Patní ostruha – daň za módní obuv

Pata
Zveřejněno: 19.5.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Těšíte se na léto, až budete moci vklouznout do pohodlných žabek? Nebo jste si oblíbily spíš balerínky, které se hodí ke kalhotám i sukni a vždy v nich vypadáte skvěle? Nošení těchto typů bot se v posledních letech stalo velmi módní, má to však svoje úskalí. Stejně jako vysoké podpatky ani tyto boty nejsou vhodné na celodenní nošení. Jejich tenká rovná podrážka vůbec netlumí otřesy, které se přenášejí na nohu při chůzi po tvrdé městské dlažbě. Také jejich stélka není nijak tvarovaná a nepodepírá tak nožní klenbu. Ta se časem hroutí, noha se zplošťuje a dochází k nesprávnému stereotypu chůze. Tím jsou neúměrně zatěžovány některé svaly a vazy. Jejich dlouhodobé přetěžování pak vede mimo jiné k bolestem nohou a vytvoření patních ostruh. Na jejich vzniku se sice může podílet více faktorů, ale nevhodná obuv je jedním z těch hlavních.

Co je patní ostruha?

Patní ostruha je kostní výrůstek, který vzniká v místě úponu vazu ke kosti. Ze začátku bolí samotný úpon vazu, jedná se o nebakteriální zánět v něm. Postupně se do neustále přetěžovaného místa ukládá vápník a úpon se tak mění v kostní výrůstek.

Příznaky jsou typické a není těžké je určit. Hlavním příznakem je velká bolestivost paty, nejvíce ráno než se noha znovu „rozchodí“ nebo i po delším sezení. Po námaze, například po delší procházce, je cítit silná bolest postiženého místa i v klidu při odpočinku.

Pokud máme tyto bolesti, měli bychom navštívit lékaře, buď ortopeda nebo podologa, který se specializuje přímo na chodidla nohou. Lékař udělá rentgen paty a podle nálezu určí následný postup léčby.

Mohlo by vás zajímat:  Nesestouplé varle je vývojovou vadou chlapců, kterou je třeba včas řešit

Co s ní, když nás trápí?

Léčba v první fázi, kdy ještě není ostruha vytvořená, je docela snadná. Stačí zamezit dalšímu přetěžování chodidel volbou vhodné obuvi, procvičovat a masírovat nohy. Můžeme užívat léky tlumící bolest a to nejlépe ve formě mastí a gelů aplikovaných v místě bolesti. Pomoci mohou také ortopedické vložky do bot. Vhodné jsou i různé fyzikální terapie jako ultrazvuk, magnetoterapie nebo laser. V horších případech lze aplikovat obstřiky. Záleží na lékaři, jaký léčebný postup uzná za nejvhodnější právě ve vašem případě.

Když už je ostruha plně vyvinutá, je její léčba obtížnější, ale ne nemožná. Kromě výše zmiňovaných metod je k léčbě používána ultrazvuková rázová vlna nebo rentgenové ozařování, které odstraní bolestivý zánět. Zamezí se tím na nějaký čas bolestem, ale kostní výrůstek dále zůstává. Ten se dá odstranit jen ortopedickou operací, ke které se přistupuje, když žádná z jiných metod léčby nebyla úspěšná.

Volte správné obutí

Nejlepší prevencí proti vzniku patních ostruh je opravdu kvalitní obuv s měkkou podrážkou, dostatečným prostorem pro nohu a tvarovanou stélkou. Na koupaliště si klidně vezměte své oblíbené žabky a do města na kávu jděte dělat parádu v novém modelu balerínek. Ale pokud míříte na celodenní výlet do přírody nebo třeba po památkách, obujte si na to raději sportovní tenisky k tomu určené. Vaše nohy vám za to budou vděčné a vy si ušetříte nepříjemnou bolest.

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení