Popraskaný jazyk: Příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

pexels-andrea-piacquadio-3760047
Zveřejněno: 7.10.2021 , datum poslední aktualizace: 16.7.2023

Rozpraskaný jazyk a bílý povlak na něm může nejednoho člověka pořádně vyděsit. Není to totiž úplně obvyklý problém, takže se nabízí otázka, zda si na vás nepočíhala nějaká vážná nemoc. Co popraskaný jazyk může znamenat? A dá se nějak léčit?

Stav a vzhled jazyka dokáže říct hodně o našem zdraví. Z toho důvodu bychom neměli změny na něm ignorovat. Spíš naopak. Pokud začne váš jazyk vypadat na první pohled divně (stejně jako vaše dutina ústní), je nutné vyhledat lékaře. Za tímto jevem se totiž může skrývat nějaký vážný problém, na který člověk bez znalosti správné diagnózy nestačí.

Popraskaný jazyk
Kromě přílišného namáhání jazyka může být příčinou popraskaného jazyka i deficit některých živin.

Přečtěte si: Jak na kuří oko?

Co za tím může být? A dá se popraskaný jazyk nějak léčit?

Příčiny vzniku popraskaného jazyka

Možná se sami sebe ptáte, proč mám popraskaný jazyk. Jazyk je poměrně namáhaná část lidského těla. Zvlášť když přijde řeč na konzumaci některých druhů jídel. Nemůže ale za popraskaným jazykem stát i něco dalšího?

Mezi potenciální spouštěče tohoto problému patří:

A pak také několik dalších v populaci spíš vzácných onemocnění a syndromů. Například Sjogrenův syndrom (imunitní porucha) nebo Cowdenův syndrom.

V současné době se odborníci nemohou shodnout na tom, co dalšího by mohlo mít na popraskaný jazyk vliv. Patrně však může být jedním z možných viníků i rodinná anamnéza.

Příznaky

Jedním z hlavních příznaků jsou jasně patrné praskliny na ploše jazyka. Hloubka a četnost prasklin se může lišit. U mnoha lidí je navíc toto jediný příznak jejich problému. V případě konzumace některých nápojů či jídel se může objevit i pálení. Tento stav často postihuje spíše starší jedince. Také je mnohem častější u mužů než u žen.

Mohlo by vás zajímat:  Lymská borelióza: Poznejte ji podle těchto 5 příznaků
Popraskaný jazyk
Popraskaný jazyk může být více náchylný k rozvoji kvasinkových a dalších infekcí. Lékař vám na tyto infekce může předepsat léky.

Diagnostika

Člověk s popraskaným jazykem může být více náchylný k rozvoji kvasinkových a dalších infekcí. Z toho důvodu je nutné dávat na tyto záněty a infekce dobrý pozor. Pokud zpozorujete změny, běžte k lékaři a nechte si předepsat léky proti plísním atd.

Lékaři většinou stačí podívat se na jazyk. V případě pochybností, zda za váš stav nemůže nějaká nemoc, nebo nedostatek živin, vás může poslat na specializovaná vyšetření. Celkem obvyklé jsou i odběry krve, které taktéž dovedou leccos odhalit.

Přečtěte si: Co jsou to molusky a jak se jich zbavit?

Léčba

Pokud se ukáže, že trpíte nějakou vážnou nemocí, lékař vám stanoví adekvátní způsob léčby. Také se můžete setkat s požadavkem na lepší hygienu dutiny ústní. Neměli byste ani zapomínat na pravidelnější návštěvy u vašeho zubaře.

V případě, že je za popraskaným jazykem deficit některých vitamínů a živin, spolu s lékařem stanovíte plán, jak je můžete doplnit. To může vyžadovat změnu jídelníčku, odstranění některých zlozvyků, které mají vliv na odčerpávání vitamínů a živin z těla, či dlouhodobé užívání doplňků stravy.

Také můžete zkusit mast na popraskaný jazyk, zvlášť pokud vás z nějakého důvodu bolí. V lékárnách se prodávají speciální znecitlivující gely, které se dají aplikovat jak na jazyk, tak například i na bolavé dásně. Počítejte ale s tím, že po nanesení vás může jazyk trochu brnět.

Co říká na popraskaný jazyk čínská medicína nebo babské rady?

pexels-ryutaro-tsukata-5473180

Babské rady na popraskaný jazyk uprostřed bohužel neexistují. Čínská lidová medicína ale tento problém zná. Z toho důvodu se můžete na akupunktuře setkat s požadavkem, abyste vyplázli jazyk.

Praskliny na jazyku podle čínské lidové medicíny znamenají dysbalanci tepla. Také mohou naznačovat nedostatek energie Yin. Z toho důvodu můžete u lidového léčitele poptávat i bylinky na popraskaný jazyk, které podporují její doplnění.

Mohlo by vás zajímat:  Jak vyzrát na odřená stehna

Jelikož je to trochu utajený svět, je pro mnohé z nás složité jasně definovat, co přesně to znamená. V tomto ohledu se tedy vyplatí důvěřovat tomu, kdo akupunkturu provádí. Nezapomínejte ale na to, že jde spíš o doplňkovou léčbu té klasické. Zvlášť pokud máte vážné problémy, nevyplatí se spoléhat pouze na alternativní postupy.

Ještě si připomeneme, že akupunktura není vhodná pro všechny. Zvlášť pokud se při ní používají elektrické jehly. V takovém případě by mohla být tato procedura extrémně nebezpečná pro lidi, kteří mají kardiostimulátor.

Řešili jste někdy popraskaný jazyk? Pokud ano, jak to dopadlo?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/cracked-tongue – Vše o popraskaném jazyku (anglicky)

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení