Potničky u miminka i dospělých – jak je poznat a léčit

miminko1
Zveřejněno: 8.2.2021 , datum poslední aktualizace: 7.6.2021

Potničky se nejčastěji vyskytují u novorozenců, kojenců a malých dětí, nevyhýbají se však ani dospělým. Infekční vyrážka se projevuje výsevem drobných zarudnutých skvrnek na pokožce, ze kterých pak vznikají puchýřky naplněné tekutinou. Jak je poznat a jak je léčit? K hojení se používají různé masti, koupele a omývání postižených míst speciálními odvary.

Kdy vzniknou potničky

Potničky vzniknou v případě, kdy se potní žlázy zablokují a pot nemůže z pokožky přirozeně unikat ven. K tomu dojde hlavně k výraznému přehřátí těla a zapaření pokožky, třeba při horečce nebo v horkém a vlhkém počasí, kdy se mnohem více potíme.

  • při zapaření kůže
  • při zanedbávání osobní hygieny
  • při používání nevhodných mycích a kosmetických přípravků během koupání
  • při nedostatečném vysušení pokožky po koupání
  • při nadměrném oblékání neúměrně k venkovnímu počasí

potničky

Potničky u malých dětí

Ke vzniku potniček vede retence vývodu potní žlázy. Nejnáchylnější jsou malé děti. Funkce potních žláz a termoregulace není u malých dětí ještě dobře vyvinutá. Potničky u miminka jsou celkem běžný jev. Většinou pod plenkami, na zadečku a na břiše.

Potničky u dospělých

Potničky se mohou v některých případech projevit i u dospělých. Příčinou vzniku může být několikahodinová jízda v rozpáleném autě či na kole nebo motorce. Vylučování potu může blokovat nošení nevhodného oblečeníumělých materiálů, používání silných krémů ucpávajících póry, spaní pod nadměrně teplými přikrývkami a jiné přehřátí.

potničky

Příznaky potniček

Jde o typickou vyrážku, která se projeví výskytem zarudnutých skvrn na kůži přecházejících do puchýřků naplněných tekutinou, které nepříjemně svědí, někdy splynou a vytvoří mapy. Pak puchýřky začnou lehce praskat, zasychají a olupují se. Postižená místa se obvykle hojí během několika dní.

Mohlo by vás zajímat:  Prevence bolesti zad při každodenních činnostech

Kde vznikají potničky

Potničky se nejčastěji objeví na nevětraných záhybech kůže a v místech s větším počtem potních žláz. Zejména v tříslech, podpaží, na krku, na hrudi, na obličeji, hlavně na čele, na zádech, na nohou, na stehnech, ale i ve vlasech. U dospělých se mohou objevit v intimních partiích a u žen pod prsy.

Léčba potniček

Co pomáhá na potničky? Obklady či koupel s přídavkem jedlé sody, mast, jako je Bepanthen, Sudocrem nebo Zinková mast. Zabírá i univerzální Jarischův roztok pro omývání poškozené kůže. Postižená místa se oplachují nálevem z řapíku nebo odvarem z dubové kůry či heřmánku, který lze přidat i do koupele. Pro lepší vysušení i hojení puchýřků je vhodný černý čaj, dětský pudr a kukuřičná moučka. Důležité je zabraňovat přehřívání a zapaření.

Štítky:

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení