objevit infekce v pooperační ráně, problémy s dutinami v případě, kdy jsou v horní čelisti implantáty umístěny blízko nich, poškození okolních nervů, zubů či krevních cév. Tato rizika jsou však poměrně malá. Může se také stát, že tělo implantát nepřijme, ovšem to se většinou stává z důvodu silného kouření, užívání některých léků nebo nedostatkem kosti v okolí implantátu.

Je třeba nějaká zvláštní péče o tuto zubní náhradu?

Kromě pravidelné a důkladné ústní hygieny není třeba nijak zvlášť o umělé zubní náhrady pečovat. Je však nutné dodržovat každoroční preventivní prohlídky, při kterých zubní lékař zkontroluje stav implantátu i korunky a včas tak odhalí případné problémy.

Zubní implantáty jsou finančně nákladným řešením oproti klasickému můstku, kterým se většinou nahrazují chybějící zuby. Za to však odpadá nutnost broušení zdravých okolních zubů, kam se můstek uchycuje, a čelistní kost je s implantátem namáhána stejně jako při vlastním zubu, což je pro ni zdravé a žádoucí. Tato metoda náhrady zubů vám přinese maximální komfort nejen při jídle, ale také se vám vrátí ztracený úsměv. Zvažte tedy její klady, které za finanční investici stojí.

Mohlo by vás zajímat:  Rady a tipy pro krásné zoubky
Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení