Samovolný potrat: Příznaky v 1., 2. a 3. trimestru

pexels-dids-5616284
Zveřejněno: 22.8.2022

Samovolný potrat může přijít během těhotenství prakticky kdykoliv. V prvním trimestru žena ani nemusí vědět, že byla vůbec těhotná. Ve druhém a třetím trimestru to pak bývá pro ženu obrovská fyzická i psychická zátěž, se kterou se může vyrovnávat i po dobu několika let. Dá se samovolný potrat na začátku těhotenství nějak poznat? A jak se při podezření, že by se mohla ztráta těhotenství týkat i vás, správně zachovat?

Asi nejjednodušší bývá potrat v prvním měsíci těhotenství, protože řada žen v té chvíli ani neví, že čeká nějaké dítě. V této fázi jde celkem často o to, že se zárodek správně neuchytil, nebo nedošlo k jeho požadovanému vývoji, a tak tělo těhotenství samo raději ukončilo. V takové chvíli může žena zaznamenat o něco silnější menstruaci, ale jinak situace obvykle nevybočuje ze zažitého normálu.

O dost náročnější bývá samovolné ukončení těhotenství ve chvíli, kdy žena ví, že nějaké dítě čeká. Navíc, když ke ztrátě dojde v pozdější fázi vývoje, tato situace pro ni (ale i pro nastávajícího otce) představuje obrovský nápor na psychiku, se kterým se musí nějak vyrovnat.

Samovolný potrat: Příznaky v 1., 2. a 3. trimestru

Jelikož jde o téma, o kterém se na veřejnosti moc nemluví, podíváme se na to, jak samovolný potrat poznáte a co byste měly v takové chvíli dělat.

Příznaky potratu

Samovolný potrat má v průběhu celého těhotenství dost podobné příznaky, z toho důvodu nemá smysl je nějak dělit. Na druhou stranu, jedním z příznaků v pozdějších fázích může být nulová aktivita plodu v těle matky. (Pokud existuje pohyb, který doprovází kopání, pak jde většinou o příznak toho, že je všechno v pořádku. Pokud ne, žena většinou sama kontaktuje lékaře s požadavkem kontroly.) Velký rozdíl je také v tom, jak se konec těhotenství řeší. Pokud je plod už dostatečně vyvinutý, lékaři mohou po ženě požadovat, aby absolvovala porod mrtvého dítěte.

Když se vrátíme zpět k příznakům samovolného potratu, všímejte si:

  • Silnějšího špinění
  • Vaginálního krvácení
  • Neobvyklého výtoku
  • Silné bolesti v podbřišku
  • Křečí
  • Mírné až silné bolesti zad

Vzhledem k tomu, že jde o závažnou situaci, se kterou si nedokážete poradit svépomocí, okamžitě zavolejte lékaře.

Samovolný potrat: Příznaky v 1., 2. a 3. trimestru

Příčiny samovolného potratu

Ženy které zažily samovolný potrat mají často tendenci z něj vinit samy sebe. Ve skutečnosti ho ale nemohou prakticky vůbec ovlivnit.

Na vině je:

  • Genetická nebo chromozomální vada plodu
  • Vyšší věk
  • Onemocnění štítné žlázy (což ženy často ani nevědí)
  • Problém s děložním čípkem
  • Neobvyklý tvar dělohy
  • Hormonální činnost v těle ženy
  • Nezjištěná a neléčená cukrovka
  • Vysoký krevní tlak

Dále může samovolný potrat vyvolat i nízká, nebo naopak vysoká váha ženy, užívání alkoholu a drog, infekce, otrava jídlem a mnoho dalších. Jmenovat můžeme i historii samovolného potratu někdy v minulosti. Jak tedy vidíte, v drtivé většině případů samovolný potrat nemůžete ovlivnit.

Samovolný potrat: Příznaky v 1., 2. a 3. trimestru

Co mám dělat?

V prvním trimestru se samovolný potrat prakticky nedá zastavit. V případě komplikací vám lékař pouze řekne, jakou procedurou budete muset projít, aby mrtvý plod neohrožoval vaše zdraví a život. (Ne vždy plod z těla samovolně odejde, nebo například odejde pouze nějaká část.) U mimoděložního těhotenství počítejte s rychlým zásahem, protože rostoucí plod, který není správně umístěný v děloze (ale je například ve vejcovodu) přímo ohrožuje váš život. (A ne, neexistuje způsob, jak by se těhotenství dalo posunout do dělohy, kde by se mohlo správně vyvíjet.)

Po jakémkoliv druhu samovolného potratu nezapomínejte na to, že kromě fyzického zotavení budete s největší pravděpodobností potřebovat i psychickou podporu, kterou vám může nabídnout terapeut nebo psycholog.

Prodělaly jste samovolný potrat? Pokud ano, využily jste služeb odborníků na psychické zdraví?

Mohlo by vás zajímat:  Onemocnění očních víček: Trápí vás ječné nebo vlčí zrno?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/miscarriage – Vše o samovolném potratu (anglicky)

https://www.nhs.uk/conditions/miscarriage/ – Vše o samovolném ukončení těhotenství (anglicky)

https://www.verywellfamily.com/im-having-a-miscarriage-2759677 – Co dělat při samovolném potratu (anglicky)

 

Štítky: , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení