Syndrom diabetické nohy – předejděte amputaci včas!

Diabetes
Zveřejněno: 17.11.2010 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Tento článek se týká všech osob, kterým byla diagnostikována cukrovka – Diabetes mellitus. Všech, protože se týká i těch, kteří se s problémem diabetické nohy zatím nesetkali. Nohy jsou pro nás velice důležité, a proto bysme se měli o ně starat. Diabetici o něco pečlivěji a důkladněji než zdraví jedinci. A taky by měl každý diabetik vědět, co to vlastně diabetická noha je, i když se jich tohle onemocnění zatím netýká. Protože právě v případě syndromu diabetické nohy je daleko lepší dbát na prevenci, než posléze řešit následky, které mohou být velice nepříjemné a traumatické.

Diabetes je onemocnění, které si vyžaduje dodržování určitých pravidel a úpravu životního stylu. V případě, že si tyhle pravidla diabetik nevezme k srdci, mohou nastat nejrůznější komplikace. Jednou z velice nepříjemných a také nebezpečných komplikací je právě syndrom diabetické nohy, kdy bývají poškozeny nejen cévy, ale také nervy dolních končetin a vznikají tak vředy pod kotníkem.

Diabetická noha vzniká poruchou prokrvení dolních končetin, které velice negativně ovlivňují vývoj chorobných procesů – vředů. Kvůli dlouhodobě a špatně vyživované tkáně se tvoří defekt – gangréna, při které tyto tkáně odumírají. Právě tento defekt vede mnohdy k amputaci končetiny.

Jestliže nemáme dostatečně prokrvené tkáně dolních končetin, může se objevit známé černání prstů nebo jiné části nohy – gangréna. Tento stav je velice nebezpečný a mnohdy i zbytečný. Lékaři ve většině případů své pacienty dobře poučí o riziku diabetické nohy, nicméně samotní pacienti si rady lékařů neberou příliš k srdci. Takže ano, za vznik diabetické nohy si ve většině případů mohou diabetici sami, neboť o své nohy nepečují tak, jak by měli.

Každý diabetik by měl již od počátku být seznámen s riziky svého onemocnění a měl by být také poučen o určitém denním režimu, který je nutné naprosto přesně dodržovat. Ruku na srdce, který diabetik se však těmito radami řídí, když doposud neměl s diabetickou nohou žádný problém? Všichni diabetici by si měli pravidelně kontrolovat glykemii a samozřejmě by měli přestat kouřit, aby si tak zcela vědomě a úmyslně nesnižovali průchodnost cév v dolních končetinách.

Právě amputace dolní končetiny děsí většinu diabetických pacientů. A ano, tohle riziko zde skutečně je. Lze mu však aktivně předcházet. Každý pacient s cukrovkou by měl spolupracovat se svým lékařem a také by měl svým končetinám dopřávat pravidelnou péči.

Diabetická noha – první příznaky

Mezi první příznaky syndromu diabetické nohy patří ztráta vnímání bolesti, dotyku, tepla, chladu a vibrací. Poté se začnou pomalu přidávat výpadky funkce nervů a člověk má pocit, jakoby “chodil po mechu”. Zatímco postižení nervů u lidí bez diabetu se projevuje bolestí, diabetici bolest necítí. Právě kvůli “bezbolestnosti” mnoho diabetiků odkládá návštěvu lékařů, a proto se na špatné prokrvení dolních končetin přijde až v době, kdy pacienti začínají řešit první vředy.

Vředy se nejčastěji tvoří na místech, kde vzniká tlak – chodidla, prsty, hrana nohy a mnohdy jsou nebolestivé, tak si jich často samotní diabetici nevšimnou, nebo jim nevěnují dostatečnou pozornost.

Vředy se musí především pravidelně čistit. Lékaří používají tzv. biologický skalpel – larvální léčba. K ošetření vředu na diabetické noze se používají speciální obvazy nebo léčba řízeným přerušovaným podtlakem.

Diabetici by si měli dávat opravdu pečlivý pozor i na drobné oděrky a puchýře!

Léčba diabetické nohy

Léčbu diabetické nohy by měl mít vždy na starosti odborník, proto léčba diabetické nohy probíhá většinou na podiatrických ambulaních, které vedou zkušení diabetologové.

Léčba diabetické nohy není nijak jednoduchá, je dlouhodobá a poměrně komplikovaná. Pro léčbu diabetické nohy je nutné obnovit průtok krve končetinou, což bylo možné dříve pouze za pomocí chirurgického bypassu. V dnešní době se však lékaři přiklání k angioplastice, díky které je možné zprůchodnit zúžené či uzavřené bércové tepny pomocí balónkového katétru. Při tomto zákroku je možné obnovit průtok v několika cévách najednou a cévy se nijak neporuší. Díky vstříknuté kontrasní látce tak může radiolog pečlivě sledovat kudy krev proudí, kde jsou cévy ucpané a tenkým balonkovým katétrem může pomalu zprůchodňovat cévy.

Celá procedura je mnohem méně náročná pro pacientův organismus, je bezpečnější a pacient se rychle zotaví. Tento zákrok v mnoha případech předchází obávané komplikaci – amputaci končetiny. Tímto však léčba nekončí. Je nutné i nadále sledovat pečlivě pacienta, potlačit možnou infekci, odlehčit končetinu vhodnou protetickou pomůckou, je nutné i nadále sledovat glykemii a krevní tuky, srážlivost krve apod.

Přístup pacienta k diabetické noze je rozhodující

Ať se to pacientům líbí nebo ne, jejich aktivní přístup ke svému zdraví může velice pozitivně ovlivnit syndrom diabetické nohy. Neváhejte se o tento syndrom zajímat, zjišťujte si informace, vzdělávejte se a ptejste se svého lékaře. Co by však měl každý pacient s diabetem dělat, je nechávat si minimálně 1 x ročně vyšetřit citlivost končetin, pečovat o své nohy na základě lékařského doporučení, dávat si pozor na případné zranění. Oděrky, špatně zastřižené nehty, puchýř, nakopnutý nehet, spáleniny apod – to vše může způsobit výše zmíněné komplikace. Svým nohám by měli diabetici věnovat opravdu maximální péči, denně si kontrolovat své končetěiny. K tomu můžete poprosit své blízké o pomoc popř. můžete použít zrcátko. Svěřte svá chodidla minimálně jednou za měsíc speciálně vyškolené pedikérce nebo navštivte za tímto účelem podiatrickou ambulanci. Neváhejte své nohy ošetřovat roztoky proti plísním, používejte pemzu a různé změkčující přípravky na ztvrdlou kůži na patách, denně si vyměňujte ponožky, které by měly být bavlněné, jejich gumička by neměla být příliš stahující a na špičce těchto ponožek by neměl být hrubý šev. Jestliže máte špatně prokrvené končetiny, nestyďte se nosit teplé ponožky. Své nohy si omývejte 1 – 2 x denně vlažnou vodou a následně ošetřete hydratačním krémem, aby nedocházelo k vysychání a praskání pokožky. Vždy důkladně vysušujte pokožku ručníkem i mezi prsty a snažte se vyhýbat rozmáčení kůže při koupeli.

Mohlo by vás zajímat:  Bolest hlavy - je nutné vědět, proč vás bolí, abyste našli řešení

Co nohám prospívá?

  • pěší chůze, jízda na kole, plavání
  • odpočinek s nohama ve vodorovné poloze
  • každodenní cvičení s prsty u nohou
  • masáž chodidel

Všechna tahle doporučení je nutné dodržovat ještě před tím, než se syndrom diabetické nohy rozvine. Když se tak stane, je pozdě.

Vhodná obuv – základ pro diabetickou nohu

Nejčastější přičinou, kvůli které vznikají vředy, je nevhodná obuv. Proto by si měl každý diabetik v první řadě pořídit vhodnou obuv. Nohy diabetiků jsou v průměru o 1 – 2 cm širší v obslati prstních kloubů než u stejně starých nediabetiků. Obuv pro diabetiky by měla vyhovovat tvarem i použitým materiálem. Musí být maximálně pohodlná a nesmí v žádném případě vyvolávat jakákoliv zranění. Tuhá podrážka je základ a uvnitř boty by měla být polopružná vložka. Nedoporučuje se nosit obuv s vysokým podpatkem a úzkou špičkou, ve které nemá noha dostatek prostoru. Diabetici by se měli vyvarovat také otevřeným botům, sandálkům či tzv. masážní obuvi.

Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Martin
    • 2.8.2016
    Odpovědět

    Nevím, jestli je to mezi diabetiky všeobecně známo, ale kdysi provedl Dr. Agarwal rozsáhlou studii na zhruba 3000 diabeticích. Podával jim větší dávky aloe vera gelu společně s vlákninou a výsledkem bylo snížení cukrovky u 94% z nich.

    Martin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení