photo-1508824623134-da66caa91eca
Zveřejněno: 16.1.2019

Neštovice jsou onemocnění, kterým si v životě projde mnoho z nás. Málokdo si ale uvědomuje, jak je tato nemoc ve skutečnosti nebezpečná. Co jsou neštovice zač a lze se proti nim bránit? To se dozvíte v tomto článku. 

Neštovice jsou infekční onemocnění, které máme spojené především s obdobím dětství. Možná i vy máte zkušenost s tím, že během několika týdnů neštovicemi onemocněla polovina dětí z vašeho školního zařízení. Dost možná jste ale v tomto období neštovice prožili i vy osobně.

Řada lidí má tendenci tuto nemoc podceňovat. Řada odborníků je však tímto trendem opravdu zděšena. Hlavně proto, že špatná či zcela zanedbaná léčba neštovic může člověka stát i život.

Co jsou vlastně neštovice a jak jejich léčbu nepodcenit? 

Neštovice a jejich vznik

Jak již bylo zmíněno, neštovice jsou vysoce infekční onemocnění. Proto se jejich šíření velmi daří v podmínkách, jaké jsou právě ve školách, školkách a dalších veřejných místech s větší koncentrací lidí. Jejich inkubační doba je zhruba 2 týdny.

photo-1531353826977-0941b4779a1c

Nemoc se projevuje zpravidla nevolností a zvýšenou horečkou. U dětí v tento moment často převládá zhoršená nálada a pláč. Neštovice ale vcelku spolehlivě poznáte tak, že se na kůži začnou objevovat menší svědivé puchýřky. Ty jsou zpravidla naplněné tekutinou.

I když mnoho lidí vnímá neštovice jako nemoc s projevy na kůži, v těžších formách může dojít i k jejich vnitřnímu výsevu. V nejhorších případech mohou neštovice vést k trvalému zjizvení, slepotě, a dokonce i smrti.

Jak se jim bránit?

Nejlepší prevenci proti nemoci představuje očkování. K tomu zpravidla dochází již několik měsíců od narození dítěte.

Díky očkování si jedinec vytvoří imunitu, která jej ochrání před těžším průběhem neštovic v pozdějších letech.

Mohlo by vás zajímat:  Vývoj miminka v bříšku aneb To všechno už umím, heč!

syringe-1974677_960_720

V dnešní době však přibývá rodičů, kteří povinné očkování svých dětí plošně odmítají. A to především kvůli pochybnostem o jeho bezpečnosti. Tito rodiče si však neuvědomují, že odmítnutí vakcinace u takto závažných nemocí představuje obrovský hazard se zdravím jejich dítěte.

Nízká proočkovanost populace také často znamená návrat mnohem horších forem nemoci a s ním spojenou úmrtnost. A nenechte se mýlit. To, že neštovice trápí hlavně menší děti neznamená, že je nemůže chytit i dospělý.

Léčba neštovic

Když už neštovice propuknou, je velmi důležité nepodcenit její léčbu. V první řadě je potřeba, aby byl nemocný jedinec do svého uzdravení izolován od okolního kolektivu.

Je tu ale dalších několik rad, které vám pomohou neštovice zvládnout o něco lépe.

Mezi ně patří: 

 • Klidový režim
 • Zamezení škrábání puchýřků

U neštovic je velmi důležité s nemocí bojovat hned v několika úrovních. Tou první je horečka a bolesti celého těla. Tou druhou je pak samotný výsev puchýřků.

photo-1486240036762-6db0544d5f46

Během horečky je velmi důležité: 

 • Dodržovat dostatečný příjem tekutin
 • Dostatečně odpočívat
 • Přijímat léky na snížení horečky (v tomto případě ale typ léků a množství konzultujte se svým lékařem)
 • Pravidelné měření horečky (zjistíte, zda je váš postup účinný)
 • Vezměte si na pomoc obklady
 • Nenuťte sebe ani druhé ležet v teple

Pudr

Co se týče léčby samotných puchýřků, nejlépe uděláte, pokud navštívíte lékárnu a zakoupíte speciální tekutý pudr, který aplikujete na jednotlivé puchýřky. Je však potřeba jej nechat zaschnout, jinak má tendenci se rychle otírat do oblečení a jeho funkce nemusí být dostatečná.

Jeho velkou výhodou je, že puchýřky vysušuje. Také příjemně chladí a zamezuje pocitům svědění. Během dne je ale potřeba jej na těle průběžně kontrolovat a obnovovat jeho krycí vrstvu.

Mohlo by vás zajímat:  Bezezbytková dieta - co se skrývá pod tímto pojmem

Pokud se puchýřků nechcete dotýkat přímo, vezměte si na pomoc vatovou tyčinku.

Škrábání

Hlavně u menších dětí hrozí, že je svědění bude svádět ke škrábání. To je ale velká chyba a je potřeba tomuto chování zabránit.

Nejen, že se z rozškrábaných puchýřků dostane tekutina, která může vyústit ve zhoršení výsevu neštovic, ale také se jedná o vhodné místo ke vzniku dalších infekcí. Krom jiného, rozškrábané neštovice po sobě mohou zanechávat jizvy, které jsou nežádoucím estetickým problémem.

Je tedy velmi důležité svým dětem vysvětlit, že víte, že je pro ně tento stav velmi nepříjemný, zároveň však existují vážné důvody, proč si tímto způsobem neulevovat.

Variantou pro chvíle, kdy se svými nemocnými dětmi nejste je navléct dítěti zimní rukavice (či jiný typ ochrany rukou), který mu znemožní puchýřky rozdrásat nehty.

Vhodné oblečení

photo-1529087795572-98e214aeeb79

K nepříjemným pocitům u nemocného může přispět i nevhodný výběr oblečení. V žádném případě byste neměli trvat na nošení oblečení z umělých a neprodyšných materiálů. Ty nejen že mohou zhoršovat horečku, v důsledku nedostatečné ventilace, ale také mohou dráždit samotné neštovice.

Proto byste měli raději volit volnější oblečení z přírodních materiálů, které zaručují prodyšnost a nejsou příliš hrubé.

Jak si poradit s jizvami?

I když nejsou jizvy po neštovicích moc časté, pro jejich nositele se jedná o nepříjemný společenský handicap. Naštěstí existuje několik bezpečných způsobů, jak můžete s těmito pozůstatky po neštovicích bojovat.

Vyzkoušejte: 

 • Kakaové máslo
 • Oleje s obsahem vitamínu E
 • Šípkový či ricinový olej

V nejhorších případech vám k odstranění jizev po neštovicích pomůže i laserový zákrok.

Jaké jsou vaše zkušenosti s příznaky a léčbou neštovic? 

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení