Spánková paralýza – jak vypadá a co to znamená?

Sleeping
Zveřejněno: 22.3.2017

Spánková paralýza je odborně řečeno stav mezi bděním a spánkem. Je to moment, kdy náš mozek vnímá to, co se děje kolem nás, to, co je reálné, ale není možné přesně určit, co je realita, co je sen, není možné se pohnout. Mnozí to opravdu popisují tak, jako by ochrnuli. Tato paralýza se skutečně děje a to kvůli opožděným funkcím části mozku. V tomto stavu je možné postřehnout halucinace a intenzivní strach.

Tento strach může potom přetrvávat i nadále, když tento stav překonáte, a to proto, že během spánkové paralýzy můžete potkat různé démony a příšery – to je přesně moment, kdy se promítá sen do reality a naopak, takže můžete mít pocit, že jste se probudili a nad vámi je nějaký ďábel, ale nemůžete s tím nic udělat.

Koho spánková paralýza potkává?

Spánkovou paralýzu si nechtěně vyzkouší zhruba čtyřicet procent populace. Není to tedy zas tak častý jev, nicméně kdo ji zažije, horko těžko bude usínat s pocitem klidu a míru. Spánek pro tyto lidi může být později stresující, protože se budou obávat další paralýzy a halucinací. Zejména pro citlivější jedince jde o velmi traumatický zážitek.

Přesto, že se to děje, a ví se i vlastně jak, nikdo vlastně neumí přesně pochopit, proč se to děje. Protože jde o mozek, je velmi těžké zkoumat procesy, co se v něm přesně dějí. Také je těžké někoho při tomto stavu zkoumat – vyvolat nejde a nedoporučuje se to a lidé, kteří to zažijí, přijdou k lékaři až posléze.

Je to hrozivé, ale ne nebezpečné

Přesto, že jde o velmi krušný zážitek, která může způsobit lehčí psychické problémy, které lze překonat, nepředstavuje spánková paralýza jiné zdravotní riziko. Rozhodně se nemusíte obávat poškození mozku, nádoru ani ničeho podobného. I když je fakt, že tento problém byl zjištěn u pacientů s poruchou zvanou spánková apnoe (stav, kdy během spánku přestanete dýchat). To je samo o sobě závažná porucha, která se musí léčit. Kdo ale paralýzu zažije, neznamená to, že nějaký problém má!

Mohlo by vás zajímat:  Když se ozve slinivka břišní

Nemusíte se ani bát, že byste se v tomhle stavu nacházeli nějakou dlouhou dobu. Jde o stav během REM spánku, který je normálně součástí našeho každého spaní. Jakmile tato fáze přejde a vy se buď úplně probudíte, nebo naopak zcela usnete, paralýza odezní. Můžete však pociťovat úzkost, bušení srdce a váš sen bude živější a zarytější do paměti, než kterékoliv jiné sny, co jste kdy měli.

Jak tomu předejít?

spánková paralýza Spánkovou paralýzu zažívá více mladých lidí, než starších. Neví se přesně proč. Pokud vás však děsí, že byste něčím takovým mohli projít, jednoduše se tomu snažte vyhnout dobrou spánkovou hygienou. To znamená, že byste měli dostatečně spát – lékaři také doporučují chodit spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu se budit, pokud možno i o víkendu, neměli byste pít příliš kofeinových nápojů a měli byste umět relaxovat. Odpočinek je pro tělo velmi důležitý a možná proto, že někdo extrémně málo spí a nenechá mozku klid, se potom “zasekne” a neví, kudy kam.

Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Jaroslava
    • 24.12.2017
    Odpovědět

    Já už spánkovou paralýzu zažila a můžu říct že žádné halucinace jsem neměla díky bohu..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení