Nejčastější oční vady – řešte je včas!

Oční
Zveřejněno: 17.1.2013 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Ne nadarmo se říká, že hypochondři jsou nejzdravější lidé na světě. Kousek zdravé hypochondrie bychom měli mít všichni v sobě, abychom předcházeli nepříjemným nemocem, které bychom nemuseli řešit, kdybychom se svěřili do péče lékařů včas. A totéž platí s očními problémy.

Většina očních vad se projeví již v dětském věku. A také v tomto věku se i lépe léčí a odstraňují. Nezapomínejte tedy na pravidelné preventivní kontroly zraku u vašeho dítěte. Šilhání u dětí v raném věku není ničím neobvyklým. Je to způsobeno nevyzrálostí očních svalů a mnohdy se vše upraví. Přesto je vhodné, aby stav posoudil oční lékař, který vyloučí závažnější onemocnění. Preventivní prohlídky mohou odhalit například vrozené vady – šedý či zelený zákal, dalekozrakost, astigmatismus aj.

Nejčastější oční vady

Mezi nejčastější oči vady se řadí zejména dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus. Jedná se o vrozené oční vady. Mezi další často se objevující vrozené oční vady patří také tupozrakost, šilhání a rozdvojené vidění. Většina očních vad se dá dobře léčit a je tak šance, že se potíže zmírní. Je však velmi důležité, aby k odhalení těchto očních vad došlo co možná nejdříve a léčba byla včasná. Řada očních vad se dá korigovat dioptrickými brýlemi, kontaktními čočkami, laserovou nebo chirurgickou operací.

Krátkozrakost

Krátkozrakost je ve většině případů vrozenou vadou. Jsou však případy, kdy se krátkozrakost objevila mezi 10. – 12. věkem dítěte. S vyšším věkem se také krátkozrakost může zhoršovat. Lidé trpící krátkozrakostí vidí špatně předměty v dálce, ale blízké předměty vidí dobře. Jestliže vaše dítě přivírá oči dívá-li se do dálky, navštivte očního lékaře. Krátkozrakost se velmi dobře koriguje za pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. V těžších případech krátkozrakosti se lékaři přiklánějí k laserové operaci nebo k nitroočním čočkám.

Mohlo by vás zajímat:  Revmatoidní artritida

Dalekozrakost

I dalekozrakost je většinou vadou vrozenou. Při slabší dalekozrakosti si většinou ani oční vady u vašeho dítěte nevšimnete. Při silnější formě dalekozrakosti již dítě nechce vykonávat některé činnosti. Špatně se mu maluje atp. Čím je dítě starší, tím hůře zaostřuje na předměty i v dálce, proto je zapotřebí korigovat zrak brýlemi. V pozdějším věku je možné samozřejmě vyměnit brýle za kontaktní čočky a také je možné podstoupit  chirurgickou operaci.

Astigmatismus

Zatímco o dalekozrakosti a krátkozrakosti slýcháváme poměrně často, o astigmatismu řada lidí nikdy neslyšela. Astigmatismus je oční vada, při které se světlo, které vchází do oka, lomí jinak než u zdravého oka. V konečném důsledku to znamená, že se vám obraz zobrazuje tak, jako byste se dívali do nerovného zrcadla a vše je rozmazané. Astigmatismus lze opět korigovat za pomocí brýlí, kontaktních čoček či laserové operace. Skvělé výsledky také přináší výměna vaší čočky za umělou torickou čočku. Zde je však nutné zvážit rizikovost výkonu apod.

[yop_poll id=”18″]
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení