Migrénu sami těžko zvládnete

Migrena
Zveřejněno: 15.6.2010 , datum poslední aktualizace: 15.2.2017

Migrénou trpí přibližně 20% českých žen a 8% mužů. Ovšem jen pouze 2% z těchto lidí mají skutečně lékařsky prokázanou migrénu. Těmto 2% se nyní žije mnohem lépe a jsou rádi, že migrénu ovládají. Pokud se i vy trápíte s migrénou, je na čase s ní zatočit!!!

Ačkoliv je migréna jen další nepříjemná bolest hlavy, projevuje se velmi charakteristicky. Na rozdíl od jiných bolestí hlavy je pro migrénu typický náhlý bolestivý záchvat. Je nutné si také uvědomit, že migréna je celoživotní problém a pokud s ní nezačnete nic dělat, budete se mnoho let jen a jen trápit- zbytečně.

Migréna, jak jsme už napsali, trápí daleko více ženy než muže. U některých žen pak může migréna zmizet v období klimakteria. Některé ženy mívají migrény pouze v období menstruace a mnoho žen si stěžuje na migrény začnou-li užívat antikoncepci.

Serotonin

V průběhu intenzivních výzkumů vědci zjistili, že serotonin hraje při migrénách velmi důležitou roli. Serotonin  se nachází v krevních destičkách, v buňkách gastrointestinálního traktu a také v menší míře i v centrálním nervovém systému.

Příčina je stále neznámá

Přestože se vědci zabývají studiem migrény řadu let, stále nedokáži vznik migrény vysvětlit. Jisté je jen to, že velmi významnou roli hraje dědičnost. V mnoha případech trpí v rodinách na migrény jak babička, matka, tak i dcera. Ale faktorů může být mnohem více. Velkou roli hraje při migrénách stres, počasí, nedostatek nebo nadbytek spánku a nesmíme zapomenout na kolísavou hladinu hormonu.

Jak to začíná

O záchvatu s velkou pravděpodobností rozhoduje zvýšená produkce látek, která vede k zúžení průsvitu cév v mozkových plenách. Tím pak dochází ke snížení prokrvení v určité části mozku. Tato fáze může vyvolávat tzv. auru. Je to doba, kdy nás ještě hlava nebolí, ale už můžeme pociťovat jisté příznaky mezi kreté patří závratě, černé skvrnky v zorném poli (skotomy), jiskřičky před očima (fosfény). Občas se může u některých lidí objevit krátkodobé brnění jedné poloviny obličeje nebo končetiny. Také můžeme pociťovat poruchu hybnosti v končetině nebo poruchu řeči. Tyto příznaky jsou však typické také pro cévní mozkovou příhodu takže v těchto případech vždy vyhledejte lékařskou pomoc!!! Tyto příznaky se však vyskytují velmi zřídka. Když tedy překonáme tohle období, bolest hlavy přichází velmi rychle. V této chvíli se cévy zase roztáhnou a uvolní se mediátory bolesti. Začne nás velmi silně a bolet hlava, často jedna polovina hlavy. Většinou tato bolest trvá 2-6 hodin a u některých lidí i déle. V této době člověk naprosto ochromen- vadí mu světlo, hluk i jakýkoliv pohyb. Spousta lidí zvrací a bolí je žaludek. V tomto případě je nejlepší ulehnout a bolest přečkat v absolutním klidu. Spoustě lidem pomáhá právě spánek, ale jsou i tací, které migréna potrápí i několik dní.

Mohlo by vás zajímat:  Dá se chemoterapie zvládnout bez zvracení?

Léčba není snadná

Při záchvatu migrény je možné použít několik typů léků. O tom, který je vhodný právě pro nás rozhodne váš lékař. U většiny pacientů je nutné metodou pokusů a omylů najít lék, který zabere rychle a dobře. Je však nutné si uvědomit, že s rozvinutým záchvatem si ani tyto léky neporadí, takže je nezbytné léky podat včas. Léky však pouze zmírní migrénu. K této léčbě je nutné také najít spouštěče migrény a změnit celkový životní styl.

Migréna a její fáze

1. fáze – Přicházejí první příznaky, které mohou trvat několik hodin, ale i déle. Necítíme se dobře, zíváme, jsme podráždění, malátní a neklidní. V této době se mohou vyskytovat také chutě a neobvyklý hlad.  Pokud trpíte migrénami, nejspíše v tomto období jste schopni rozpoznat přicházející záchvat.

2. fáze- U 20% migreniků nastupuje tzv. aura. Neostré vidění, světelné záblesky, jiskření před očima. Ve vzácných případech se může objevit jednostranné brnění v obličeji a horní končetiny, poruchy rovnováhy, závratě a porucha řeči. Tyto poruchy obvykle vymizí ve 3. fázi

3. fáze- V této fázi už přichází velmi silná pulzující bolest. Většinou tuto bolest pociťujeme v jedné polovině hlavy. Migrenici často mívají pocit na zvracení, světloplachost a přecitlivělost na pachy a hluk.

4. fáze- Bolest se uklidní, cítíme se unaveni a chce se nám spát. Bolí nás svaly. V některých případech se tato fáze projevuje právě naopak- pociťujeme náhle dobrou náladu a jsme plní energie.

Možné nejčastější spouštěče

Parfém- silná a intenzivní vůně může podráždit nervová zakončení v nose a vyvolat bolest hlavy. Jedná se o vůně, které nám můžou být velmi příjemné. Pozor také na vůně pracích prostředků, mýdel, šamponů, osvěžovačů vzduchů apod.

Hlad- zdravá životospráva je pro prevenci migrény naprostá nezbytnost. Je nutné jíst mnohokrát za den maličké porce jídla. Nevhodná dieta a hladovění mají za následek snížení hladiny krevního cukru, což může vyvolat záchvat migrény.

Mohlo by vás zajímat:  Jak ošetřit omrzliny a jak zabránit jejich vzniku?

Poruchy spánku- u některých jedinců může spustit migrénu i změna spánkového režimu. Výrazné snížení nebo zvýšení spánku může vyvolat záchvat migrény.

Alkohol- pivo a víno, především červené, se velmi významně podílí na bolesti hlavy.

Potraviny- záchvat migrény může také vyvolat nevhodná potravina. Především sýry, uzeniny, konzervované jídla, oříšky a čokoláda. Pozor bychom si také měli dát na kávu a čínská jídla, která často obsahují glutamát.

Počasí- je všeobecně známo, že změny tlaku a počasí se často podílejí na migrénách. Až u 50% lidí bylo prokázano, že jejich záchvaty souvisí právě se změnou počasí.

Kouření- kouření je podle odborníků jeden z nejsilnějších spouštěčů migrény.

Stres- při stresu dochází k napětí krčních svalů, hlavy a ramen, což hraje velkou roli při bolestech hlavy.

Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • jaroslava fidranská
    • 7.3.2011
    Odpovědět

    Dobrý den,v roce 2007 jsem měla autonehodu od té doby trpím silnými bolestmi hlavy,je mi vždy strašná zima a pak přichází šílená bolest hlavy,byla jsem u spouty doktorů a léčitelu ale zatím mi nikdo nepo mohl. Vždy jsem hodně sportovala a cestovala ale ted mě bolest hlavy natolik omezuje že nemohu skoro nic. Je mi 36let,myslím že jím celkem zdravě a na životosprávu dbám i když nejsem stěch abych si jídlo vážila a jedla pravidelně na minuty,ale jinka se snažím. Prosím můžete mi pomoci,zjistila jsem že migréna je v nejhorší fázi na jaře a na podzim když se mění počasí,jinak každá změna klimatu mi vyvolává migrénu a jsem strašně unavená a bez nálady.Nikdy jsem netrpěla bolestí hlavy až od té nehody a jsem s toho neštastná,myslím že v mim případě hraje velkou roli i psichyka po nehodě ,měla jsem velký šok a pár min.v bezvědomí. Prosím pomocte mi,děkuji S pozdravem Fidranská Jaroslava

    1. Dobrý den, četla jsem si Váš příspěvek a dlouho jsem přemýšlela, co na něj napsat. Nejsem bohužel lékař a nemohu Vám poradit. Je mi to nesmírně líto. Je vidět, že se Váš život točí kolem strachu z možné bolesti. Proto bych nejspíše navštívila psychologa, který by Vám mohl ukázat, jak se zbavit stresů a strachu z bolesti. Přece jen, psychika lidí je velice důležitá a je možné, že právě stres vyvolává tyto bolesti. Existují také střediska, které se zabývají léčbou bolesti. Zkuste se podívat na internet. Více Vám, bohužel, nemohu pomoci.
      Přeji mnoho zdraví a úsměvů na tváří.

      • Jiřina
      • 17.3.2011
      Odpovědět

      Migréna je vlastně přemíra myšlenek a starostí,aniž bychom si to uvědomovali.Měla jsem také tyto potíže,než přišlo vysvobození. Uvěřila jsem v Ježíše Krista.Je to nádherný a osvobozující pocit od spoutanosti,ve které si sami nepomůžem.Přála bych to každému.Pokud si paní Jaroslavo chcete popovídat o mém svědectví jak nemocný a nemožný život jsem před tím žila,ráda se Vám budu věnovat,napište.Buďte zdravá a šťastná.Jiřina

      • Věra S.
      • 8.5.2012
      Odpovědět

      Dobrý den, čtu Váš článek a protože sama trpím migrénami již doslova řadu let, obvykle mi bylo tak moc zle, zvracela jsem kažkou půl hodinu, musela jsem si brát dovolenou, třebaže ne vždy to bylo možné. Pokouším se Vám poradit: na internetu jsem našla několik lékařů – specialistů na léčbu migrény a zašla jsem k nejbližšímu z nich. Nasadil mi preventivní léčbu a při bolesti – nástupu migrény speciální léky – triptany. Pokud si tuto tabletu vezmu včas, migréna se mi dál nerozvine. Trpím při sebemenší změně počasí. Byla jsem však upozorněna, že je to léčba na celý život. Někdy se zastaví po klimaktériu, já jsem to štěstí ale neměla. Mnoho zdaru v léčbě přeje Věra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení