Rakovina děložního čípku a HPV

ČÍPEK
Zveřejněno: 3.4.2011 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

V dnešní době zná medicína více než 100 druhů lidských papillomavirů. Z této stovky pak 15 – 20 typů může způsobovat rakovinu děložního čípku. Velkou výhodou je, že všechny HPV viry se dají včas odhalit laboratorními testy.

Mezi vysoce rizikové HPV viry spadají typy 16,18, 31, 45 a 58. U těchto virů bylo prokázáno, že přímo souvisí se vznikem přednádorového stavu u 80 % případů.

Sex a rakovina

Infekce virem HPV patří k nerozšířenějším sexuálně přenosným nemocem. Lékaři odhadují, že až 75% žen se někdy během svého sexuálního života nakazilo HPV virem a mnoho z nich se nakazilo opakovaně. Ve velké většině případů si však lidská imunita s touto infekcí poradí, avšak nakazí-li se žena vysoce rizikovým typem HPV viru, dojde v průběhu několika let ke vzniku rakoviny děložního čípku.

Chodí-li však žena na pravidelné gynekologické prohlídky, měl by lékař včas odhalit možné riziko vzniku rakoviny. Před samotným vznikem nádoru se zdravé buňky začínají pomalu měnit ve zhoubné. Tuto fázi však mohou lékaři velice snadno odhalit. Díky umístění děložního čípku a snadnému přístupu k němu během gynekologické prohlídky mohou lékaři provádět jeho vizuální kontrolu a stěry, které následně odesílají do laboratoře, která odhalí případnou přítomnost HPV viru.

V případě, že laboratoř opakovaně vyhodnotí, že na děložním čípku probíhají změny, lékař  začne celou situaci řešit.

Pokud tedy žena dochází na pravidelné gynekologické kontroly, může tak účinně předejít vzniku rakoviny děložního čípku.

Očkování proti HPV

Možnou prevencí, která ženám pomůže předejít nakažení HPV, je očkování. V současné době jsou na trhu dvě vakcíny. S očkováním je vhodné začít v době před začátkem sexuálního života, kdy ještě nedošlo k přenosu HPV. Obecně lze tedy říci, že čím dříve se žena nechá naočkovat, tím lépe. Ochranný účinek vakcíny se odhaduje na 10 let. Očkovací látka však není určena pouze pro ženy. Stejně tak se můžou naočkovat i chlapci a muži.

Mohlo by vás zajímat:  Melanomy: Pozor, stále přibývají!

Nežádoucí účinky očkovací látky proti HPV

Lékaři tvrdí, že očkování je bezpečné a vhodné pro většinu žen. S očkováním by měly však počkat těhotné a kojící ženy a také ženy, které mají poruchu imunitního systému. Jste-li nachlazená, máte chřipku, rýmu, teploty – i v takovém případě je lepší s očkováním počkat. Mezi nejčastější nežádoucí účinky se pak řadí zarudnutí a bolestivost v místě vpichu, zvýšená teplota, bolest hlavy a svalů apod.

Přestože nám očkovací látka může pomoci v boji proti rakovině děložního čípku, je nutné si uvědomit, že pravidelné gynekologické prohlídky jsou stále tou nejspolehlivější metodou, jak případné onemocnění včas odhalit a zatočit s ním dříve, než bude pozdě. Umírat na rakovinu děložního čípku nemusíme!

Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Lenka
    • 20.11.2011
    Odpovědět

    Víte už, že bylo schváleno očkování proti rakovině děložního čípku pro 13leté zdarma?Bude to platit od jara 2012.Máte-li dceru, neteř, kamarádku v tomto věku, určitě je na to upozorněte.
    Sama jsem již očkovaná, měli jsme RDČ v rodině, tak vím, že pokud existuje, jakýkoliv možnost, jak se rakovině bránit,chci toho využít.

      • Blanka
      • 24.11.2011
      Odpovědět

      Dobrý den,
      no to je super, nevěděla jsem to. Ke mně se dostala pouze akce VZP, která do konce roku přispívá tisíc korun. Chtěla jsem pro dceru využít alespoň této akce,ale to už asi počkáme. Zapadáme akorát do této věkové kategorie. Taky se velmi bojím této zákeřné nemoci a po dlouhé diskuzi jsem se rozhodla dceru nechat naočkovat.

      • Aňa
      • 24.11.2011
      Odpovědět

      Ahoj Leni, diky za dobré zprávy. Je to nebezpečná nemoc a je potřeba sní bojovat. I já chci taky nechat naočkovat dceru. Bude to dárek – vlastně nejen k vánocům. Slyšela jsem, že je taky možné teď získat příspěvek od pojišťovny. Jsem ráda, že nám pojišťovna pomáhá starat se o budoucnost našich dětí.

      • Robinsonka
      • 9.11.2013
      Odpovědět

      Očkování proti rakovině děložního hrdla bude teď s VZP skoro zadarmo
      Bylo už vaší dceři 14 let ve chvíli, kdy se loni začalo dívkám mezi 13 a 14 lety platit z veřejného zdravotního pojištění očkování proti rakovině děložního hrdla? V tom případě měla smůlu a bezplatné očkování se na ni až doposud nevztahovalo. Teď má ale šanci. Pokud se narodila v období od 1. 1. 1997 do 31. 3. 1998, může využít mimořádné akce VZP a získat očkování proti HPV infekci skoro zadarmo. Právě infekce HPV přitom bývá původcem tohoto druhu rakoviny.
      více info zde: http://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/ockovani-proti-rakovine-delozniho-hrdla-bude-ted-s-vzp-skoro-zadarmo

    • Anule
    • 26.11.2011
    Odpovědět

    Dobrý den Lenko,no tak snad konečně se naše vláda zase rozhodla udělat něco pro lidi,protože tato vakcína nepatří zrovna k nejlevnějším a myslím, že spousta žen se nenechala očkovat hlavně kvůli ceně…

    • Veronika Nováková
    • 18.8.2013
    Odpovědět

    Chtěla jsem se zeptat,je mi 25 let a od 18 jsem kašlala na konizaci děložního čípku,teď mi gynekolog diagnostikoval počáteční rakovinu děložního čípku a poslal mě na konizaci znovu.Strašně se bojím,jdu tam 20.8. t.j. za dva dny.Nevím jaké jsou mě šance na přežití,mám dvě děti a holčičce Michalce jsou teprve dva měsíce,nikde na internetu jsem nenašla nikoho kdo by toto zdolal,proto prosím o co nejvíce informací,děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení