Nevíte, co na podrážděnou slinivku? Pomůže dieta nebo bylinky

pexels-foodie-factor-551991
Zveřejněno: 20.10.2021

Slinivka břišní je velmi důležitým orgánem, který je nezbytný pro normální a bezproblémové trávení. Stejně jako játra, žaludek nebo třeba střeva ji ale může postihnout nemoc, která zhorší její funkci. Jednou ze situací, které můžete čelit, je podrážděná slinivka. Dá se s ní něco dělat?

Slinivka je žláza s vnější, ale i vnitřní sekrecí, která je uložená v dutině břišní. Oproti některým jiným žlázám je vcelku velká. Měří od 12 do 16 cm a její váha se pohybuje mezi 60-90 g. Jedním z hlavních úkolů slinivky je produkce šťáv, které jsou důležitou součástí lidského trávení.

Jenže, mnohdy si neuvědomujeme, že slinivka vyžaduje citlivé zacházení. Kterého se jí bohužel velmi často nedostává. Což může vést k jejímu otoku, či dokonce k samonatrávení. Někdy jsou příčiny tohoto stavu mechanické (například, když se udělá ve slinivce kamínek, který způsobí blokádu), jindy hodně úzce souvisí s naším životním stylem. Velice problematicky z toho vychází třeba nadměrná konzumace alkoholu.

pexels-kseniia-lopyreva-4959831
Slinivce neprospívá nezdravý životní styl. Problematické je například nadměrné pití alkoholu.

Jak se problémy s podrážděnou slinivkou projevují? A dají se nějak dostat pod kontrolu?

Jak poznat podrážděnou slinivku?

Problémy se slinivkou se projevují různě. Potíž je ale v tom, že se mohou podobat některým jiným nemocem, se kterými jste se už někdy setkali. Což může správný odhad situace ztížit.

Problémy se slinivkou se projevují:

  • Horečkou
  • Zrychleným tlukotem srdce
  • Nevolností a zvracením
  • Oteklým a citlivým břichem
  • Bolestí v horní části břicha, která je cítit až v zádech
  • Bolestí břicha při jídle

Pokud jde již o chronický problém, bolest břicha, která je cítit až do zad, může být přítomná prakticky neustále, bez jakékoliv přestávky. Také nebývá výjimečný dlouhodobý průjem, který bývá doprovázený velkou ztrátou hmotnosti. V neposlední řadě vám může být neustále nevolno a může vás trápit častější zvracení.

Mohlo by vás zajímat:  Protein: Co to je a proč ho používat?

Mezi rizikové faktory těchto problémů patří nadměrné pití alkoholu, užívání některých léků, infekce či metabolická porucha. V některých případech hraje velkou roli i autoimunitní porucha, přítomnost žlučových kamenů nebo trauma.

Co pomáhá na podrážděnou slinivku

Pokud máte podezření na to, že vás trápí slinivka, je důležité, abyste dlouze nečekali a okamžitě jste se objednali k lékaři. Ten provede důkladnou prohlídku a stanoví správnou diagnózu. (Nelze totiž úplně vyloučit, že vás trápí něco jiného, takže nemá smysl, abyste se s tím potýkali doma sami.)

pexels-kafeel-ahmed-3997459

Pokud vás slinivka trápí akutně (a tím pádem jsou její projevy o dost intenzivnější), je možné, že vám lékař doporučí hospitalizaci, v průběhu které budete do žil dostávat výživu a tekutiny, které tělu chybí. V případě infekce vám mohou být podávána i antibiotika a léky na bolest. S velkou pravděpodobností vám bude nařízená i speciální dieta. V krajních situacích taktéž podstoupíte operaci, která odstraní příčinu vašich potíží. (Například vám bude vyjmut žlučový kámen.)

U chronické pankreatitidy je potřeba zjistit, zda nemáte cukrovku. Pokud ano, budete s ní léčeni. Také vám mohou být doporučeny léky na bolest, které mohou být doplněné o užívání trávicích enzymů.

Dieta při podrážděné slinivce

Co na slinivku
Do diety při podrážděné slinivce je vhodné zařadit borůvky.

Lidé, kteří mají problémy se slinivkou, by měli dbát na zvýšený příjem kvalitních proteinů. Naopak zcela nevhodné jsou živočišné tuky. Dobrou volbou pro vás budou pokrmy, které obsahují luštěniny (čočka, fazole…) a rostlinné druhy mléka. Hovoříme například o mandlovém mléku. U těchto potravin a nápojů je velkou výhodou to, že slinivka nemusí na jejich zpracování tak tvrdě pracovat, takže by se vám mělo v průběhu času citelně ulevit. V dietě na slinivku má své místo i špenát, nebo zvýšená konzumace borůvek.

Bylinky účinkující na podrážděnou slinivku

O bylinkách na slinivku toho odborné zdroje moc nepíší. Často se v nich prosazuje zvýšený příjem antioxidantů a nenasycených mastných kyselin omega-3. Naši předkové ale nějaké bylinky na slinivku přeci jen používali.

Mohlo by vás zajímat:  Dělená strava: Jak funguje a jaké jsou její zásady?

Setkat se můžeme například s čajem na slinivku, který obsahuje směs kořene lékořice, heřmánku, máty peprné, zeměžluči a meduňky. Jiný recept uvádí směs anděliky lékařské a mateřídoušky úzkolisté. A podobných tipů by se dala najít spousta.

Vždy ale myslete na to, že je vhodné se o nasazení bylinek nejprve poradit s vaším ošetřujícím lékařem. Nejde o odřené koleno, takže byste si mohli nechtěně (byť s dobrým záměrem) ublížit.

Měli jste někdy potíže se slinivkou břišní? Pokud ano, jaké metody vám je pomohly zvládnout?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pankreatitida – Pankreatitida (česky)

https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-pancreatitis – Vše o pankreatitidě (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pancreatitis-diet – Dieta na slinivku (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/natural-treatment-for-pancreatitis-pain-89300 – Přírodní prostředky na slinivku (anglicky)

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení