Máte dlouhodobě vysoký cholesterol a zdá se, že jeho množství nijak viditelně neklesá? Lékař může v takové situaci doporučit užívání statinů, což jsou léky, které se na tento problém běžně používají. Mnoho lidí se jich ale bojí, protože slyšeli, že mají nežádoucí účinky. Je to ale pravda? A existuje k nim nějaká alternativa?
Cholesterol je považován za kontroverzní látku, protože oproti názoru široké veřejnosti na jeho škodlivost ho v určitém množství v těle potřebujeme pro produkci hormonů, vitamínů (například vitamínu D) a pro řadu dalších tělesných procesů. Na druhou stranu, není správně ani to, když je ho v těle příliš, protože pak může docházet k vážným zdravotním potížím. Od hromadění plaku v tepnách až po srdeční a mozkové příhody, jejichž riziko může zvyšovat.
Proto lékaři mohou vyžadovat průběžné kontroly zdravotního stavu, vývoje hladiny cholesterolu (v rámci krevních testů) a zdravý životní styl, jehož součástí bývá i cholesterolová dieta. Co když ale nepomáhá? Pak může přijít na řadu i předepsání statinů, které dovedou vysokou hladinu cholesterolu v těle zkrotit.
Opravdu mají statiny vedlejší účinky? A existuje za statiny nějaká dostupná náhrada?
Obsah článku
Co jsou to statiny?
Statiny jsou léky na předpis, ke kterým se lékaři uchylují ve chvíli, kdy se hladina cholesterolu u člověka uspokojivě nevrací na normální úroveň. Vzhledem k tomu, že vysoká hladina cholesterolu v krvi představuje zvýšené riziko rozvoje chorob kardiovaskulárního systému, jejich nasazení má v mnoha situacích rozhodně své opodstatnění.
Jak fungují?
Zjednodušeně řešeno, statiny fungují tak, že v játrech blokují enzym zvaný HMGCoA-reduktáza, který je důležitý při metabolismu a syntéze cholesterolu. Statiny tedy přispívají ke snížení množství cholesterolu v těle.
Statiny a jejich vedlejší účinky
Statiny mají, podobně, jako jiné léky, i vedlejší účinky. Mezi ty známé patří například pokles koenzymu Q10. Následkem toho pak může dojít k myopatii a k potížím se svaly. Také ale může dojít ke zvýšení oxidačního stresu v těle, takže to může zdraví kardiovaskulárního systému naopak zhoršovat.
Objevit se tedy může:
- Svalová slabost
- Citlivost ve svalové tkáni
- Problémy se zažíváním
- Problémy s pamětí a koncentrací
- Zvýšení jaterních enzymů v krvi
Podle některých informací pak může užívání statinů u některých osob zvýšit i riziko cukrovky.
Vzhledem k tomu, že o jejich nasazení vždy rozhoduje lékař, a vzhledem k tomu, že během jejich užívání budete častěji absolvovat kontrolní prohlídky a měření, jejich užívání má v některých situacích smysl a nevyplatí se rozhodnutí ošetřujícího lékaře rozporovat.
Jak snížit cholesterol jinak?
Statiny lékař předepisuje obvykle až ve chvíli, kdy je situace kritická. Celkem často se ale stává, že se k nim přistupuje až po zkoušce zdravějšího životního stylu, který má na množství cholesterolu v krvi také nezanedbatelné dopady.
Obvykle je vhodné ztratit přebytečná kila, která se kolem pasu, nebo na jiných problematických partiích, nastřádala v průběhu času. Prospěšná je i již jednou výše zmíněná cholesterolová dieta, jejíž součástí by měla být i správná technologie přípravy jídel. Nevhodné je například smažení. Místo toho vyzkoušejte pečení a vaření v páře.
Určitě také dávejte velký pozor na kouření, které má i mnoho dalších nežádoucích dopadů na tělo a psychiku. Co se týče pití alkoholu, s ním se to nevyplatí přehánět. Pít můžete v malém množství například červené víno. (Rozhodně ale ne každý den a po několika sklenicích.)
V neposlední řadě lze vyzkoušet i přírodní doplňky stravy na cholesterol, které se dají sehnat ve volném prodeji v lékárně.
Jejich součástí často bývá:
- Červená fermentovaná rýže
- Černý česnek
- Bergamot
- Artyčok
- Niacin
- Len setý
A mnoho dalších.
Pokud vám už lékař statiny předepsal, užívejte je podle jeho instrukcí. Ostatní, kteří zatím setrvávají u metod zahrnujících zdravější životní styl, pak mohou vyzkoušet i další z výše uvedených tipů.