Lidské zažívání je velmi křehké. Stačí ho dlouhodobě zanedbávat, nebo přijít do kontaktu s patogenem a udeří na nás velmi nepříjemná střevní chřipka. Jelikož nás může poměrně snadno vyřadit z normálního života, je důležité vědět, co se s ní dá dělat.
Ke střevní chřipce se můžeme dopracovat mnoha různými způsoby. Někdy stačí něco sníst, či vypít. (Často se o tom hovoří v souvislosti s létem a jeho vysokými teplotami, nebo s cestováním do exotických krajin.) Občas za ni ale mohou i paraziti, nebo jiné nešťastné okolnosti, jako je Crohnova choroba, nebo potravinová alergie/intolerance.
Z toho důvodu je nutné už na počátku obtíží přemýšlet nad tím, co je mohlo způsobit. A v případě nutnosti kontaktovat nejbližší hygienickou stanici. (Zpravidla se tak děje při otravách z jídla, které pocházelo z restaurace, nebo třeba z kempu.)
Nyní se však podíváme na to, co s tím máte dělat.
Příznaky střevní chřipky
Jednorázové zvracení, nebo průjem nemusí automaticky znamenat, že trpíte střevní chřipkou. Jak tedy poznáte, že je situace vážná?
Obvykle podle:
- Zvracení
- Průjmu
- Křečí v břiše
- Horečky
- Únavy
- Bolesti hlavy
- Bolesti svalů
Nemocný obvykle neví, zda bude pouze zvracet, nebo se u toho bude muset posadit na toaletu. (Zapeklitá situace. Řešením může být použití kbelíku, či lavoru.) Všechny věkové skupiny pacientů, včetně malých dětí a seniorů, si musí dávat velmi dobrý pozor na nedostatek živin a na dehydrataci, kvůli které mohou skončit v péči zdravotníků.
V případě, že úporné potíže trvají v plné síle déle než pár hodin, je na místě poradit se s lékařem, nebo si zavolat zdravotnickou pomoc.
Jak se to dá zastavit?
Jak vidíte, se střevní chřipkou se rozhodně nevyplatí špásovat. I když to může být ve vaší situaci náročné, vezměte rozum do hrsti a zkuste vyzkoušet některou z následujících rad.
Pomoci vám může:
- Zvýšený příjem tekutin (voda, čaj, polévka…)
- Odpočinek
- Dieta při střevní chřipce (banány, rýže, suché pečivo, jablečné pyré…)
- Správně zvolená medikace (o ní se ale poraďte se svým lékařem, klidně po telefonu)
Když se vrátíme k jídelníčku, rozhodně z něj do zlepšení vyškrtněte mléčné výrobky a potraviny s vysokým obsahem vlákniny, která by mohla zbytečně dráždit už tak rozházený zažívací systém. Jasnou stopku mají i tuky a kořeněná jídla. (Jakmile se vám udělá trochu lépe a přestanete permanentně odbíhat na toaletu, připravte si přírodní plátek masa na vodě s vařenou rýží, ať se taky trochu najíte.)
Prevence střevní chřipky
Nejlepší, co můžete pro své zdraví udělat je to, že se budete důkladně zaobírat prevencí. V první řadě přerušte kontakt s lidmi, o kterých víte, že jsou nemocní. Také si pořádně umývejte ruce. (Nebo používejte účinnou dezinfekci.)
Dále pomáhá:
- S nikým nesdílet jídlo, nápoje a věci denní potřeby
- Jíst jen v ověřených provozech
- Pořádně tepelně upravovat maso, vejce a další choulostivé ingredience (které by mohly obsahovat choroboplodné zárodky)
- Kupovat si balenou vodu (hlavně v exotických zemích)
- Dávat pozor na správné uchovávání potravin (hlavně v létě)
Ačkoliv to neznamená, že se vám střevní chřipka vyhne, dost zásadně snížíte riziko jejího rozvoje. Což za tu trochu snahy jednoznačně stojí.
Máte vlastní tipy a triky, co zabírá na úpornou střevní chřipku? Pokud ano, budeme rádi, když se o ně podělíte v komentářích pod článkem.
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Gastroenteritida – Gastroenteritida (česky)
https://www.healthline.com/health/bacterial-gastroenteritis – Bakteriální střevní chřipka (anglicky)
https://www.healthline.com/health/cold-flu/best-remedies-stomach-flu – 5 tipů na úlevu od střevní chřipky (anglicky)