Poprvé ke gynekologovi

Doktor,
Zveřejněno: 24.11.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Tento článek je určen ženám, které se chystají poprvé na gynekologickou prohlídku. Může se jednat jak o mladé dívky, které teprve poznávají sexuální život a chtějí se chránit před případným těhotenstvím, nebo o ženy, které na gynekologické vyšetření odeslal jejich praktický lékař. Stále více mladších dívek se obrací na gynekology kvůli očkování proti viru HPV.

Kdy navštívit gynekologickou ambulanci?

Jestliže nemáte akutní problém a chcete svého gynekologa navštívit ať už z důvodu konzultace nebo celkové prohlídky děložního čípku, měly byste vědět, která doba je pro návštěvu nejvhodnější. Svého gynekologa se snažte navštívit mimo svou menstruaci, nejlépe několik dní po jejím skončení. Snažte se před tímto vyšetřením nemít nechráněný pohlavní styk. Jestliže tohle pravidlo nedodržíte, může se stát, že cytologické vyšetření bude nutné znova opakovat.

Hygiena před samotným vyšetřením

Je samozřejmé, že  bychom se měly před tímto vyšetřením osprchovat. Pravdou však zůstává, že se může stát, že nebudeme mít možnost se osprchovat. K tomuto účelu skvěle poslouží vlhčené ubrousky, které můžete použít na toaletách. Stírejte nejen intimní oblast, ale také konečník.

Vyčůrat se či nevyčůrat se?

Tuhle otázku si mnoho žen před samotným vyšetřením nepokládá. Lékaři se však domnívají, že je lepší svůj močový měchýř před vyšetřením vyprázdnit, aby bylo vyšetření méně stresující. Prázdný močový měchýř zaručí, že je pacientka daleko uvolněnější, a proto je vyšetření také kratší.

V případě transabdominálního ultrazvuku se však doporučuje močový měchýř nevyprazdňovat.

Na co se vás bude doktor ptát?

Váš gynekolog se vás vždy zeptá na termín poslední menstruace. Jedná-li se o vaše první gynekologické vyšetření, bude chtít váš gynekolog znát taky termín první menstruace. Gynekolog také bude chtít znát věk, ve kterém jste začala svůj pohlavní život. Dále se bude vyptávat na anamnézu, budou ho zajímat různé operace, nemoce, které jste prodělala v dětství i v dospělosti, různé alergické reakce atd.

Mohlo by vás zajímat:  Zmrazování vajíček: Nový trend budoucnosti?

Vyšetření

V každé ordinaci gynekologického lékaře najdete tzv. gynekologické křeslo, na kterém jsou opěrky na dolní končetiny. Tyto opěrky slouží pro co nejvíce uvolněnou pozici, aby prezentovaná oblast byla dobře viděna a aby ji bylo možné dobře a rychle vyšetřit. Gynekolog vyšetřuje zevní genitálie, poševní vchod, pochvu a děložní čípek. K tomuto vyšetření lékař používá kolposkop – speciální mikroskop, který umožní dostatečné zvětšení pozorované části pochvy a děložního čípku. Dále gynekolog používá tzv. gynekologická zrcadla, které mu umožní vyšetřit sliznice a děložní čípek. Za tyto zrcadla se v gynekologických ordinacích platí cca 30 – 60 korun. Zavedení zrcadel může být pro ženy nepříjemné, proto se doporučuje před vyšetřením vyprázdnit močový měchýř. Lékaři pro snadnější zavedení používají různé lubrikační gely. Dále v ordinaci najdete stoleček, na kterém jsou odloženy všechny možné gynekologické nástroje. Zrcadly a chirurgickými rukavicemi počínaje, různými špachtličkami a štětičkami konče. Ve většině gynekologických ordinacích je také ultrazvukový přístroj.

Diskutovat o prvním gynekologickém vyšetření můžete na našem diskuzním fóru.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Lama
    • 27.9.2014
    Odpovědět

    Dobrý den,chtěla jsem se zeptat..Pozná gynekolog,že jsem prstila? Je mi 14,takže tam se mnou musí i mamka,tak proto bych to ráda věděla…Za odpověď předem děkuji:)

    1. Dobrý den, je to méně pravděpodobné, ale i kdyby to zjistil….život jde dál, nic se neděje 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení