Trpím hypertenzí

Stáří
Zveřejněno: 12.5.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Vysoký krevní tlak, který odborně nazýváme hypertenze, je jednou z nejrozšířenějších kardiovaskulárních chorob (chorob srdce a cév). Výsledky průzkumů skutečně nejsou optimistické. Například v naší zemi jí trpí v průměru každý pátý obyvatel, ale ani v zahraničí není situace dobrá. Počet nemocných neustále roste. Jsou dvě možná vysvětlení. První, ryze negativní, které říká, že nemocných přibývá vlivem nezdravého životního stylu a podmínek. Druhé vysvětlení je trochu uspokojivější, že na vině jsou i lepší diagnostické metody, které umožní více nemocných odhalit.

Co je hypertenze

Hypertenze, čili vysoký krevní tlak, můžeme definovat jako zvýšený tlak, kterým působí krev na cévní stěny. Přístroj, kterým se zvýšený krevní tlak diagnostikuje, nazýváme tonometr. O hypertenzi lze hovořit pokud naměříme u osoby starší 18 let opakovaně hodnoty krevního tlaku 140/90 mm Hg a více. Jaký je smysl dvou uvedených hodnot? První údaj je systolický tlak, který vzniká při stahu srdečního svalu. Jeho hodnota má tendenci stoupat v důsledku stárnutí člověka. Druhým údajem je diastolistický tlak, který vzniká při uvolnění srdečního svalu. Měření je však třeba provádět opakovaně, a to ze dvou důvodů. Za prvé, krevní tlak má tendenci kolísat, a za druhé z důvodu tzv. syndromu bílého pláště, což znamená, že většina lidí je při lékařském vyšetření nervóznější a mají tedy tendenci k vyššímu krevnímu tlaku.

Příčiny hypertenze

O hypertenzi se někdy hovoří jako o neinfekční epidemii. Určit příčiny hypertenze je často velice složité. Daří se to jen v málo případech, nejčastěji v případě tzv. sekundární hypertenze. V tomto případě je hypertenze jen důsledkem některého primárního onemocnění, kterým může být onemocnění ledvin, nadledvin, cukrovka, psychické problémy, užívání některých druhů farmak, mozková onemocnění a jiné. Bohužel, u většiny pacientů se důvody přesně odhalit nepodaří, zde hovoříme o primární nebo esenciální hypertenzi. Pravděpodobně zde hrají značnou roli vrozené faktory a rovněž špatný životní styl. Mnoho lidí, kteří mají vysoký krevní tlak, mají i problémy s obezitou a špatnou fyzickou kondicí. Častým faktorem, který se podílí na vysokém krevním tlaku, je nadměrná konzumace kávy, kofeinových nápojů, tuků, soli, dále kouření a samozřejmě stres.

Mohlo by vás zajímat:  Prevence bolesti zad při každodenních činnostech

Příznaky hypertenze

Hypertenze je poměrně záludné onemocnění, dlouho o sobě nedá znát. Pokud však o sobě dá znát, může být už pozdě. Nejlepší je z tohoto hlediska prevence, což znamená, nechat se alespoň jednou do roka vyšetřit u praktického lékaře a nechat si změřit tlak. Možnými příznaky onemocnění mohou být bolesti hlavy, závratě, dušnost, nespavost, bolest na hrudníku, bušení srdce. Pokud tedy trpíme těmito příznaky, neměli bychom s návštěvou lékaře otálet.

Léčba hypertenze

Hypertenze nemá jednu univerzální metodu léčby, proto člověk musí nejdříve navštívit lékaře, který se pokusí zjistit příčiny hypertenze a podle toho doporučit adekvátní léčbu. Pokud je pacient obézní, je nejlepším, co může pro snížení svého krevního tlaku udělat, snížení tělesné hmotnosti, tedy zhubnutí.  Téměř vždy je nutné upravit jídelníček a snížit množství rizikových potravin, které se na hypertenzi podílí.  Jde zejména o sůl, alkohol či kofeinové nápoje.

Další možností je farmakologická léčba.  Používá se několik skupin léčiv, jako jsou tzv. diuretika, betablokátory, blokátory kalciového kanálu, ACE inhibitory, sartany a další. Každá z těchto skupin léčiv snižuje krevní tlak jiným mechanismem, proto je možné, že lékař předepíše kombinací léčiv z těchto skupin, která nejlépe vyhovuje pacientovi a jeho stádiu onemocnění.

Štítky:

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení