Co stojí za svěděním konečníku: Mohou za to antibiotika?

svědění konečníku příčiny
Zveřejněno: 9.3.2022 , datum poslední aktualizace: 14.3.2022

Svědění kolem konečníku je velmi delikátní problém, se kterým se člověk většinou nikomu moc nesvěřuje. Přitom, svědění konečníku po stolici zažívá velké množství lidí. Má ale svědění těchto partií u dětí a v těhotenství stejné příčiny? A dá se tento problém nějak léčit?

Svědění konečníku v noci může dost významně narušovat kvalitu vašeho spánku. Možná ale budete překvapení tím, že za svěděním konečníku a hráze nemusí být vždy ta stejná příčina. Kromě svědění se navíc může dostavovat i bolest a mnoho dalších nežádoucích projevů, které vám prakticky znemožňují vykonávání běžných denních aktivit.

svědění konečníku příčiny

Existuje na tyto problémy léčba, nebo budete trpět až do konce svého života?

Příznaky svědění konečníku

I když problémy v této oblasti mohou být různé, jejich projevy bývají celkem často podobné.

Můžete se potýkat například s/se:

 • Pálením
 • Citlivostí
 • Zarudnutím
 • Otoky
 • Vřídky
 • Vyrážkou
 • Svěděním
 • Krvácením

Poslední jmenovaný bod by vás měl přimět k návštěvě vašeho ošetřujícího lékaře, protože krev ve stolici může znamenat, že trpíte rakovinou střev. Z toho důvodu je nutné co nejdřív podchytit potenciální problém.

Příčiny svědění konečníku

svědění konečníku

Jak už bylo řečeno, za svěděním konečníku se skrývá celá plejáda problémů. Může jít například o projev dermatitidy, nebo nějaké formy ekzému, kterým člověk trpí. Také může dojít k podráždění análního otvoru příliš agresivním toaletním papírem. Někomu nedělá dobře ani používání parfémovaného toaletního papíru, který občas způsobuje alergickou reakci. V neposlední řadě může jít o projev lupénky.

Správnou příčinu vašeho problému dovede spolehlivě určit jenom odborník.

Aby toho nebylo málo, v záloze je ještě průjem, fekální inkontinence, problém s hemoroidy (které jsou v populaci velice časté), infekce parazity, pohlavně přenosná choroba, kvasinková infekce a užívání laxativ.

Mohlo by vás zajímat:  Kurkuma – jak užívat indický šafrán?

Jelikož je toho opravdu hodně, správnou příčinu vašeho problému dovede spolehlivě určit jenom odborník. Navíc, jak vidíte, ani jednou z příčin nejsou antibiotika.

Co pomáhá na svědění konečníku

Pokud je svědění způsobeno kvasinkovou infekcí, lékař vám předepíše speciální protiplísňové přípravky. (Existují mastičky, čípky a podobně.) Hemoroidy se také řeší mastí. V krajním případě můžete absolvovat i operaci na jejich odstranění. Jde o celkem málo invazivní zákrok, po kterém nemusíte zůstávat v nemocnici. Obvykle si ho ale platíte ze své kapsy. (Je to zároveň jediný prostředek, který vás hemoroidů trvale zbaví. Pokud si tedy svým životním stylem neuděláte nové.)

Naštěstí pro vás se dají řešit i parazité. Existují na ně volně prodejné přípravky, ale i speciální léky na předpis. Většinou se doporučuje, aby se jimi přeléčila celá rodina. Léčit se dají i některé pohlavně přenosné choroby, které by mohly svědění konečníku vyvolat.

Dá se mu nějak předcházet?

svědění konečníku příčiny

V první řadě zkuste zjistit, jestli nepoužíváte špatný toaletní papír, který by mohl být příliš hrubý, nebo by vás mohl dráždit parfemací a další chemií.

Pomoci vám může i:

 • Natírání konečníku vazelínou
 • Teplá koupel
 • Důkladná hygiena na toaletě
 • Nošení prodyšného spodního prádla z přírodních materiálů
 • Zdravý jídelníček

Také vám pomůže, když si budete pravidelně umývat ruce (i po použití toalety) a budete od nových partnerů vyžadovat testy na pohlavně přenosné choroby. Do výsledků, nebo při jednorázové akci, pak nezapomínejte na kondom.

Řešili jste někdy problémy se svěděním análního otvoru? Pokud ano, podařilo se vám tohoto delikátního problému zbavit?

s

https://www.healthline.com/health/itchy-anus – Vše o svědění análního otvoru (anglicky)

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-to-know-anal-itching – Co byste měli vědět o svědění análního otvoru? (anglicky)

Štítky: , , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení