Soukromé kliniky dnes nabízejí často laserové operace očí, výhodné ceny a lákají všechny nositele brýlí podstoupit tento zákrok. Určitě se jedná o efektivní řešení, které však s sebou nese znační rizika. Jaká to jsou?
Laserová operace očí spočívá přímo v odstranění části rohovky oka, což je tkáň, jejíž funkcí je hlavně chránit oko před vlivy zevního prostředím. Právě díky rohovce je totiž naše oko chráněno před mnoha nebezpečnými infekcemi. Laserovou operací dojde k jejímu ztenčení a současně také ke snížení lomivosti světelných paprsků. A navíc příčina, která je způsobena velikostí předozadního rozměru oka, i nadále přetrvává.
Obsah článku
Limity pro podstoupení operace očí
Pacient se při vstupním vyšetření dozví, zda splňuje limity. Může se například jednat o věk, tloušťku rohovky i její zakřivení. Laserová operace očí určena lidem ve věku 18 až 45 let. Je možné ji absolvovat i ve vyšším věku, ale zde už se to odvíjí od zrakových funkcí, životního stylu a také preferencí pacienta. Po dosažení věku 45 let se většinou přistupuje spíše k nitroočním operacím. Laserový zákrok není vhodný pro těhotné a kojící ženy, pro pacienty s autoimunitními onemocněními a s těžkým diabetem nebili cukrovkou.
Laserová operace očí
Snížené ochrany proti zevnímu prostředí může vést k mnohem častějším očním infekcím a obtížnější léčitelnosti vzniklých infekcí. Ztenčení rohovky je současně důvodem, proč už vám po operaci oční lékař nikdy nezměří přesně oční pozadí, což je důležitým ukazatelem při sledování známek vznikajícího zeleného zákalu. Velmi nepříjemný je i mnohem častější syndrom suchého oka u pacientů, kteří v minulosti absolvovali laserovou operaci očí.
Trvalé odložení brýlí
Nikdo vám předem nemůže zajistit, že po podstoupení laserové operace očí už nikdy v budoucnu nebudete muset znovu začít nosit brýle. Stává se, že pacienti, jenž tuto operaci podstoupili, po několika letech pocítí opětovné zhoršení, což v současné době kliniky řeší garancí reoperace. Zákrok je však zcela na stejném principu jako samotná operace a dojde při ní ještě k většímu ztenčení rohovky. Možnost komplikací se ještě zvyšuje.
Ztenčení rohovky
Pokud je rohovka už natolik tenká, že už laserovou operací více ztenčit nelze, vracejí se opět do hry dioptrické brýle a vidění přes ně už nikdy nebude tak ostré, jako před operacemi.
Další problém často přichází s přibývajícím věkem, kdy oko zcela přirozeným procesem stárnutí přestává tak dobře zaostřovat na krátkou a střední vzdálenost, jak tomu bylo v mládí a vzniká onemocnění zvané presbyopie. Obvykle se dostavuje ve věku kolem 40. let v podobě horší schopnosti zaostřit na blízkou vzdálenost. Podle statistiky se pacienti po laserové operaci očí s tímto problémem setkávají mnohem dříve než ti, co laserovou operaci očí nikdy nepodstoupili.
LASIK
LASIK neboli Laser Assisted V setu Keratomileusis, je typ laserové operace očí, která se provádí pouze u Oftalmologického chirurga při léčbě některých očních onemocnění, včetně astigmatismu, krátkozrakosti a dalekozrakost neboli farsightedness. Rizikem jsou komplikace v podobě dvojitého vidění, tzv. olemování v noci, podráždění při nočním osvícení, rozmazané vidění nebo zmíněných suchých očí.
Provádí se jako ambulantní chirurgický zákrok. Postup je bezbolestný a nevyžaduje žádnou anestezii. Jako mírné anestetikum se používají kapky do očí. Zákrok je velmi rychlý a po zákroku vás musí někdo odvézt domů. Důležité je nechat odpočinout oči a nedělat žádné namáhavé činnosti po dobu jednoho týdne po operaci.
Po operaci je důležité chodit na pravidelné kontroly a v případě nestability rohovky ji nechat zpevnit použitím riboflavinu a UVA záření, které vyvolá takzvané zesíťování kolagenu. Zákrok s nazývá corneal cross-linking – CXL, kdy je hlavním rizikem infekce.
Syndrom suchého oka
S tímto problémem se setkává většina pacientů, kteří podstoupí operaci metodou LASIK. Její součástí je odseknutí rohovkových nervů, které produkují slzy. Nutnost nosit brýle nebo čočky tak nahradíte nutností neustálého dodávání umělých slz. Pokud se oči znovu zhorší, nelze už do suchého oka v budoucnu aplikovat kontaktní čočky.
Ztráta vizuální ostrosti a zdvojené vidění
Laserová operace může vést ke zhoršení zrakové funkce, kdy dojde ke ztrátě vizuální ostrosti. Pak vás čeká mlžný opar kolem zdrojů světla neboli haze efekt. Vnímat můžete i zdvojené obrazy a často se také objevují potíže se schopností rozeznávat detaily.
Nevratné změny rohovky
Laserová operace očí zahrnuje ztenčení rohovky. Jde o zcela nevratný stav, který navíc rohovce znemožňuje úplné zhojení. Zůstávají na ní jizvy, které se i delší dobu po operaci mohou měnit nebo posouvat. I když tedy bezprostředně po operaci vidíte velmi dobře, nejde o záruku toho, že se vám zrak nezhorší. Silný nitrooční tlak navíc může vaši rohovku i nadále ztenčovat. Pak už hrozí dokonce slepota, pokud nebude provedena transplantace rohovky.
Záněty a infekce
Nejrůznější komplikace souvisejí se zákrokem při oční operaci nepřímo. U pacientů, kteří už dříve operaci podstoupili, jsou mnohem častější záněty očí s výrazně zvýšeným rizikem rohovkových infekcí.
Pro a proti opředeno riziky
Laserová operace očí může sice dopadnout dobře, bohužel ale zahrnuje i velké množství rizik, které je třeba mít před zákrokem na paměti. Pokud operaci podstupujete jen s cílem korekce počtu dioptrií a není nutná pro záchranu zdraví, je nutné tato značná rizika dokonale zvážit. Ačkoliv je laserová operace skutečně efektivním řešením, doporučujeme před jejím absolvováním vše pořádně promyslet. Je vhodná v případě nemoci, nebo pokud vás nošení brýlí v životě opravdu velkou měrou omezuje.
Diky a hluboky obdiv plzenske klinice….vidim bez bryli na dalku jako drive.. Odoperovali mne s humorem kdyz jsem mnel strach a verim ze je nas diky jim nespocet.lodendal von Tatarek
Nebojte se operací očí. Jsou bezpečné a zabezpečené. Neměl jsem velké šance a tak mi státní nemocnice připravila o poslední šanci na navrácení vidění. A ještě jsem si musel připlatit za klamnou informaci.
a co my starci. je mi 65 a mám začinající šedý zákal. taky chci vidět svoji krásnou a mladou manželku bez brýlí
Je mi 46 let a před 17 lety po narození dcery jsem podstoupila laserovou operaci -11 dioptrií obě oči. Zůstalo mi -3,5 dioptrie na obou očích. Reoperaci jsem odmítla, hojení po operaci nebylo bezproblémové. Dnes stojí před stejnou volbou má 18 letá dcera, také -10 dioptrií a laserovou operaci jí doporučovat nechci, myslím, že je to riziko. Budeme hledat i další cesty. Díky za Váš článek, o rizicích se vůbec nemluví a následná péče očních lékařů za moc nestojí, často slyším, když si stěžuji na oči – co chcete, když jste po laserové a s tolika dioptriemi…
Za mě dobře popsané rizika a myslím, že by to každý kdo o operaci uvažuje měl vědět, jsem po operaci odstranění krátkozrakosti a astigmatismu. Každá operace sebou nese riziko a proto je dobré si vybrat kliniku, která operací udělá mraky, já třeba tak vybírala. Operaci jsem chtěla na vlastní přání a lékař na klinice Horní Počernice mi udělal důkladné předoperační vyšetření a tím, že jsem neměla žádné další nemoci co by mohly výsledek nějak pokazit, tak jsem do toho šla a moje spokojenost s tím jak teď vidím je maximální. Je na každém zvážit si pro i proti.