Vada řeči u dítěte – kdy navštívit logopeda?

řeč
Zveřejněno: 11.5.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Všechny maminky si všímají, že řečový vývoj dítěte začíná již od prvního roku života. V průběhu několika dalších let se zvyšuje slovní zásoba dítěte. Všechno začíná nejprve slabikami. Poté se přidávají první slůvka a teprve pak se začíná vaše dítě vyjadřovat celými větami. Výslovnost některých hlásek tedy může do určitého věku u některých dětí pokulhávat. To není ničím neobvyklým. Odborně se tato špatná výslovnost některých hlásek je nazývá dyslalie. Pokud má vaše dítě vadu řeči, návštěva odborného logopedického pracovníka se doporučuje od čtyř do pěti let. Toto doporučení se týká především dětí, které mají správný sluch, ale přesto mají špatnou výslovnost. Ve většině případů se jedná o hlásky L, R a Ř. Jestliže však vaše dítě do tří let nemluví vůbec nebo má problémy s napodobováním mimiky kolem úst, špatně vyslovuje více hlásek a není mu rozumět téměř žádné slovo, za žádných okolností se nebraňte návštěvě logopedického pracoviště. Takto odborný pracovník zjistí diagnózu vašeho dítěte a rovněž vám navrhne individuální péči určenou speciálně pro potřeby vašeho dítěte. Podle typu obtížnosti logoped rovněž stanoví frekvenci návštěv. Aby návštěva logopeda přinesla kýžený výsledek, je nutné, aby s logopedem spolupracovalo jak dítě, tak i jeho rodiče. Je velmi nutné, aby logopedické cvičení, které se naučíte na logopedickém pracovišti, bylo prováděno také doma. Logoped navrhne domácí úkoly, které je třeba plnit. Pokud se svému dítěti budete opravdu pečlivě věnovat, již brzy zjistíte, jak jsou tato cvičení efektivní a  jak krásně vaše dítě mluví.

Existuje několik jednoduchých pravidel, které fungují jako logopedická prevence

V prvé řadě je nutné nabídnout dítěti dostatečné množství různorodých podnětů a hraček. Navštěvujte s dítětem různé kulturní akce a podnikejte poznávací výlety. Pokuste se na hračky podívat očima dítěte, a zajistit tak jejich dostatečnou pestrost. Nevyhýbejte se různým hrám a knihám, které budou jakýmkoliv způsobem dále vyvíjet vaše dítě. Dalším preventivním krokem je správný mluvní vzor. Mluvte ke svému dítěti často a v přiměřeném tempu. Pokuste se nešišlat. Vždy respektujte věk dítěte. Nezapomeňte, že dítě nemá ani zdaleka tak širokou slovní zásobu jakou máte vy. Dítě se pořád učí. Proto vždy očekávejte dětské výsledky. Nepřeceňujte jeho možnosti a volte vždy metody a pomůcky s ohledem na jeho věk. Individuální zájem o dítě je při logopedických vadách velmi důležitý. Stejně tak jako se zajímáte o své dítě, musíte respektovat i jeho zájem a individualitu. Nezapomeňte vždy vaše dítě správně motivovat. Ať je to slovní pochvala, výlet nebo pohádka – vždy volte takovou odměnu, která bude dítě i nadále motivovat k tomu, aby se snažilo pracovat na odstranění vad řeči. Poslední a velmi důležitou zásadou pro logopedickou prevenci je vaše trpělivost a vztah k dětem. Trpělivost, pochvala a radost z učení vám zajistí úspěchy. Čím větší tlak budete aplikovat na dítě, tím méně raději se bude učit. Využívejte vždy hravé formy, která je pro dítě tak přirozená.

Mohlo by vás zajímat:  Rady a tipy pro krásné zoubky

 

Štítky: , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení