Šedý zákal – pomůže jedině operace!

Operace
Zveřejněno: 13.3.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Šedý zákal je onemocnění, které způsobuje poruchu průhlednosti a neostrý obraz na sítnici. Výskyt tohoto onemocnění je poměrně častý. U 50 % dochází k šedému zákalu u lidí ve věku mezi 65 – 74 a u 70% postihne toto onemocnění lidi ve věku nad 75 let.

Proč vzniká šedý zákal (katarakta)?

Existuje několik faktorů, které se podílí na vzniku katarakty – šedého zákalu. Prvním z nich je přirozené stárnutí. Dále šedý zákal vzniká jako důsledek očního úrazu (mechanická či chemická příčina, elektrický proud atp.). Zánět, nádory, léky, metabolické a nutriční poruchy, systémová onemocnění a záření – to vše může způsobit šedý zákal. Katarakta však může být rovněž vrozená. Současné studie moderní medicíny však dokazují, že zdravý způsob života snižuje riziko vzniku šedého zákalu.

Příznaky a projevy šedého zákalu

Katarakta (šedý zákal) se projevuje především poklesem zrakové ostrosti. Pacienti mívají často pocit, jako by se dívali přes mlhu či papír.  Mohou vidět rovněž prstence kolem světel. Současně první příznaky pociťují pacienti při jízdě autem za šera nebo ve tmě, kdy bývají oslňováni protijedoucími vozidly. Někteří pacienti si rovněž stěžují na dvojité vidění na postiženém oku a také na vybledlé barvy. Diagnóza šedého zákalu se provádí na základě anamnézy, vyšetření zrakové ostrosti do dálky i blízka. Poté se provede vyšetření na štěrbinové lampě a vyšetření očního pozadí u očního lékaře.

Operace šedého zákalu

Bohužel, existuje pouze jediný způsob, jak se zbavit šedého zákalu. A to je operace. Operace šedého zákalu je vhodná v momentě, kdy začne šedý zákal rapidně snižovat kvalitu života. V České republice se ročně provede až 80 tisíc operací katarakty. Operace šedého zákalu mívají výborné výsledky. Provádí se za pomocí mikroskopu v tzv. topické anestezii, která spočívá v nakapání anestetických kapek na rohovku a spojivku. Tímto způsobem dojde ke znecitlivění. Operace trvá cca 15 – 30 minut. Chirurg drobným řezem zavádí do oka speciální mikrochirurgické nástroje a ultrazvukovým fakoemulzifikačním nástrojem drtí a odsává zakalenou oční čočku. Následuje vložení umělé nitrooční čočky, která má za úkol nahradit odstraněnou lidskou čočku.

Mohlo by vás zajímat:  Esenciální oleje a květové esence: Vše, co jste si o nich přáli vědět

Šedý zákal - pomůže jedině operace!

Komplikace po operaci šedého zákalu

Komplikace po operaci katarakty nebývají příliš časté. Většinou již druhý den operaci vidí pacienti dobře. Tu a tam se pacienti setkávají s dočasným mlhavým viděním, které během následujících několika málo dní zcela vymizí. Po měsíci již dochází ke konečné stabilizaci zraku a můžou být předepsány nové brýle. Operace je hrazena zdravotní pojišťovnou. Přestože komplikace operace šedého zákalu jsou velmi vzácné jisté roziko zde stejně je. Při operaci může dojít k poruše prokrvení, mohou se projevit další oční choroby či následky již dávno zapomenutého úrazu. Pokud k těmto komplikacím dojde, může se po operaci pacientovi zrak zhoršit. Statisticky se však komplikace po operaci šedého zákalu vyskytují asi u 0,5 % všech operací šedého zákalu.

Prevence před onemocnění šedým zákalem

Jak jsme si již napsali v úvodu, existuje několik faktorů, které způsobují vznik šedého zákalu. Neexistuje zatím přímá cesta, jak tomuto onemocnění předejít. Lékaři se však domnívají, že velmi důležitý je především zdravý životní styl a kvalitní stravování. Rovněž se doporučuje používání slunečních brýlí a omezení kouření. Diabetici by si měli rovněž zakládat na dietním režimu a pravidelně navštěvovat očního lékaře.

Existuje rovněž také tzv. femtosekundový laser, který je naprostou novinkou při operativním řešení šedého zákalu. Operační technika za pomocí tohoto laseru se nazývá femtokatarakta a není hrazena zdravotní pojišťovnou. Při této operaci se během 40 – 50 vteřin laserem vytvoří operační otvor v pouzdře čočky, kde dojde k rozmělnění zkalené čočky. Jedná se o velmi bezpečnou a šetrnou metodu, kdy jsou řezy prováděny pouze laserem bez použití skalpelů. Operace je řízena počítačem a a poskytuje naprosto dokonalou přesnost a bezpečnost.

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Pavel
    • 5.8.2019
    Odpovědět

    Při operaci šedého zákalu se vkládá čočka z plastu. Jak je to ale s akomodací? Tato čočka jistě svoji optickou mohutnost měnit nedokáže! Děkuji za odpověď, operace mně čeká. Pavel

    • Ing.František Sedlák
    • 22.6.2021
    Odpovědět

    V šesti letech ( v r.1955) jsem po úraze dostal šedý zákal do levého oka. V té době jsem absolvoval dvě operace a výsledkem bylo vidění levého oka jenom světlo a stín. V roce cca 2002 jsem absolvoval operaci v oční klinice v Sokolově (čočka). Výsledkem je vidění na operované oko asi tak na 20%. Dá se s tím ještě něco dělat ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení