Potíže s krční páteří

Krk, člověk
Zveřejněno: 15.1.2015 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Potíže s krční páteří mohou člověka úplně paralyzovat. Mohou totiž přijít náhle a ve velké intenzitě. Není radno je podceňovat, protože mohou vyvolat i další a mnohem vážnější zdravotní komplikace. Co je příčinou potíží s krční páteří, jak se léčí a jak je možné jim předejít? To vše se dozvíte právě v tomto článku.

Proč problémy s krční páteří vznikají

Mezi nejčastější příčiny patří svalový spasmus (tedy svalové křeče) a druhou nejčastější příčinou je blokáda krčních obratlů. Nehledě na příčinu, je vždy vyvolána poměrně nepříjemná a velmi ostrá bolest. Dostavuje se také zhoršená hybnost krku, někdy člověk nemůže s krkem pohnout vůbec. Pokud se jedná o větší blokádu, může se dostavit například i motání hlavy, v těžších případech třeba i zhoršené vidění, pocit hučení a silného tlaku v hlavě. V žádném případě není možné bolest podceňovat. Pokud nepřestává, nebo je hodně intenzivní, je vždy lepší co nejdříve vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Jak si rychle pomoci

Nejlepší je, zůstat v klidu. Nesnažte se krkem hýbat. Najděte si polohu, ve které není bolest tak intenzivní, můžete si sednout, příjemná je i poloha v leže na zádech. Nejdříve krk obvažte například teplou šálou. Pomůže, pokud krk namažete hřejivou mastí. Jestliže se bolest za krkem snížila, může vám druhá osoba provést masáž. Pokud vás ale masírování bolí, ihned s tím přestaňte.

Jak se efektivně bránit

Nejlepší prevencí jsou speciální cviky na krční páteř. Úžasné jsou v tom, že je můžete provádět vlastně kdekoliv a kdykoliv. Výborné je kývání hlavou ze strany na stranu a také dopředu a dozadu. Pomáhají také krouživé pohyby. Dalším cvikem je leh na zádech, při kterém zvednete hlavu vzhůru a v této poloze vydržíte několik vteřin. Jestliže budete tyto jednoduché cviky provádět nejlépe každý den, posílíte tím krční svalstvo a zároveň uvolníte krční páteř, takže se vám bolest s největší pravděpodobností vyhne.

Mohlo by vás zajímat:  Patní ostruha – daň za módní obuv
Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • ondřejlaci
    • 16.7.2015
    Odpovědět

    Dobrý den, mám dlouhodě závratě a nikdo mi nepomohl. Byl jsem na vyšetření a napsali mi, že jsem zdravý. Můžete mi pomoci? Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení