Pásový opar

Rty
Zveřejněno: 12.5.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Pásovému oparu se odborně latinsky říká herpes zoster. Jedná se o velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění virového původu, které silně připomíná vyrážku způsobenou planými neštovicemi. 

Obvyklé příčiny pásového oparu

A právě virus, který způsobuje neštovice je také částečnou příčinou pásového oparu, přestože se tvrdí, že neštovice může mít člověk jen jednou za život. Neštovicový virus stále přetrvává v buněčných gangliích a pokud přijde patřičný podnět, může se znovu nemoc rozvinout právě v podobě pásového oparu.

Obvyklé projevy pásového oparu

Hlavním příznakem pásového oparu je nepříjemná, pálivá a píchavá bolest v oblasti, kde se po výskytu této bolesti začíná objevovat malá drobná, začervenalá skvrnka. Ta se postupně zvětšuje a množí a zakrátko z tohoto místa začíná vytékat čirá tekutina, která po zaschnutí vytvoří strup a ten se později odloupne. Nejčastěji se tyto vyrážky objevují v oblasti hrudníku a obličeje.

Možnosti léčby pásového oparu

Léčba pásového oparu je snadná, pokud je zachycena v rané fázi výskytu nemoci. Pokud nenastanou žádné komplikace a nemoc se podaří zachytit do tří dnů od začátku výskytu problémů, trvá léčení asi zhruba týden. Léčba probíhá symptomaticky, což v podstatě znamená zaměření léčby na projevy nemoci, ne na její příčiny. U starších pacientů se při léčbě pásového oparu podávají antibiotika z důvodů prevence proti dalšímu virovému nakažení. Při nakažení touto chorobou se také doporučuje zvýšit příjem vitamínu B. Není však prokazatelně dokázáno, že vitamín B má na hojení pásového oparu výrazný vliv.

Rizika a komplikace pásového oparu

Nejnebezpečnějším rizikovým faktorem u pásového oparu je ohrožení imunitního systému a v důsledku toho snížená schopnost obrany organismu. Ohrožení imunitního systému je typické pro pacienty staršího věku, proto je pásový opar nebezpečný hlavně u těchto pacientů.

Mohlo by vás zajímat:  Diabetes mellitus aneb Typy cukrovky
Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení