Orthokine – nová metoda léčby bolestivých kloubů

Kyčel
Zveřejněno: 19.8.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Podstatou této nové metody je speciálně upravená vlastní krev, kterou lékaři píchají pacientovi přímo do postiženého kloubu.
Léčba založená na aplikaci speciálně upravené krve představuje podle odborníků nadějnou alternativu léčby nejen artrózy, ale i dalších kloubních onemocnění či zranění. Ve světě jsou tyto zákroky již poměrně běžné a pomalu se k nim přistupuje i v České republice. Různé verze léčby pomocí krevních derivátů se liší především způsobem úpravy krevní plazmy a případně jejím obohacením o další účinné látky.

Orthokine

Orthokine, jak se tato metoda nazývá, je patentovanou terapií již několik let. Úspěšně se tato metoda provádí v Německu. Metoda je založena na prokázaném protizánětlivém efektu a regeneračním procesu, které spouštějí přirozené růstové faktory obsažené v lidské krvi. Díky speciální úpravě krev obsahuje mnohonásobně více regeneračním a protizánětlivých složek, než od jiných typů léčby krví.

Jak to probíhá?

Bolesti se nebojte. Odběr vlastní krve všichni dobře známe. U tohoto zákroku rozhodně nepotřebujete žádné anestetika. Poté vám upravenou krev pomocí injekce aplikují přímo do nemocného kloubu. Pacienti cítí ihned po “zákroku” mírný tlak v kloubu, který velmi rychle odezní. Kompletní léčba obsahuje pět až šest injekcí do ošetřovaného kloubu. Odstup mezi jednotlivými injekcemi je cca 5 dnů. Přestože není zákrok nijak těžký, lékaři doporučují v den aplikace vynechat jakoukoliv fyzickou zátěž. Snažte se být tedy v klidu, dlouhé procházky, běh nebo třeba jízdu na kole nechte na jiný den. Také v den aplikace vynechejte solárium, plavání a saunu. Druhý den již můžete dělat vše jako obvykle.

Kdy přichází úleva

Někteří pacienti lékařům tvrdí, že první pozitivní výsledky na sobě pocítili již po první aplikaci krevního séra. Obecně se však dá říci, že záněty, bolesti a zlepšení pohyblivosti se dostavují asi 6 týdnů po léčbě. A na jak dlouho nám úleva vydrží? Jelikož u nás zatím nejsou dlouhodobá data k dispozici, vychází se při hodnocení účinnosti z klinických studií z Německa. Ta ukázala, že 50% pacientů i po dvou letech po aplikaci cítí prakticky podobnou úlevu, jaká se projevila v průběhu aplikace nebo po kompletní léčbě.

Mohlo by vás zajímat:  Zatočte s bolavými zády

A co na to pojišťovna?

Metodu orthokine zdravotní pojišťovny nehradí. Za kompletní kúru orthokine (6 injekcí) zaplatíte okolo 30 tisíc korun. Cena je vysoká právě kvůli úpravě séra. Pokud lékaři mají tato séra připravit, potřebují k nim speciální zkumavky na odběr krve. Každá taková zkumavka stojí 3 tisíce korun. Tyhle zkumavky totiž obsahují speciální průsvitné kuličky, které byly vyvinuty v Německu a ústavem molekulární ortopedie. Kuličky jsou upraveny tak, aby po styku s krví reagovaly jako na zánět v kloubu, tedy produkcí protizánětlivého faktoru. Následnou inkubací krve pak dochází k pomnožení růstových faktorů.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • Marta Procházková
  • 22.2.2016
  Odpovědět

  Mám artrózu kolene III. stupně a ráda bych se vyhnula operaci, proto bych chtěla použít metodu Orthokine. Zajímalo by mne jeli taková metoda hrazena VoZP, jaká je její cena, nebo zda si vše hradí jen každý sám. Rovněž bych chtěla vědět zda se tato metoda provádí i v Praze. Děkuji za informace. Procházková

  1. Dobrý den,
   doporučuji kontaktovat přímo vaši pojišťovnu popř. se poptat přímo vašeho lékaře 🙂 Ten bude určitě vědět bližší informace o místech, kde se orthokine provádí, bude mít přehled také o cenách a rovněž se může s Vámi pobavit o tom, zda je tato metoda pro vás vhodná či nikoliv.
   S pozdravem
   Jana Malá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení