Rakovina prsu – nespoléhejte pouze na pohmat a samovyšetření!

Rakovina, Prsu
Zveřejněno: 30.1.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Rakovina prsu je stále diskutovanější téma. V České republice postihne zhoubný nádor prsu jednu z osmi žen. Je to děsivé zjištění, když si uvědomíte, kolik máte kamarádek a zapřemýšlíte, která z těch osmi to bude. Všechny ženy by si měly položit ruku na srdce a odpovědět si zcela pravdivě na otázku, zda mají zdraví svých prsou pod kontrolou a zda dbají na prevenci, která je může ochránit před tímto onemocněním. 

Díky mediální osvětě se řada mladých žen snaží preventivně bojovat proti rakovině prsu. Známe mnoho celebrit, které s touto chorobou bojovaly a které otevřeně promluvily o této problematice. Ony již cenu prevence znají. A snaží se tohle zjištění předávat dále. Naštěstí se tato snaha vyplácí, neboť se v lékařských ordinacích objevují čím dál mladší ženy, které chtějí dobrovolně podstoupit preventivní vyšetření prsu prostřednictvím ultrazvuku i když jim nebylo ještě 45 let a zdravotní pojišťovna jim toto preventivní vyšetření neproplatí. Ženy, které se snaží otěhotnět a gravidní ženy si jsou čím dál častěji ochotny tohle vyšetření zaplatit, aby si byly jisté, že jsou zdravé.

Mnoho žen si v těhotenství nahmatají bulku v prsu. Je jim vysvětleno, že se jedná o zcela přirozenou a normální reakci organismu na těhotenství. Ve většině případů se lékaři nepletou. Bohužel, hormonální změny, které s těhotenstvím souvisí, s sebou přináší také zvýšené riziko ohroženosti rakovinou prsu. Každá žena, která si v průběhu těhotenství nahmatá bulku v prsu a získá pocit, že se jí bulka zvětšuje, by se měla nechat vyšetřit. Nejen pohmatem, ale také moderní technikou. Ultrazvukové vyšetření prsu je krátké, nebolestivé a bezpečné pro miminko, které se teprve v bříšku vyvíjí. Stejné ohrožení rakovinou prsu mají také kojící ženy. Mnoho těhotných a kojících žen se spoléhají na fakt, že nahmatají-li si nějakou bulku, nejedná se o nic vážného a obvykle na to rychle zapomenou. Obavy přichází v době, kdy se bulka zvětšuje a kdy si ji nahmatají opakovaně.

Mohlo by vás zajímat:  Rakovina tlustého střeva - možné léčebné postupy

V rámci prevence je vhodné, aby těhotné a kojící ženy nespoléhaly na samovyšetření prsu pohmatem. Dokonce ani odborník podle pohmatu nemůže 100 % zaručit, že se jedná o nic vážného. Jsou to právě kojící ženy, které si velmi často pletou vznikající nádorové onemocnění za mléčnou cystu, a proto odkládají vyšetření.

Nahmatáte-li si jakoukoliv bulku v prsu, nespoléhejte pouze na pohmat a raději podstupte vyšetření ultrazvukem. Budete nejen klidnější, ale hlavně budete vědět, že jste zdravá. A i v případě, že by vyšetření nedopadlo dobře, je lepší začít s léčbou ihned a na nic nečekat. Buďte zodpovědná ke svému zdraví a ono vám bude dobře sloužit.

Tímto článkem bychom rádi upozornili na problematiku rakoviny prsu a včasného a preventivního vyšetření. Také bychom rádi poprosili ženy, které se s tímto problémem potýkaly, aby nám napsaly svůj příběh, který pomůže osvětě a mohou tak pomoci jiným ženám odhalit tohle onemocnění včas. Budete-li se chtít podělit s námi o svůj příběh, napište nám na e-mail: jakbytfit@jakbytfit.cz

Děkujeme

[yop_poll id=”20″]

V rámci prevence si dovolujeme zde vložit krátké instruktážní video, které vás naučí si správně kontrolovat svá prsa.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení