10 nejčastějších následků dlouhodobého užívání antidepresiv

následky dlouhodobého užívání antidepresiv
Zveřejněno: 7.1.2022

Deprese je vážná nemoc, které se musí věnovat náležitá pozornost. Pokud je těžká, mnohdy pacientovi pomohou pouze antidepresiva, která může předepsat jen psychiatr. Málokdo ale hovoří o tom, že dlouhodobé užívání antidepresiv může mít na tělo člověka negativní dopady. 

Deprese je onemocnění, které způsobuje poruchy nálad. Podle toho, jak se u pacienta projevuje, ji rozdělujeme na několik typů. Mezi ty nejznámější patří maniakální deprese, která je typická tím, že se u pacienta střídají stavy euforie se stavy hlubokého smutku.

Hodně lidí má tendenci deprese zlehčovat. (Případně sami říkají, že trpí depkou ze špatného počasí. Což nemá s klasickou depresí nic společného.) Člověk s depresí může považovat za nepřekonatelný problém vylézt každé ráno z postele. Mnohdy se dokonce o sebe nedokáže ani postarat, protože jakákoliv udržovací aktivita je nad jeho aktuální síly. O riziku sebepoškozování, nebo sebevraždy vůbec nemluvě.

Proto je důležité, aby člověk s depresí vyhledal odbornou pomoc. V těžkých případech může pacient skončit i u psychiatra, který je jediný odborník, který mu může předepsat antidepresiva. (Jejichž užívání je pro mnohé nutnost.)

následky dlouhodobého užívání antidepresiv

Jelikož ale nejde o neškodné pilulky, je potřeba počítat s tím, že dlouhodobé užívání antidepresiv může mít negativní vliv na vzhled a další segmenty života.

Co jsou to antidepresiva?

Antidepresiva jsou léky, které obsahují látky, které dovedou ovlivňovat náladu člověka s depresí. Neexistuje jen jeden druh antidepresiv. Odlišuje je od sebe to, jakým způsobem působí na mozek. Z toho důvodu je potřeba, aby pacient s depresí prošel odborným vyšetřením a byl s ním veden dialog, na základě kterého psychiatr určí, která antidepresiva pro něj budou nejlepší. Mnohdy se stává, že než vám prášky sednou, musíte jich vystřídat několik. Prakticky všechna antidepresiva mají nějaké vedlejší účinky, které se liší v závislosti na jejich závažnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Co stojí za záchvaty vzteku u malých dětí ve dne, či v noci?

Nejběžnější vedlejší účinky antidepresiv

následky dlouhodobého užívání antidepresiv

Samozřejmě, nebudeme se zde bavit o konkrétních typech antidepresiv. Kvůli čemuž nepojmeme do tohoto článku všechny existující negativní účinky. Zkusíme si ale udělat alespoň malý přehled toho, na co byste se měli v průběhu jejich užívání připravit. (V případě potřeby získáte všechny další informace o pozitivech a negativech konkrétních antidepresiv v ordinaci psychiatra.)

Mezi nejtypičtější vedlejší účinky antidepresiv patří:

  • Problémy v sexuální oblasti (například neschopnost dosáhnout orgasmu)
  • Přírůstek na váze
  • Emocionální otupělost
  • Pocit, že to nejste vy
  • Redukce pozitivních pocitů
  • Pocit závislosti
  • Menší zájem o druhé lidi
  • Myšlenky na sebevraždu

A to není všechno. Některé preparáty mohou způsobovat bolest hlavy, nebo únavu.

V případě, že se u vás v průběhu užívání antidepresiv projeví některý z výše uvedených problémů, kontaktujte svého lékaře a poraďte se s ním, zda je pro vás vybraný typ antidepresiv vhodný.

Mohou přestat antidepresiva fungovat?

následky dlouhodobého užívání antidepresiv

Antidepresiva vám mohou přestat po nějaké době užívání fungovat. Například kvůli tomu, že jste si vůči nim vypěstovali toleranci.

Negativní vliv na účinnost antidepresiv může mít věk, nadužívání alkoholu (nebo popíjení alkoholu obecně), rozvoj dalšího onemocnění, které vyžaduje léčbu, interakce s dalšími léky nebo stres.

Pokud máte podezření, že vám antidepresiva nefungují tak, jak by správně měla, konzultujte to se svým lékařem. Ten vám v závislosti na vašich zkušenostech může upravit dávkování. Případně vám předepíše jiná antidepresiva, která by vám mohla vyhovovat lépe.

Taktéž vám může doporučit, abyste začali docházet na psychoterapii, nebo vám doporučí učinit změny vašeho aktuálního životního stylu.

Důležité je, abyste nikdy nepodnikali nic bez vědomí vašeho ošetřujícího lékaře. Jinak hrozí, že se předávkujete. (Zvlášť, pokud si sami chcete zvýšit dávku.) Případně se může zhoršit váš psychický stav. (V případě, že se rozhodnete přestat antidepresiva samovolně užívat.)

Mohlo by vás zajímat:  Patní ostruha – daň za módní obuv

Užívali jste někdy antidepresiva? Pokud ano, jak dlouho trvalo nalezení těch, která pro vás fungují nejlépe?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/antidepressant-side-effects – Vedlejší účinky antidepresiv (anglicky)

https://www.verywellmind.com/long-term-effects-of-antidepressants-4158064 – Dlouhodobé účinky užívání antidepresiv (anglicky)

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení