Bolí vás hlava? Nebojte se, neznamená to, že jste hysterická nebo hypochondr. Bolest hlavy občas potrápí všechny z nás a příčin, proč tomu tak je, může být hned několik. Spousta z nich se dá úspěšně léčit.
Víte, že existuje minimálně 360 druhů bolesti hlavy? Nesnažte se je sami rozlišit- nezvládnete to. Je nutné si však uvědomit, že bolest hlavy je nemoc stejně jako chřipka, rakovina, deprese… prostě nemoc. Bolest hlavy je často označována za civilizační chorobu. Bolesti hlavy můžou být jako samostatnou nemocí, nebo mohou být příznakem jiného onemocnění. Migréna je nejznámější samostatná nemoc, ale mnohem častěji se vyskytují tzv. tenzní bolesti hlavy. Jakou bolest si můžeme představit pod slovem “migréna” a “tenzní bolest hlavy”? Obvykle to jsou tupé bolesti, které cítíme v obou polovinách hlavy- především v oblasti temene. Většina lidí ji popisuje jako nepříjemný pocit tlaku nebo svírající obruče kolem hlavy. Někdy cítíme jen jakési napětí, divný pocit otoku hlavy nebo tupý tlak za očima. Nastupuje pozvolna a dosahuje mírných či středních intenzit. Ženy jsou k těmto bolestem náchylnější více než muži. Tyto bolesti přicházejí nejčastěji po špatné noci, při stresu nebo při náhlém rozčílení.
Obsah článku
Bolest hlavy a špatné držení těla
Za bolesti hlavy může velmi často také špatné držení těla. Jen málokdo žije tak, jak by měl. Zatímco dříve předci trávili mnohem více času na polích, v lesích a v přírodě, dnešní populace sedí v kancelářích, u počítačů, před televizí a u stolů s jídlem. Právě špatné sezení u počítačů má za následek přetížení některých svalů, různé blokace na krčí páteři a to vše může vést k velmi silným bolestem hlavy. Obvykle pociťujeme bolesti v týle nebo v oblasti šíje, ale můžeme je také cítit v oblasti spánku nebo za očima. Mnohdy můžou tyto bolesti vystřelovat až do horních končetin. Častokrát nám bolesti znemožňují hýbat hlavou a krční páteří. Léky v tomto okamžiku sice pomůžou a bolest zaženou, ale pouze dočasně a rozhodně nevyřeší onen spouštěč, kvůli kterému nás bolí hlava. Daleko účinější je upravit své pracovní místo podle správných ergonomických zásad a pravidelně se věnovat také pečlivému protahování v průběhu pracovní doby. Hlava vás může také bolet, pracujete-li v nadměrném hluku. Dalším důvodem může být také oční vada a nošení brýlí. Máte-li oční vadu a nenosíte brýle tak, jak byste měli, nutíte tím oči, aby vynakládaly mnohem větší úsilí. To se velmi často projevuje právě bolestmi hlavy. Stejný problém však může nastat, začínáte-li nosit brýle a oči si teprve zvykají. Nesmíme také zapomínat na správný pitný režit. Při nedostatku tekutin se také objevují bolesti hlavy.
Bolest hlavy může velmi nepříjemně ovlivnit život. Sníží se nám nejen výkonost, ale obtěžuje nás na dovolené a v době, kdy se to nejméně hodí. Přesto většina lidí, ačkoliv je bolest hlavy trápí velmi často, lékaře nikdy nenavštíví. Pravdou však zůstává, že každá opakující se bolest hlavy si zasluhuje návštěvu lékaře, který vás pošle s velkou pravděpodobností k neurologovi na vyšetření. Pociťujeme-li velmi náhlou a dříve nepoznanou krutou bolest hlavy, neváhejte navštívit lékaře. Může se jednat o mnohem závažnější onemocnění, které nás může ohrožovat na životě.
Bolest hlavy při chřipce a podobném onemocnění
Úplně jinou, sekundární bolest můžeme zažít, onemocníme-li například chřipkou nebo zánětem nosních dutin. Zduřelá sliznice v dutinách brání odtékání hledu. Ten se tak shromažďuje a vytváří se v dutinách nepříjemný tlak, který se přenáší až do čela. Bolest je největší při kašli, v předklonu nebo při ranním vstávání. Pomoc při takové bolesti je velmi jednoduchá- stačí vyléčit akutní onemocnění. Příčin sekundárních bolestí hlavy však může být mnohem více. Např. snížená hladinu cukru v krvi nebo nedostatek spánku.
Často se opakující bolesti hlavy
Pokud netrpíte bolestí hlavy velmi často, pak vám pomůže obvykle tableta proti bolesti. Pokud však máte časté bolesti hlavy, které vám komplikují běžné činnosti, je potřeba navštívit nejen lékaře, který vám pomůže, ale také trošku pozměnit své návyky. Změnit byste měli především spánkový režim, pitný režim, stravovací návyky a také bychom měli zmírnit stres. Je nutné si uvědomit, že na analgetika si časem organismus navykne a léky proti bolesti již nebudou účinkovat tak, jak by měly.
Pár rad, které můžou pomoci
- Při běžných bolestech hlavy nemůžete nic pokazit meduňkovým čajem. Uvolňuje totiž svalové křeče, takže trpíte-li tenzní bolesti hlavy, může vám pomoci.
- Levandule je zase vhodná k inhalování, trpíte-li bolesti hlavy při rýmě
- Opakující se bolesti hlavy lze často zastavit zlepšením životosprávy. Potraviny bohaté na hořčík a draslík uvolňují stažené cévy a mírní bolesti. Doporučuje se dostatek banánů, špenátu, listového salátu, vhodné jsou také fazolky, růžičková kapusta, celozrnné výrobky a luštěniny
- Jako první pomoc, která může pomoci ještě než si vezmete první pilulku a ještě než se bolest plně rozvine je jogur nebo sýr- ementál. Obsahuje totiž mnoho vitaminu B, který dodává energii a zmírňuje bolest hlavy.
- Léčitelé mnohokrát doporučují oloupat a prolisovat několik stroužků česneku, zabalit do gázy a přiložit na spánky. Pomoci mohou také obklady z citronové šťávy nebo ze šťávy z jablíček. Stačí nastrouhat jablko, vymačkat šťávu přes hadřík a do šťávy namáčet kapesník, se kterým se pak potírá čelo.
- Analgeticky působí také kofein. Ovšem ne na všechny. Lidé, kteří jsou na něj citliví mohou reagovat právě prudkými bolestmi hlavy.
- Dobrý pomocník je také čaj nebo olej z máty peprné a také dobromysl. Lžičku dobromysli zalijeme čtvrtlitrem vařící vody a necháme asi 30 minut louhovat.
- Máte-li bolesti hlavy spojené s menstruací, je vhodné guarana z tropických amazonských pralesů. Zklidňuje nervový systém člověka.
Léky z lékárny
V lékárně pak můžete sehnat tyto léky na bolesti: Aspirin, Cephyl (homeopatikum), Efferalgan, Ibuprofen, Nurofen nebo Upsarin.