Očkování vyvolává ve spoustě z nás rozporuplné pocity. Už jen ta představa, že do nás někdo vpichuje jehlu s látkou, o které nic nevíme. Ani to, jak na ni zareagujeme. Ale i přesto je dobré a povinné se proti některým nemocem očkovat. Pojďme si přečíst více o očkování.
Obsah článku
Potřebujeme vůbec očkování?
Všichni odborníci se jednohlasně shodují, že ano. Očkování potřebujeme. Ale které očkování je pro nás to nejvhodnější? V dnešním článku si napíšeme, které vakcíny jsou pro nás vhodné a které naopak nepotřebujeme.
Jaká existují očkování
1) Pravidelné očkování – Pravidelné očkování známe všichni. Jedná se o očkování, které je povinné a provádí se po celém území ČR podle očkovacího kalendáře. Jedná se očkování proti záškrtu, tuberkulóze, tetanu, dávivému kašli, proti dětské obrně, spalničkám, příušnicím a zarděnkám.
2) Zvláštní očkování – Toto očkování se lidem doporučuje a může být také nařízeno, pokud je jistá skupina lidí vystavena vyššímu riziku nakažení. Jedná se především o očkování proti virové žloutence typu B nebo proti tuberkulóze, pracujete-li ve zdravotnictví. Také se může jednat o očkování proti vzteklině, pracujete-li ve výkumné laboratoři s viry vztekliny.
3) Mimořádné očkování – Probíhá pouze tehdy, vznikne-li nějaká epidemie, nebo vyžadují-li to jiné zdravotní okolnosti. Toto očkování vyhlašuje vždy hlavní hygienik nebo krajský hygienik. Nařízení se může vztahovat buďte na celou populaci, nebo její část. Např. chřipka
4) Očkování osob, které cestují – Toto očkování se provádí podle nařízení Světové zdravotnické organizace v závislosti na výskytu epidemií. Např. v ČR se provádí povinné očkování proti žluté zimnici před výjezdem do rovníkové Afriky a Jižní Ameriky.
5) Očkování po úrazech – Při úrazech, poraněních, bércových vředech a jiných nehojících se ranách se prování očkování proti tetanu. Také zde se počítá očkování proti vzteklině, jste-li pokousán zvířetem, u které je podezření infekce vztekliny.
Doporučená očkování
Doporučená očkování je zvláštní kategorie. Jde o velkou skupinu očkovacích látek, kterou jsou k dispozici každému dospělému jedinci a většina z nich i dětem. Tato očkování si však musíme platit, i když v některých případech je pojišťovny zpětně proplácejí, nebo alespoň část nákladů spojených na toto očkování. Často si můžeme vybrat i z několika vakcín, ale lékaři nejčastěji doporučují tato: proti virové hepatitidě typu A, proti klíšťové encefalitidě, proti chřipce, proti pneumokokovým nákazám a proti rakovině děložního čípku. Další očkování se doporučují pouze tehdy, existuje-li nějaké riziko nákazy. Jedná se hlavně o tato očkování: proti meningokokovým nákazám, hepatitida typu B a proti vzteklině. Do doporučených očkování patří také skupina očkování do ciziny. Jedná se např. o očkování proti břišnímu tyfu, žluté zimnici apod.
Nezapomeňte, že u dospělých lidí je stále povinné očkování proti tetanu. Je potřeba se přeočkovat každých 10 let. Pokud o nějakém očkování uvažujete, poraďte se s lékařem a také s pojišťovnou, zda-li vám toto očkování neproplatí.
Nežádoucí účinky
Po očkování je nutné počítat s nežádoucími účinky. Tyto nežádoucí reakce po očkování bývají jak u dospělých i dětí většinou mírné a krátkodobé. Nejčastější reakce vzniká přímo v místě vpichu. Jedná se bolestivost, zarudnutí a otok. Může také dojít k celkové rakci. Je možné, že se vyskytne zvýšená teplota, bolest svalů, nebo mírná vyrážka. Tyto příznaky ale většinou během jednoho až tří dnů zmizí. Výskyt závažných a neobvyklých reakcí je vyjímečný a každý, kdo se s nimi setká, by měl informovat o těchto reakcí svého lékaře.