Opravdu můžeme věřit testům z lékárny?

Lékárna, Test
Zveřejněno: 4.3.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

V poslední době to vypadá, že se roztrhl pytel s celou plejádou testů, které si lze zakoupit v lékárnách. První, o kterých je dobré se zmínit, jsou testy těhotenské. Pokud se zamyslíme nad cenou testů, je zřejmé, že se jedná o výhodný business. Ceny těhotenských testů se pohybují od 15 Kč až do více než sto korun. Podstata testu je taková, že během těhotenství se v krvi ženy nachází hormon hCG (human choriogonadotropin), jehož přítomnost se těhotenským testem změří. Vzhledem k tomu, že se tento hormon vylučuje i močí, je jeho měření testery poměrně jednoduché, bezbolestné a relativně spolehlivé. Velká část výrobců se snaží předhánět v časnosti zjištění výsledků. Někteří hovoří již o týdnu před očekávanou menstruací. Na druhou stranu je třeba zmínit, že žádný z domácích těhotenských testů není absolutně neomylný, a proto odborníci hovoří o nutnosti nechat diagnózu potvrdit lékařem.

Na velmi podobném principu fungují i testy ovulační. Jsou určeny ženám, které své těhotenství dlouhodobě plánují, avšak stále se jim nedaří. Proto se jim testy snaží napomoci s určením termínu ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku) pomocí stanovení hladiny luteinizačního hormonu, který je vylučován nejprve do krve a poté do moči těsně před očekávanou ovulací. Nejčastějším typem ovulačního testu je typ, který je velice podobný těhotenskému testu. Tyčinka se vloží  do moči a pokud je výsledek pozitivní, je nejlepší doba k pohlavnímu styku (oplodnění vajíčka).

Dalším z plejády všemožných testerů jsou v našich končinách čím dál tím více populární alkoholové testery. Lékárny doslova chrlí různé druhy, jako osobní alkohol tester či firemní alkohol tester. Alkohol se dá laicky testovat z dechu i z moči. Lékárny rovněž nabízejí mnoho druhů testů na různé drogy.

Nedávno se objevila na našem trhu novinka. Lékárny prodávají testy na AIDS. Ovšem jistou kontroverzí dle lékařů je, že virus je zjistitelný až dva měsíce od nakažení. Pokud se tedy člověk vzbudí ráno po večírku a po nechráněném sexu si udělá test na HIV, vůbec to nemusí znamenat, že je v pořádku. Inkubační doba je dost dlouhá, a tak se může vesele šířit virus dál kvůli mylnému přesvědčení jeho nositele, že je naprosto zdráv. Druhým problémem je skutečnost, že při zjištění pozitivního výsledku je sám, takže jej nemá kdo uklidnit a poučit. V těchto případech je velké riziko sebevraždy v afektu.

Mohlo by vás zajímat:  5 funkcí sleziny: Kde je a proč je životně důležitá?

Jak již bylo uvedeno, tyto druhy testů by měly být pouze informativní. Konečné slovo by měl mít vždy erudovaný lékař, zejména pokud se jedná o podezření na nějakou vážnou nemoc (AIDS, podezření na krev ve stolici). Nesmíme zapomínat, že zdraví je jeden z největších darů a nevyplácí se s ním hazardovat.

[yop_poll id=”25″]
Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení