Nemoci spojené s dětskou vyrážkou a jejich léčba

Vyrážka
Zveřejněno: 3.4.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Objeví-li se na těle dítěte vyrážka, může to signalizovat nejedno onemocnění. S některými není legrace, jiná ani nevyžadují nějakou zvláštní péči. Pro několik infekčních virových nebo bakteriálních onemocnění je vyrážka typickým příznakem a u dalších se může, ale také nemusí objevit jako průvodní jev. Co nejčastěji děti postihuje a jak se při tom zachovat?

Plané neštovice

Kdo by o nich neslyšel? Toto vysoce infekční onemocnění se v dětství nevyhne téměř nikomu. Šíří se vzdušnou cestou a kolektivy dětí ve školce nebo škole jsou ideální skupinou k nákaze. Inkubační doba trvá zhruba 2-3 týdny, poté se nemoc ohlásí výsevem pupínků. Jsou to drobné červené a velmi svědivé puchýřky, které jsou naplněné tekutinou. Ta je velmi infekční, dítě by si tedy nemělo pupínky škrábat. Ovšem i přesto se budou další vysévat ještě v několika vlnách a to zhruba dalších deset dní. Pupínky se potírají tekutým pudrem na lékařský předpis, který je vysuší a zmírní svědění. Jakmile jsou ze všech už jen zaschlé stroupky, přestává být dítě nakažlivé. Dobrou zprávou je, že se jimi už nikdy znovu nemůže nakazit, tělo si proti nim vytvořilo imunitu.

Kopřivka

Je reakcí organizmu na alergizující potravinu a její projev může být velmi výrazný po celém těle, ale také mírný jen na určitých místech. Drobné červené pupínky s bílým středem hodně svědí, a tak je dobré dát dítěti antihistaminikum, které toto svědění zmírní. Jinak kopřivka odezní sama, není potřeba s ní nic dělat.

Potničky

Jsou častým jevem u novorozenců a kojenců, protože ti ještě nemají dobře vyvinutý termoregulační systém. Maminky tak ve snaze udržet dítě v teple přidávají zbytečné vrstvy oblečení a dítě se potom zpotí a přehřeje. Mírně růžové pupínky se nejčastěji objeví na krku, trupu nebo hlavičce a samy zmizí, je však důležité dítě oblékat přiměřeně.

Mohlo by vás zajímat:  Těhotenství v pozdním věku

Pátá nemoc

Nemoc nejčastěji postihuje děti školního věku, není to ale pravidlem. Inkubační doba  tohoto virového onemocnění je kolem 2 týdnů. První den příznaků dítěti zčervenají tváře, okolí úst naopak zbledne, objevit se může i mírná horečka. Trochu nafialovělá vyrážka na tvářích mívá tvar motýlka, může se šířit i na končetiny nebo tělo. Do týdne sama odezní, stačí mírnit svědění pomocí antihistaminik, ale pokud by trvala horečka nebo se vyskytly jiné komplikace, navštivte raději lékaře.

Šestá nemoc

Je také virového původu, vyskytuje se však už u kojenců a batolat, nejčastěji mezi 6. a 24. měsícem věku. Nástup nemoci přichází zhruba 10 dní po nákaze prudkou horečkou až kolem 40°C. Ta po třech až čtyřech dnech bez jakýchkoliv dalších příznaků odezní. Poté se teprve objeví drobná vyrážka na krku, trupu a horních končetinách, na obličeji se nevyskytuje. Vyrážka nesvědí, léčba spočívá pouze v mírnění horečky běžně dostupnými léky.

Impetigo – infekce ruce-nohy-ústa

Nepříjemnou a velmi infekční vyrážku způsobuje stafylokok a je potřeba s ní zajít k lékaři, který nasadí antibiotika. Onemocnění je provázeno horečkou a tvorbou aftů v ústech a také na kůži kolem úst, na rukách a nohách, prostě tam, kde si dítě často sahá.

Zarděnky

Očkování proti nim je součástí povinné vakcíny, přesto se občas mohou objevit. Prvním příznakem této nemoci bývá často lehký zánět nosohltanu a mandlí, přichází zhruba 2-3 týdny po nakažení virem. Objevuje se zároveň i horečka a velká únava. Typickým příznakem jsou také zduřelé uzliny za ušima. Svědivá vyrážka má podobu drobných růžových plošek a postupuje shora dolů po těle. Nemoc není potřeba léčit jinak než klidovým režimem a léky proti horečce. Do týdne vše ustoupí. Důsledně se ale vyhněte všem těhotným ženám, pro vyvíjející se plod mohou znamenat velké riziko vrozených defektů i potratu.

Mohlo by vás zajímat:  Salmonela - projevy a příznaky

Spalničky

I proti nim se běžně očkuje a tak jejich riziko není vysoké. Samy o sobě jsou lehkým onemocněním, ale mohou přinést komplikace v podobě zápalu plic nebo dokonce i zánětu mozku. Asi 10 dní od nákazy se objeví bolest v krku, horečka a zarudlé podráždění očí. Po zhruba 4 dnech se objeví červené skvrnky, které postupně hnědnou a z obličeje a hlavy se šíří po celém těle. Do týdne tyto příznaky samy zmizí a pokud nenastanou zmíněné komplikace, je vše v pořádku.

Spála

Spálu způsobují streptokoky a má stejný průběh jako streptokoková angína, až na to, že ji vždy provází vyrážka. Po 12-48 hodinách po objevení prvních příznaků v podobě horečky, únavy, bolesti v krku, hlavy, svalů a při polykání se po těle vyseje vyrážka. Pupínky jsou růžové až červené, mají velikost špendlíkové hlavičky a nejdříve se objevují na bříšku a hrudníku, odkud se pak šíří dále. Vyrážka nesvědí, spála se léčí pomocí antibiotik.

Dětské vyrážky nejsou moc příjemné, ale bohužel se jim někdy nedá zabránit. Všechny nemoci se totiž v dětském kolektivu šíří velkou rychlostí, proti tomu není pomoci. Když se u vás některé onemocnění vyskytne, je nejlepší poradit se s lékařem na vhodném postupu a prostě to s dítětem protrpět. Však ono bude zase dobře.

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Světlana
    • 8.12.2014
    Odpovědět

    Dobrý dem mě zrovna paní doktorka zdělila, že syn má tu 6 nemoc. Nevím co je to za názvy chorob, dřív byla angína a chřipka a člověk v tom měl hnedle jasno. Dnes je toho tolik že si budu muset asi pořídit encikopedii. Kařdopádně jsem tedy krom doporučení od doktorky poslechla i švagrovou která má 2 starší děti a koupila jsem malému i Biopron Respiron, údajně se prý při dopování léky v době nemoci narušuje zažívání a to může být u dětí obzvlášť nebezpecné… Zatím za sebou máne potničky a teď tu 6 nemoc. Musím zaklepat, ale jinak Je Tomík zdravé 16 měsíční dítě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení