Předčasná ejakulace a vše o ní

Sex, Muž
Zveřejněno: 15.11.2013 , datum poslední aktualizace: 10.5.2019

Existuje celá řada vtípků na předčasně ejakulující muže. Samotným mužům však tohle téma nepřijde příliš vtipné. Ba právě naopak, muži, kteří trpí předčasnou ejakulací, trpí silnou frustrací. Podle prováděných studií trpí předčasnou ejakulací každý pátý muž. Jak tedy pomoci mužům, kteří se potýkají s předčasnou ejakulací?

Co je předčasná ejakulace

Definovat předčasnou ejakulaci je poměrně záludné. Dnešní definice předčasné ejakulace udává, že se za předčasnou ejakulaci považuje taková ejakulace, ke které dochází dříve, než si oba partneři přejí.  Je to z toho důvodu, že každý člověk má jinou sexuální potřebu. Zatímco jednomu z partnerů stačí k uspokojení kratší doba, jiný vyžaduje dobu delší.


Předčasná ejakulace a vše o ní

Kdy se předčasná ejakulace vyskytuje?

Předčasnou ejakulací může trpět muž v kterémkoliv věku. Přesto však tento problém řeší především mladší muži. Předčasná ejakulace se vyskytuje častěji u vystresovaných mužů. Jen malé procento mužů touto poruchou trpí celoživotně. Velmi často předčasnou ejakulací trpí především mladí muži, kteří nemají žádné předcházející milostné zkušenosti nebo jich mají velmi málo. Přílišná nervozita, úzkost a strach z milostného aktu způsobuje nejen předčasnou ejakulaci, ale také erektilní poruchu – tedy neschopnost ztopoření penisu. Potíže s předčasnou ejakulací mohou nastat také po dlouhodobější sexuální abstinenci. Není žádným tajemstvím, že při pravidelném vybíjení sexuální energie pohlavním stykem či masturbací dochází ke snížení hladiny vzrušení. Této znalosti se využívá při terapii – doporučuje se častější masturbace, opakování sexuálního styku několikrát po sobě po určité době, aby se tím snížila citlivost. To, že psychika ovlivňuje předčasnou ejakulaci dokazuje také fakt, že tímto problémem trpí muži, kterým záleží na jejich partnerce, kteří jsou citově zainteresovaní a kteří se jí snaží maximálně uspokojit. Čím více se muž snaží ženu uspokojit a dokázat ji, že je dobrý milenec, tím více může docházet nejen k předčasné ejakulaci, ale také k erektilní poruše. V opačném případě jsou muži více “v pohodě” a jednoduše nad tím tolik nepřemýšlí. Nesmíme také opomíjet léky a drogy, které mohou mít také vliv na předčasnou ejakulaci. Zatímco většina léků má tlumivý efekt (antidepresiva, léky na vysoký krevní tlak …), drogy mohou mít opačný efekt.

Mohlo by vás zajímat:  Příušnice u dospělých: Jak se liší od těch v dětství?

Formy předčasné ejakulace

Jestliže se muž potýká s předčasnou ejakulací, je třeba zjistit o jakou formu předčasné ejakulace se jedná. Muži, kteří mají mnoho testosteronu jsou velmi vzrušiví. Nemívají problém s erekcí. Ta se zpravidla dostavuje velmi rychle a stejně tak rychle přichází také ejakulace. Sexuální styk jsou tito muži schopni opakovat v krátké době i několikrát po sobě. I přesto však nejsou schopni uspokojit své partnerky. Druhou skupinku představují naopak muži, kterým  trvá delší dobu než dojde k erekci. O to kratší dobu dobu vydrží. Tito muži nejsou obvykle schopni opakovat sexuální styk ve stejném dni. Partnerky mužů spadajících do druhé skupinky ve většině případů velmi často pociťují frustraci a po čase již nemají zájem o jakoukoliv stimulaci muže. Připadají si nepřitažlivé.

Kdy navštívit odborníka?

Partneři, kteří se potýkají s předčasnou ejakulací se mnohdy ptají, kdy by měli navštívit odborníka. Muži si obvykle velmi neochotně přiznávají svůj problém. Muži se nejdříve snaží svůj problém vyřešit sami na základě neodborných rad svých přátel. Ve většině případů se však zlepšení nedostavuje. Muži by měli navštívit lékaře v případě, kdy tento problém ovlivňuje vztah nejen k sobě samému, ale také k partnerce. V případě, kdy i partnerka začíná předčasnou ejakulaci vnímat jako problém. Existují páry, kterým předčasná ejakulace nijak zvláště nevadí, protože upřednostňuji jiné sexuální praktiky.

Co čeká muže u odborníka?

Jestliže se již tedy muž rozhodne navštívit odborníka, musí počítat se sexuologickým vyšetřením, které zahrnuje také laboratorní vyšetření. Mimo hormonálního vyšetření (aby se zjistila hladina testosteronu) se zaměří sexuologové také na psychickou a vztahovou oblast. Zatímco u některých mužů se společným pátráním dopracují ke vztahovému či psychickému traumatu, který může mít vliv na vznik předčasné ejakulace, u jiných mužů se dopracují k závěru, že se jedná o celoživotní dysfunkci, která je provází po celou dobu jejich sexuálního života. V takovém případě se léčba zaměří přímo na terapii.

Mohlo by vás zajímat:  Nebojte se kontaktních čoček!

Předčasná ejakulace a vše o ní

Jak se léčí předčasná ejakulace?

Předčasná ejakulace se může řešit několika metodami. První metodou je sexuální nácvik. Tento nácvik se týká obou partnerů. Jde v něm o to, aby se partneři naučili techniky, které jim umožní se v sexuálním styku shodnout a který je přivede k oboustrannému sexuálnímu uspokojení. Chtějí-li partneři mechanicky prodlužovat sexuální styk, existuje několik způsobů, jak toho mohou docílit. Od použití kondomu, až po lokální anestetika. Lokální anestetika nejsou volně prodejné – je potřeba mít tedy lékařský předpis. U lokálních anestetik je však nutné uvědomit si, že tento gel či mast neznecitliví pouze muže, ale také zmírní citlivost vjemů v pochvě partnerky. Dále se doporučuje při sexu odpoutávat pozornost v podobě matematických výpočtů atp. Jestliže si pacient trpící předčasnou ejakulací vybere jako vhodnou terapii partnerský sexuální nácvik, je nutné, aby se léčby účasnila také jeho partnerka. Je velmi důležité znát prožitek partnerky. Mnohdy se při společné terapii dopracují partneři k závěru, že vlastně ani nepotřebují prodlužovat sexuální akt, neboť partnerka není schopna prožívat vaginální orgasmy.

Obřízka a předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace se netýká mužů, kterým byla obřízka provedena v dětství. Naopak u mužů, u kterých došlo k obřízce později z hygienických důvodů, dochází ke zvýšené citlivosti žaludu, což může vést k předčasné ejakulaci.

Dá se předčasná ejakulace “vyléčit”?

Doba léčby předčasné ejakulace je velmi individuální. Někdy stačí jediná návštěva partnerů, kdy se otevřeně hovoří o problému. Jindy léčba trvá i několik měsíců. Jestliže se jednou podaří vyřešit problém s předčasnou ejakulací, obvykle již muž po zbytek života ví, jak s tímto problémem zacházet. Jestliže pacienti nespolupracují a neřídí se instrukcemi, pak se z tohoto řešitelného problému může skutečně stát problém “neřešitelný”.

 

Štítky:

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Vašek
    • 8.12.2014
    Odpovědět

    Na předčastnou ejakulaci doporučuju vyzkošet Arginmax pro muže, mě zabral, sex si teď užíváme plnými doušky a nemusíme se bát, že bychom to kvůli předčastnému výstřiku museli ukončit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení