Nestyďte se řešit problém křivých zubů, rovnátka přece nejsou ostudou!

Zuby
Zveřejněno: 11.4.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Nikdo z nás si jistě nepřeje mít křivé zuby, příroda se nás ale bohužel většinou neptá. Existují však metody, kterými se jí dá postavit a zuby nasměrovat do správné polohy. Do rukou odborníka byste své zuby měli vložit nejen z estetického hlediska. Křivé zuby mohou znamenat i zdravotní rizika, která by se neměla podceňovat. Nezdá-li se vám tedy na vašem chrupu něco v pořádku, zkonzultujte to se svým zubním lékařem nebo se rovnou sami obraťte na odborníka. Obor zabývající se léčbou špatně postaveného chrupu se nazývá ortodoncie a právě tam by měly vést vaše kroky. Ortodontista váš chrup zhodnotí a probere s vámi nejlepší cestu k nápravě.

Proč řešit křivé zuby?

Estetická stránka problému je asi všem jasná. Každý přece toužíme mít krásný úsměv a křivé zuby nikomu příliš nesluší. Kazí dojem z našeho úsměvu a budí pozornost, která rozhodně není příjemná. Kromě toho byste ale měli brát zřetel i na zdravotní stránku věci. Křivé zuby totiž znesnadňují udržování důkladné dentální hygieny, což může časem vést nejen k vyšší kazivosti zubů a vzniku zubního kamene, ale také k zánětu dásní a následné paradentóze. Zuby se mohou také kvůli vadnému postavení rychleji opotřebovávat nebo dokonce tlakem na sebe vyvracet, což by vedlo k jejich předčasné ztrátě. Nepříjemnými komplikacemi jsou možné špatné žvýkání a výslovnost. I bolest čelistních kloubů pak může souviset právě s nesprávným postavením zubů v ústech.

Co tedy s tím?

Odborný lékař stav vašeho chrupu posoudí na základě komplexního vyšetření. To zahrnuje celkové rentgeny i snímky jednotlivých zubů a jejich otisky, ze kterých se vyrobí sádrové modely. Poté teprve dokáže zhodnotit váš problém, určit konkrétní zubní vadu a navrhnout řešení. To většinou znamená nošení rovnátek, ale někdy se také zuby nadále jen sledují a k úpravě dojde až po nějaké době, když je šance, že se vada srovná sama nebo by řešení znamenalo dlouhodobou zátěž.

Mohlo by vás zajímat:  Zubní hygiena

Jaké jsou typy rovnátek?

Základní druhy jsou dva – fixní a snímatelné ortodontické aparáty. Snímací rovnátka se používají převážně v dětském věku pacientů a také jako další fáze po ukončení léčby fixními rovnátky. Zuby totiž mají tendence vracet se na své původní místo a tak je potřeba je ještě nějaký čas udržovat v nové poloze, dokud se okolní tkáň neujme této funkce. Fixní rovnátka jsou nejčastěji používanými aparáty. Skládají se z malých zámků, které jsou speciálním lepidlem přilepené na zubech. Mezi nimi vedou drátky, jež jsou v těchto zámcích uchyceny. Právě tyto drátky vytváří tlak, kterým jsou zuby nuceny pomalu se přemístit do správné polohy. Rovnátka většinou nebývají považovány za moc estetické, ale obzvlášť mladí lidé ocení alespoň možnost volby různě barevných drátků a aparát se díky tomu může stát i jejich módním doplňkem. Nenápadněji určitě působí rovnátka, která mají zámky z keramiky. Prakticky neviditelný je lingvální fixní aparát, ten je totiž uchycen z vnitřní strany zubů. Další možností léčby jsou snímatelné fóliové aparáty, které také splňují vysoké nároky na estetickou stránku věci. O vhodnosti konkrétních typů zubních aparátů musí však rozhodnout po konzultaci s vámi váš ortodontista. Některé typy pro vás totiž nemusí být vůbec vhodné nebo je třeba nelze z nějakého důvodu použít.

Nezapomínejte na důkladnou péči

Dentální hygiena je s rovnátky možná o něco složitější, ale je třeba ji vykonávat opravdu poctivě. Zbytky jídla a usazující se zubní kámen mohou vést k zánětu dásní a následně i úbytku kostní hmoty čelisti. Nedostatečné čištění vede také k odvápnění zubů a vzniku bílých skvrn, které jsou prvním příznakem začínajícího zubního kazu. Věnovat zvýšenou pozornost zubům se opravdu vyplatí. Jen tak budete mít po sundání rovnátek zuby rovné a také zdravé.

Mohlo by vás zajímat:  Kocovina: 5 tipů, jak s ní zatočíte

Zuby jako perličky, jeden vedle druhého, přesně tak by si to každý z nás jistě přál. Proč ne? Je ale potřeba pro to něco udělat. Nebojte se rovnátek. Uvidíte, že si na ně během chvíle zvyknete.

 

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení