Jak poznat štěnice a zbavit se jich

štěnice
Zveřejněno: 2.3.2020 , datum poslední aktualizace: 31.7.2023

Pokud máte podezření, že se ve vašem bytě či domě objevily štěnice, podívejte se, jak je poznat a objevit. Přečtěte si naše rady, jak se jich zbavit, jak poznat jejich kousnutí, nebo jaké přenáší nemoci a infekce.

Podle parazitologických reportů je populace štěnic momentálně celosvětově na vzestupu. Koluje také celá řada mýtů a polopravd o hubení štěnic. Proto jsme se rozhodli sepsat veškeré možné informace o štěnicích.

štěnice

Jak vypadá štěnice domácí

Štěnice domácí neboli Cimex lectularius, se někdy nazývá štěnice postelní. Je to běžný parazit lidí a živí se především lidskou krví. Vyskytuje se po celém světě. Můžete se s ní setkat doma, ale i v hotelu v zahraničí. Štěnice domácí je ploštice o velikosti 4 až 5 mm, někdy až 10 mm, a řadí se do říše živočichů z kmene členovců. Svým vzhledem připomínají tak trochu jadérko jablka. Dospělí jedinci mají plochý tvar těla ve světlehnědé až červenohnědé barvě. Přes den se skrývají a v noci, kdy jsou aktivní, nám sají krev. Za svůj život naklade jedna štěnice 200 až 500 vajec, asi 5 vajec denně, nejčastěji na okraje nábytku a žije asi 300 dnů. Vajíčka jsou bíla a podlouhlá a na délku měří jen necelý 1 mm. Z vajíček se po týdnu vylíhnou larvy, které za 1 až 2 měsíce dospívají. Bez potravy přežije štěnice i několik týdnů až měsíců.

Kousnutí štěnice

Kousnutí štěnicí je velmi nepříjemné, ale nebolí. Připomíná štípnutí komára, kůže zčervená a může se objevit i otok. Většinou skvrna během chvilky zmizí. U některých lidí na pokožce příznaky přetrvávají několik dní až týdnů. Samotné zakousnutí trvá 5 až 20 minut podle vývojového stádia štěnice. Někdy je složité kousnutí od štěnice poznat. Jakmile se štěnice zakousne, vstříkne do kůže anestetikum, takže necítíme, že nám saje krev. U 60 až 70 % lidí se neobjeví žádná alergická reakce. Štěnice často na rozdíl od komárů sají v řadě nebo trojúhelníku po 3 a více štípancích.

Mohlo by vás zajímat:  Žaludeční vředy

štěnice

Nemoci

Kousnutí štěnicí svědí jako komáří štípnutí. Pokud si jej škrábeme, vystavujeme se potencionálnímu riziku pro vznik infekce. Proto nelze štípance od štěnic podcenit. Někdy je nutné přistoupit k dlouhodobé léčbě, podobně jako třeba u ekzému. Kousnutí štěnice může u citlivějších lidí způsobit otoky nebo alergii. Štěnice parazitují i na některých zvířatech, zejména na ptácích, nejčastěji holubech a netopýrech, kteří mohou roznášet infekce. Zatím ale nebylo prokázáno, že by štěnice byly přenašeči některých nemocí.

Kde se štěnice vyskytuje

Štěnice se nevyskytují jen u sociálně slabších rodin, kde se příliš nedbá o čistotu a hygienu. Najdete je i v luxusních obydlích bez ohledu na hygienické podmínky. Můžete si je přivézt i ze zahraniční dovolené. Stačí, když se v cestovním kufru usídlí jedna samička. Nejčastěji se ukrývají v konstrukcích postele, matracích, skříních, štěrbinách, obrazech, za tapetami nebo plakáty. Velmi rády migrují, takže původním zdrojem rozšíření mohou být i sousedé. Jejich populace se rychle rozšíří do všech místností domova. Není snadné se jich zbavit. Při jejich likvidaci je důležitá pečlivost a součinnost ostatních sousedů.

štěnice

Jak poznat, že máme doma štěnice

Protože jsou štěnice noční hmyz, těžko je uvidíme přes den. Najdou nás podstatně snadněji než my je. Pro svou orientaci v prostoru používají chemotaktiku. Vycítí teplo těla nebo oxid uhličitý, který vydechujeme. Zaútočí v noci, když spíme. Jejich kousnutí nás neprobudí, protože používají anestetikum, a je téměř bezbolestné. Pokud nás ráno bude místo svědět, budete si asi myslet, že to byl komár. Proto je odhalení štěnic komplikované.

Nejdříve zkontrolujte matrace, postele, obrazy a skříně. Protože jsou štěnice velmi malé, dají se lehce přehlédnout. Navíc jsou plaché a schovávají se. Hledejte proto pečlivě, pomalu, šetrně a ideálně v noci při velmi dobrém umělém osvětlení. Kromě samotných štěnic hledejte i jejich trus v podobě většího množství černých teček, podobných zrnkům máku. Mimo výkalů můžete objevit i svlečky tedy malé, průhledné krunýřky, ze kterých se štěnice svlékají, než přejdou do další životní fáze. Můžete si také pořídit lepovou past s feromony, která je přiláká a štěnice se přilepí. Nelze je tak vyhubit, ale pomohou vám štěnice identifikovat.

Mohlo by vás zajímat:  Sedmero bylinek proti stresu a úzkosti

Jak postupovat po návratu z dovolené

Pokud máte obavy, že si vezete štěnice z dovolené v kufru, abyste se vyvarovali případnému zavlečení štěnic do svých domovů, po návratu vybalte kufry na balkoně, terase nebo zahradě, případně ve vaně. Všechno důkladně prohlédněte, vyčistěte a všechno oblečení okamžitě vyperte nebo dejte do sušičky na teplotu vyšší než 60 °C. Pokud se na takovou teplotu prát nesmí, dejte oblečení a zavazadla zmrazit, pokud se vám tedy do spotřebiče vejdou.

Jak se jich můžeme zbavit

Co odpuzuje štěnice? Na štěnice nezabírají repelenty nebo pasti. Jediným možným způsobem, jak se zbavit štěnic, je jejich velmi pečlivá a dobře zvolená dezinsekce, což je práce pro odborníky. Vlastními silami je jejich likvidace nemožná. Je totiž velmi obtížná často i pro profesionály.

Běžně prodávané přípravky obsahují pyrethroidy, které v případě rezistence, která je velmi rozšířená, štěnice nezahubí, ale vypudí je pouze z jejich úkrytu. Neopatrným zásahem se spíše štěnice rozšíří do dalších místností, bytů a domů.

Přípravky na hubení štěnic navíc mohou často používat jen profesionálové, kteří k tomu mají oprávnění. Nejúčinnější je při jejich hubení kombinace chemické a mechanické likvidace. Během likvidace se štěnice odsávají vysavačem, hubí pomocí horké páry a používá se insekticidní postřik. V případě jejich rozšíření ve velkém měřítku se k hubení štěnic používá insekticidní dýmovnice.

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení