Očkování na cesty

OČKOVÁNÍ
Zveřejněno: 4.5.2010 , datum poslední aktualizace: 15.2.2017

My všichni, kteří rádi cestujeme a chceme si užívat dovolenou se vším všudy, musíme pomýšlet také na možné zdravotní  komplikace, které nám můžou dovolenou velmi znepříjemnit. Proto je vhodné se před cestování nechat naočkovat vhodnými vakcínami.

Stále více a více lidí jezdívá na dovolenou do exotických zemí. Zde je velmi důležité očkování proti velmi vážným a u nás neobjevujícím se chorobám. Očkování při cestách do zahraničí provádějí specializovaná pracoviště – střediska očkování a cestovní medicíny. Informace o nich najdete na internetu na stránkách www.vakciny.net nebo www.ockovacicentrum.cz. Poradit vám však může také cestovka, která vám pobyt zařizuje nebo váš lékař.

Očkování plánujte dlouho dopředu

Počítejte s tím, že cestovní očkování  je třeba  zahájit včas, aby bylo možné dodržet potřebné odstupy mezi jednotlivými vakcínami. V očkovacím středisku je proto každému zájemci vypracován individuální plán na základě odhadu rizika získání přenosného onemocnění. Nejdříve je vždy potřeba zkontrolovat úplnost a platnost pravidelného očkování proti tetanu. Osoby, které mají 30 a více let, těm se často doporučuje přeočkování proti dětské obrně a záškrtu, cestují-li do epidemických oblastí. Stejně tak je nutné zkontrolovat všechna očkování u dětí. Po případném doplnění pravidelného očkování se pak očkují povinné vakcíny, pokud cestujete do zemí, kde je povinné očkování vyžadováno). Teprve posléze se očkují doporučená očkování.

Očkovací průkaz s sebou!

Nezapomeňte si na své cesty přibalit také svůj očkovací průkaz! V některých oblastech jsou očkovací průkazy vyžadovány ještě před vstupem do země.

Rady pro cestovatele

1) Před cestováním do zahraničí si nechte zkontrolovat svůj zdravotní stav. Nezapomínejte na stomatologické a gynekologické vyšetření

2) Zjistěte si poslední datum přeočkování proti tetanu

Mohlo by vás zajímat:  Vulgarismy a dnešní společnost

3) V případě, že je doporučeno očkování, si jej nechte aplikovat dostatečně dlouho před odletem

4) Před návštěvou specialisty na cestovní medicínu si připravte přesný plán své cesty

5) Pokud vám lékař doporučí antimalarika, začněte je užívat včas a podle doporučení lékaře

6) Nezapomeňte na lékárničku!!!

8 ) Vezměte si s sebou repelenty a opalovací krémy s vyšším faktorem

9) Pijte pouze balenou vodu, popř. vodu z prověřeného zdroje a nepoužívejte led!

10) Všechny potraviny si pečlivě uvařte, oloupejte nebo je raději ani nejezte!

11) Vyhýbejte se a dávejte si pozor volně pobíhajícím psům a jiným zvířatům

12) V případě zdravotních obtíží informujte ihned po návratu svého lékaře a zmiňte se mu o své cestě.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení