Nebojte se nemocí kůže!

Nemoc, Kůže
Zveřejněno: 25.4.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Kožní nemoci jsou v populaci velice rozšířené. Většina z nás nějakou během života prodělala. Obvykle se však jednalo o banálnější typy kožních nemocí, kterými jsou:„ pubertální akné, drobné vyrážky, bradavičky“. Existují však i závažnější druhy kožních nemocí, kde už si v žádném případě nevystačíme s domácím léčením, ale je nutná profesionální léčba vedená odborníkem.

Bradavice

Bradavice můžeme lékařsky definovat jako drobné, nezhoubné výrůstky na kůži či sliznici. V populaci jsou rozšířeny velmi hojně. Existují statistiky, dle kterých má bradavici každý desátý člověk. Bradavice jsou způsobovány papilomavirem HPV. Virus se přenáší dotekem a do podkoží může proniknout malým poraněním. Nečastějšími oblastmi, kde vznikají bradavice, je oblast rukou, nohou a obličeje, tedy místa s největším počtem potních žláz.  Právě potními žlázami se virus nejlépe dostane do pokožky. Bradavice ve většině případů nebolí.

Bradavice se lze zbavit několika způsoby. Častou metodou, je metoda chirurgická. Vyříznutí se provádí skalpelem při umrtvení. V současnosti však dominuje metoda zmrazení pomocí kapalného dusíku. Proti bradavicím je možné použít i léky cytosatika, které zabrání tomu, aby se napadené buňky mohly dále množit. Bradavice je však možné léčit i podomácku. Mezi tyto metody patří například přiložení česneku na bradavici na delší dobu. Bradavice postupně odumře a odpadne.

Lupy

Lupy nepatří mezi kožní onemocnění, které by v lidech vzbuzovalo hrůzu, ale i tak se s nimi mnoho mužů a žen dost natrápí. Co jsou lupy? Kůže na celém těle se neustále obnovuje a stará odpadává, jedná se ale o mikroskopické množství. Lupy jsou drobné částečky odlupující se odumřelé kůže na hlavě, která se odlupuje ve větším množství než mikroskopickém. Kromě estetických problémů, tedy toho, že člověk má neustále „zasněžené oblečení“, je problémem rovněž zvýšená svědivost pokožky na hlavě. Lupy se objevují u téměř poloviny jedinců mezi 20 a 30 rokem.

Mohlo by vás zajímat:  Neštovice

Dobrou zprávou je, že lupy jsou, oproti jiným nemocem kůže, velmi dobře léčitelné. V současné době máme na trhu mnoho šamponů, které jsou určeny speciálně na odstranění lupů. Dále je dobré zmínit, že na tvorbu lupů mohou mít vliv i psychické faktory, zejména stres. Je tedy třeba se zamyslet i nad životním stylem, zda není na místě zařadit více relaxace. Problém rovněž může být i ve špatné výživě. Doporučuje se jíst více ovoce a zeleniny, zamyslet se i nad potravinovými doplňky, vitamíny, minerály. Pokud ani tyto metody nezaberou, je vhodné svěřit se do péče dermatologa, který Vám může předepsat speciální roztok nebo krém proti lupům.

Atopický ekzém

Tento druh onemocnění, někdy zvaný „atopická dermatitida“ můžeme definovat jako kožní zánět, který je alergického původu. Tento druh onemocnění je charakteristický svěděním a dále suchostí pokožky. Doprovodným jevem jsou zde často pupeny či puchýře, které mají tendenci mokvat. Často se objevuje už v raném dětství.  Průběh nemoci je nevyzpytatelný. U řady pacientů dochází věkem ke zlepšení stavu, někdy nemoc časem úplně vymizí. Jiní pacienti jej mají celý život, jen intenzita nemoci se mění.

Léčba ekzému je závislá na rozsahu nemoci. V každém případě bychom však měli navštívit dermatologa. V případě lehčích forem je vhodná aplikace speciálních mastí a krémů. V případě těžších forem se předepisují speciální léčiva, která často potlačují přehnanou imunitní reakci organismu, nebo působí protizánětlivě. Dále se užívají speciální koupele s olejovými přísadami, které kůži promastí.

Lupénka

Lupénka je kožní, neinfekční nemoc autoimunitního typu. Na kůži vznikají šupinatá ložiska a loupou se. Dle statistik jí trpí každý padesátý Čech. Často se objevuje již v mládí mezi 10. a 25. rokem.  Nejčastěji postihuje kůži, může však postihnout i klouby a nehty. V případě napadení kloubů mluvíme o psoriatické artritidě. Příčiny jsou diskutabilní a nejsou přesně známy.

Mohlo by vás zajímat:  Mikrojehličková radiofrekvence jako způsob odstranění vrásek, strií a jizev

Léčba je podobná jako u ostatních kožních nemocí.  Používají se masti a krémy, například černouhelný dehet či kortikosteroidy, dále různé typy hydratačních přípravků. Vhodná je aplikace přípravků, které cíleně zasahují do imunitních reakcí organismu. Tlumí a zmírňují zánět již v počáteční fázi. Jako doplňkovou léčbu lze použít i sůl z mrtvého moře, která zmírňuje příznaky. U těžších forem se doporučuje i pobyt v lázních, vyhlášené jsou slovenské lázně Smrdáky.

Svrab

Svrab řadíme mezi infekčně-parazitární onemocnění. Je způsoben zákožkou svrabovou, což je druh roztoče. Zákožka proniká do kůže, kde vytváří chodbičky. Typickým projevem je svědění pokožky. Na pokožce se objevují skvrny a pupínky. Svědění bývá nejintenzivnější v nočních hodinách. Důvodem je to, že pod peřnou vytvoříme teplo, které stimuluje zákožku svrabovou ke zvýšené aktivitě. Nemoc se přenáší z člověka na člověka, často pomocí ložního prádla či jiných textilií. Onemocnění se obvykle vyskytuje u lidí s nízkou úrovní osobní hygieny, kteří jej však mohou přenést i na jiné.

Zavedenou léčbou je mazání masti, jejichž hlavní složkou je síra. Dále je žádoucí každý den měnit spodní a ložní prádlo, které musí být vypráno při teplotě alespoň 60° C.

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení