Onemocnění očních víček: Trápí vás ječné nebo vlčí zrno?

Oko
Zveřejněno: 4.6.2016 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Mít „něco“ v oku je velmi nepříjemné a někdy také bolestivé. To platí i pro situaci, kdy se zanítí žlázka v očním víčku a vytvoří se na něm útvar. Pravděpodobně jde o ječné nebo vlčí zrno. Tyto dvě onemocnění bývají často zaměňována, ostatně jsou si velmi podobná.

Příčinou obojího je zanícení žlázky v očním víčku, sklon k obojímu mají především lidé s mastnou pletí a jejich vznik podporují stejné faktory, jako jsou například hormonální a imunologické poruchy, nedostatečné mrkání, syndrom suchého oka, průvan, používání nevhodných brýlí, namáhání očí prací u počítače nebo čtením v pološeru, protírání očí neumytýma rukama a také vlivy vnějšího prostředí jako prach a jiné drobné znečištění ve vzduchu. Nějaké rozdíly mezi těmito nemocemi ale přece jsou. Pojďme se tedy blíže podívat na to, co je ječné a co vlčí zrno, i jak se které léčí.

Co je ječné zrno?

Ječné zrno, neboli hordeolum, se objevuje častěji. Jde o zanícení povrchových žlázek očního víčka. Vzniká ucpáním některé z povrchových žlázek na okraji víčka, kde se následně vytvoří zánět. Následkem toho se v postiženém místě objeví bolestivá bulka. Ječné zrno se projevuje typicky zčervenáním, ztepláním, otokem a bolestí. Nejdříve se bolest projevuje na celém víčku, poté se obvykle během dvou dnů koncentruje do místa zánětu žilky, kde vznikne zmiňovaná bulka, dutinka vyplněná hnisem. Při otočení víčka směrem ven je na vnitřní straně vidět hnisající žluté zrno. Víčko někdy může být oteklé celé, ale většinou se otok během několika dnů také koncentruje do místa postižení.

Jak se ječné zrno léčí?

Obvykle není třeba vůbec žádné léčby. Ječné zrno samo během několika dní uzraje a praskne. Jakmile jeho obsah vyteče, i bez léčby se zhojí a zmizí. Nedoporučuje se napomáhat k jeho prasknutí vnějším zásahem v domácích podmínkách, protože hrozí riziko zavlečení infekce i na jiná místa. Pozor také na protírání očí, ke kterému svědění a bolest v oku přímo svádí. Uzrání zrna můžete podpořit přikládáním teplých obkladů, buď mokrých (například čistý kapesník namočený v teplém heřmánkovém odvaru) nebo suchých (kapesník nahřátý žehličkou). K očnímu lékaři zamiřte v případě, že je ječné zrno velmi bolestivé, nebo nechce prasknout 2 týdny a déle. Lékař jej sterilně nařízne a vyčistí. Obvykle také předepíše antibiotickou mast, která zánět doléčí. Oftalmologa navštivte také v případě, kdy se výskyt ječného zrna opakuje častěji.

Mohlo by vás zajímat:  Šokující! Odhalili jsme, že od bolesti vám pomůže Dornova metoda.

Co je vlčí zrno?

Vlčí zrno, neboli chalazion, je onemocnění, kdy se zanítí hluboké žlázky očního víčka. I to vzniká ucpáním žlázy, ať už přebytečným mazem nebo nečistotou. Následkem je bulka umístěná pod očním víčkem. Často vzniká po ječném zrnu nebo jiném zánětu očního víčka. V začátku se projevuje hlavně svěděním a nepříjemným pocitem v oku. Poté se ohlásí bolestí, někdy spíše jen tlakem a nepohodlím, jindy velkou bolestivostí, záleží na velikosti a umístění vlčího zrna a také síle reakce zánětu. Objevuje se i zčervenání a případně otok víčka. Na víčku je bulka dobře patrná, ale nevytvoří se bílá čepička na kůži jako u ječného zrna. Vlčí zrno není na rozdíl od ječného zrna infekční.

Jak se vlčí zrno léčí?

S vlčím zrnem je třeba zajít k lékaři, samo se nevyléčí. V první fázi, kdy se vlčí zrno teprve tvoří, předepíše oftalmolog oční kapky nebo mast s obsahem antibiotik a kortikoidů, které zánět zmírní. Může také aplikovat injekci kortikoidů přímo k ložisku zánětu. Pokud se ani poté vlčí zrno nevstřebá, ale zapouzdří se a přejde do chronického stádia, je nutné přistoupit k chirurgickému odstranění. Lékař v lokální anestezii víčko z vnitřní strany nařízne a vlčí zrno vyškrábne, tedy odstraní zanícenou žlázku. Zákrok není nijak náročný, pacient se může bez problémů hned druhý den vrátit k obvyklým činnostem.

Pokud se u vás objevuje ječné nebo vlčí zrno opakovaně a mnohočetně, bylo by dobré zamyslet se nad prevencí. Zkuste provádět hygienu očních víček a vyvarovat se co nejvíce podnětům, které přispívají ke vzniku zánětu žlázek v nich.

 

Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení