Věděli jste že tendinitida je zánět šlachy?

Tenisový loket
Zveřejněno: 10.6.2019

Zánět šlach je velmi bolestivé onemocnění, které se rozvíjí hlavně u lidí vykonávající dlouhodobě jednostrannou pracovní činnost. Tendinitidou trpí zejména sportovci, manuální pracovníci, nebo lidé, co pracují na počítači, kteří nemají dostatek odpočinku.

Co je tendinitida

V přetížených šlachách dochází k tzv. mikrotraumatizacím. Pokud nedojde k zahájení samo hojícího procesu, vzniká ve šlachách zánět. Začínající zánět šlach ani nemusíme postřehnout. Počínající bolest je pozvolná. Pak se objevuje vleklá, trvalá a velmi ostrá bolest, která se neustále prohlubuje. Postupně dochází k většímu omezování pohyblivosti v postižené části těla.

Jak poznat tendinitidu

Místo úponu je na pohmat citlivé, teplé až horké, oteklé a zarudlé. Pokud jdeme k lékaři, často jde už o rozvinutý zánět šlach. Následuje dlouhodobá léčba farmaceutiky s nutným klidovým režimem. Nejčastěji se objevují záněty v oblasti prstů rukou, tzv. lupavý palec, tenisové a golfové lokty, zánět Achillovy šlachy, podkolení šlachy nebo karpální tunely v oblasti zápěstí. Častá je i kalcifikující tendinitida ramene. Zánět postihuje hlavně vazivové struktury kryjící kolagenová vlákna, ze kterých se šlacha skládá. Pokud se zánět dostane na tato vlákna, může mít postižení vážné následky.

šlachy

Jak pracuje šlacha

Sval je tvořen na začátku svalovým bříškem a úponem, tedy šlachou. Šlacha, latinsky tendo, je část svalu, která zajišťuje vazivové připojení svalu ke kosti. Její úlohou je přenos svalové síly a uvedení kosti do pohybu. Šlacha se skládá ze svazku rovnoběžně uspořádaných kolagenových vláken s minimální elasticitou a možností prodloužení o 10 % délky. Se svalovým bříškem se šlacha spojuje propletením kolagenových vláken s vlákny svalovými. Připojení šlachy do kosti zabezpečují krátká vazivová vlákna. Při zátěži hrozí poškození svalu, jeho natržení či přetržení. Šlacha je obalena vazivem.

Mohlo by vás zajímat:  Patní ostruha – daň za módní obuv

Kalcifikující tendinitida ramene

Kalcifikující tendinitida ramene je syndrom manžety rotátoru, který se projevuje bolestí ramene. Jde o poškození anatomické struktury poskytující pohyb ramenního kloubu. Rotátorova manžeta chrání ramenní kloub a okolní tkáně před poškozením při nepřiměřeném pohybu a přetěžování ramene. Vzniká při sportovních výkonech, pokud není tělo dostatečně připraveno na tuto zátěž. Při degenerativním onemocnění rotátorové manžety pak už stačí jen jediný špatný pohyb. Kalcifikace šlach neboli zvápenatění šlach pak může vést až k přetrhnutí šlachy.

Kotník

Příčiny tendinitidy

  • přetěžování svalů při sportu, chybném cvičení a jednostranné pracovní zátěži
  • bakteriální infekce
  • lymská borelióza
  • zánět tíhového váčku neboli burzitida
  • revmatoidní artritida
  • autoimunitní onemocnění
  • Bechtěrevova choroba

masáž

Léčba tendinitidy

  • klidový režim postižené části a končetiny
  • imobilizace formou fixace obvazem, ortézou,dlahou či sádrou
  • nesteroidní analgetika a antiflogistika
  • obstřiky postižené šlachy steroidními látkami
  • fyzikální terapie v podobě magnetoterapie, fototerapie, laser a chlad
  • fyzioterapie a doporučené cviky
  • operace pro odstranění zánětu kolem šlachy

Často se potíže nezlepší ani po několika týdenní léčbě zánětu šlach. Nepomáhá ani užívání nesteroidních antirevmatik, antiflogistik a klidového režimu. Pokud se zánět nezmírní ani po fyzikální terapii v podobě magnetoterapie, fototerapie a laseru, jediné zlepšení se dostaví po lokální aplikaci kortikoidů, které je však jen velmi krátkodobé. Užívání těchto syntetických hormonů podporuje vznik závažných nežádoucích účinků.

Jak probíhá diagnostika

Provádí se ultrazvuková diagnostika postiženého místa s okamžitým zahájením rehabilitace. Součástí  léčby může být i opakovaná aplikace krevní plazmy a kolagenu. Nutné je dodržování šetřícího klidového režimu a aktivní spolupráce při změně ergonomie při zátěži postižených šlach.

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Jan Hermansdorfer
    • 2.11.2020
    Odpovědět

    Dobrý den
    Mám diagnostilovanou tendiopatii a busitidu.
    Prognózy léčby podle článku “Léčba tendinitidy” jsou poměrně pesimistické.
    Můj lékař nasadil (zcela přesně podle vašeho článku) po kortikoidech současně s UZ a FT/RHB ihned i plazmu.
    Nevíte prosím jaké jsou zkušenosti s touto metodou u léčby tenditidy ??

    Děkuji
    J.Hermansdorfer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení