Přestože menstruační kalíšek se na českém trhu objevuje již řadu let, teprve v poslední době se dostává do povědomí mladých dívek a žen, které si začínají pozvolna sdělovat své zkušenosti s tímto produktem. Jaké jsou výhody a nevýhody menstruačního kalíšku?
Obsah článku
- 1 K čemu slouží menstruační kalíšek?
- 2 Z jakých materiálu je menstruační kalíšek vyroben?
- 3 Je menstruační kalíšek lepší než tampony či vložky?
- 4 Hygiena spojená s menstruačním kalíškem
- 5 Jak udržovat menstruační kalíšek?
- 6 Životnost menstruačního kalíšku
- 7 Menstruační kalíšek vám v ničem nebrání!
- 8 Jak správně používat menstruační kalíšek?
- 9 Jak zavádět menstruační kalíšek?
- 10 Jak vyjímat menstruační kalíšek?
- 11 Výhody a nevýhody menstruačního kalíšku:
K čemu slouží menstruační kalíšek?
Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka určená k používání během menstruace. Úkolem tohoto kalíšku je sbírat menstruační krev. Menstruační kalíšek slouží tedy jako náhrada za menstruační vložky a tampony. Pojme cca 30 ml tekutiny. Podle síly vaši menstruace je nutné kalíšek každých 4 – 12 hodin vyjmout a vylít z něj nasbíranou menstruační krev. Kalíšek následně očistíte a opět zavedete. Vzhledem k objemu menstruačního kalíšku je tedy velmi pravděpodobné, že jej budete muset vyprazdňovat méně často, než si vyměňujete tampon či menstruační vložku.
Z jakých materiálu je menstruační kalíšek vyroben?
Menstruační kalíšky se vyrábí nejčastěji z měkkého lékařského silikonu, latexu a v poslední době také z termoplastu. Budete-li se rozhodovat zda si pořídit či nepořídit menstruační kalíšek, měli byste vědět, že menstruační kalíšky z lékařského silikonu se řadí k těm dražším. Výhodou však je fakt, že je tento materiál velmi dobře akceptován lidským tělem a nevznikají na něj alergie, jako tomu bývá např. u latexu. Termoplast má také zdravotní atesty a doposud se jeví stejně vhodně jako lékařský silikon. Lékařský silikon je však již používán ve zdravotnictví déle, proto mnoho žen upřednostňuje menstruační kalíšek právě z tohoto materiálu.
Je menstruační kalíšek lepší než tampony či vložky?
Ze zdravotního hlediska je menstruační kalíšek zdravější variantou oproti menstruačním tamponům. Je to dáno materiálem, ze kterého je menstruační kalíšek vyrobený. Díky tomuto materiálu je totiž nemožné, aby se bakterie na menstruačním kalíšku množily. Další výhodou je, že menstruační kalíšek není napuštěn žádnými chemikáliemi, proto tolik nezatěžuje organismus. V případě, že se naučíte menstruační kalíšek správně zavádět a zvolíte si také jeho správnou velikost, nebude vám z něj unikat žádná menstruační krev a současně nebudete ani vědět, že jej máte zavedený. Přestože jsme zde napsali, že v konečném důsledku je menstruační kalíšek lepší než tampony, může se jevit pro některé citlivější ženy jako nepřijatelný – především z hlediska hygieny a manipulace s ním. Pokud se však ženy naučí s menstruačním kalíškem správně manipulovat a osvojí si také pro ně vhodné hygienické praktiky, budou za něj s velkou pravděpodobností vděčné.
Hygiena spojená s menstruačním kalíškem
Jak jsme napsali výše, pro některé ženy se může menstruační kalíšek jevit jako nehygienický. Menstruační kalíšky na rozdíl od menstruačních tamponů a menstruačních vložek neobsahují žádné superabsorbční látky, deodoranty ani jiné látky, jako např. bělidla. Vzhledem k použitému materiálu nijak neovlivňují vaginální mikroflóru a její prostředí. Menstruační kalíšky jsou tedy vhodné také pro ženy, které mají citlivou pokožku, trpí na ekzémy atp. Díky použitému materiálu se výrazně snižuje riziko vzniku syndromu toxického šoku, který je spojen zejména s použitím menstruačních tamponu. Jak jsme již uvedli výše, na stěnách menstruačního kalíšku se nemnoží bakterie, proto s menstruačním kalíškem nebývá syndrom toxického šoku spojován. Hladký povrch kalíšku současně nebrání samočistícím a ochranným mechanismům poševní sliznice. Oproti tamponům neabsorbuje přirozenou poševní vlhkost a současně do těla neuvolňuje žádné chemikálie.
Jak udržovat menstruační kalíšek?
Údržba mensturačního kalíšku nemusí být nijak náročná. Díky použitému materiálu stačí, když menstruační kalíšek vyvaříte cca 5 minut ve vodě. Jestliže vám však tato metoda přijde jako nedostatečná, můžete si k menstruačnímu kalíšku zakoupit také speciální desinfekci. Zde je však nutné po použití takové desinfekce stejně kalíšek vyvařit, aby byla desinfekce z menstruačního kalíšku skutečně odstraněna a aby nedošlo ke kontaktu desinfekce s poševní sliznici.
Životnost menstruačního kalíšku
Přestože cena menstruačního kalíšku může řadu žen a dívek odradit od jeho koupi, je třeba si uvědomit, že životnost menstruačního kalíšku je skutečně dlouhá. Díky použitému materiálu vám vydrží menstruační kalíšek až 15 let, pokud ho vy sama mechanicky nezničíte např. při špatné manipulaci s ním, při vyvařování, kdy se vám omylem vyvaří voda a kalíšek se spálí atp. Menstruační kalíšek není jednorázovou menstruační pomůckou jako je tampon či menstruační vložka. Slouží k opakovanému používání a budou vám takto sloužit mnoho let.
Menstruační kalíšek vám v ničem nebrání!
Většina žen, které používají menstruační vložky či tampony se během svých dnů dobrovolně vzdávají určitých aktivit, které mají rády. Plavání při menstruaci je pro většinu žen zapovězenou sportovní aktivitou stejně jako například běhání, jízda na kole atp. Vyberete-li si správnou velikost menstruačního kalíšku a zavedete-li si ho správně, pak vám jeho protečení nehrozí při jakémkoliv sportu. Ani nebudete vědět, že jej máte. Můžete si tedy užívat života i během svých dní. Menstruační kalíšek ocení ženy především v letních měsících, kdy tráví většinu času v přírodě u řeky, u moře atp. V letních měsících při používání vložek a menstruačních tamponů dochází k přemnožení bakterií, proto můžou některé ženy cítit z těchto menstruačních pomůcek nepříjemný zápach. S menstruačním kalíškem tuto obavu mít nemusíte a můžete si v naprostém klidu užívat koupání v moři či celodenní slunění v plavkách na břehu bazénu.
Jak správně používat menstruační kalíšek?
Používání menstruačního kalíšku není nijak složité, přesto je třeba si osvojit techniky, které vám budou vyhovovat a které zamezí jeho případné protékání. Výrobci doporučují nacvičit si jeho zavádění a vyjímání ještě před menstruací, abyste si pak byla jistější a abyste předešla nepříjemným situacím. Vždy myslete na správnou hygienu. Menstruační kalíšek před prvním použitím vyvařte. Vyvařte jej vždy, kdy jej někde odložíte. Předtím než sáhnete na menstruační kalíšek si vždy umyjte ruce. V praxi to znamená, že před prvním zavedením menstruačního kalíšku jej musíte vyvařit a následně ho zavést. V průběhu menstruace menstruační kalíšek vyjmete, vylijete, opláchnete a opět zavedete. Pokud jste jej nikde nepoložila, není důvod menstruační kalíšek opět vyvařovat.
Jak zavádět menstruační kalíšek?
Jak jsme si již výše napsali, před samotným zavedením je nutné dodržet správnou hygienu – tj. čisté ruce a čistý kalíšek. Než začnete menstruační kalíšek zavádět, zaujměte takovou polohu, která pro vás bude příjemná. Nejlepší poloha pro zavedení menstruačního kalíšku je v podřepu. Kalíšek můžete pro snadnější zavádění navlhčit vodou popř. můžete použít lubrikační gel na bázi vody. Během menstruace zjistíte, že žádný lubrikační gel vlastně ani nepotřebujete. Pro snadnější zavádění menstruačního kalíšku přeložte kalíšek napůl, uchopte jej dvěma prsty a následně zasuňte do pochvy. Ničeho se neobávejte, poslouchejte vlastní tělo. Poté se kalíšek rozevře, jeho stěna se přitiskne k poševním stěnám a vznikne podtlak, který znemožní nechtěné protékání menstruační krve. Jestliže jste zvyklá na zavádění menstruačních tamponů, nebude vám činit zavádění menstruačního kalíšku žádný problém. Po zavedení kalíšku se ujistěte, že je zaveden správně. Poznáte to velmi jednoduše. Pokud nepůjde kalíšek snadno vytáhnout, vznikl požadovaný podtlak – zavedení je správné. Pokud jde kalíšek vytáhnout snadno, pravděpodobně se správně nerozvinul. Pokud si ani přesto nejste jistá, zda je váš kalíšek správně zaveden, můžete jej obkroužit prstem po jeho obvodu, abyste se ujistila, že je správně otevřený.
Jak vyjímat menstruační kalíšek?
Při vyjímání menstruačního kalíšku můžete bez problému dosáhnout na jeho spodní část. V případě, že na svůj kalíšek nedosáhnete, není třeba se znepokojovat. V takovém případě můžete využít držátka. Pokud jste si držátko odstřihla a je váš menstruační kalíšek příliš hluboko, zatlačte svaly poševního dna tak, aby se kalíšek posunul o něco níže (jsou to ty svaly, které zapojujete, chcete-li přerušit močení). Při vyjímání menstruačního kalíšku je nesmírně důležité, abyste byla v pohodlné a uvolněné poloze. Přerušte podtlak stlačením spodní části kalíšku a následně jej jednoduše vyjmete.
Některé ženy mohou kalíšek během používání cítit. Je to způsobeno délkou držátka, které se dotýká citlivé intimní oblasti. Jakmile se tedy naučíte s menstruačním kalíškem manipulovat, nic vám nebrání držátko zkrátit nebo zcela odstřihnout tak, abyste o menstruačním kalíšku vůbec nevěděla.
Výhody a nevýhody menstruačního kalíšku:
Nevýhody:
- vysoká pořizovací cena
- manipulace s menstruačním kalíškem
- hygienické podmínky při manipulaci s menstruačním kalíškem na veřejné toaletě
- odhad pro správné načasování na jeho vyprázdnění
- nepohodlí kvůli držátka
K výše uvedeným nevýhodám však musíme uvést že:
- vysoká pořizovací cena se vám brzy vrátí vzhledem k délce jeho užívání. Menstruační kalíšek má výdrž až 15 let. V konečném důsledku se vám cena za menstruační kalíšek brzy vrátí a dokonce ušetříte
- manipulace s menstruačním kalíškem je skutečně zpočátku poněkud “krkololmná”, ale velmi brzy se s ním naučíte zacházet tak, že vám to ani nepřijde. Chce to jen cvik a trochu praxe. Doporučujeme však zpočátku kalíšek používat v pohodlí svého domova dokud se s ním nenaučíte zacházet, abyste předešli případným nepříjemným událostem.
- Hygienické podmínky skutečně mohou být problémem, proto je na ně třeba myslet při návštěvě veřejné toalety. I v tomto případě je to však otázka “vychytání” si postupů manipulace s kalíškem. I proto je vhodné si vše nacvičit doma.
- Odhad správného načasování na jeho vyjmutí je stejně tak nutný jako v případě menstruačních tamponů.
- Držátko můžete zcela odstřihnout, když se naučíte s kalíškem správně manipulovat
Výhody:
- i přes jednorázový náklad spojený s nákupem menstruačního kalíšku v konečném důsledku ušetříte
- odpadnou vám starosti týkající se věčného nakupování menstruačních vložek a tamponů
- s menstruačním kalíškem nemusíte řešit odpad
- šetříte přírodu
- vaše tělo nepřichází do styku s žádnými chemikáliemi, které bývají napuštěny v tamponech a vložkách
- materiál menstruačního kalíšku je snadno udržovatelný a velmi odolný
Menstruační kalíšek je podle mě ten nejlepší vynález poslední doby. Používám Mooncup. Je fakt, že jsem se s ním asi první dva cykly prala a říkala si, že jsem vyhodila peníze za hovadinu, ale pak jsem se s ním naučila zacházet a už o něm vůbec nevím.
Proč píšete, že na silikon nevznikají alergie? Docela by mne to zajímalo. Podle mých znalostí je alergie na silikon sice vzácná, ale nikoliv nemožná. Proto je určitě dobré, že jsou kalíšky i z termoplastu. Já sama jim dávám přednost. Navíc ten svůj kalíšek po skončení cyklu vyhodím a další měsíc používám nový. Cenu neřeším, mám se ráda. Kdyby to někoho zajímalo, tak ten “můj” se jmenuje Softcup.