Jsou zdravotní problémy, které většina z nás přejde mávnutím ruky. Patří mezi ně například obyčejné nachlazení s rýmou. Pak ale existují choroby, které nám mohou způsobovat opravdu vážné komplikace. Mezi tyto protivníky, před kterými bychom se měli mít na pozoru, patří virová encefalitida. Co ji způsobuje? A jak ji bezpečně poznáte?
Encefalitida způsobuje zánět mozkové tkáně, což už samo o sobě napovídá, že se s ní nevyplatí špásovat. Nejčastějším spouštěčem tohoto onemocnění je virová infekce, v hodně vzácných případech ale může být na vině bakteriální infekce, nebo plíseň.
Encefalitidu rozdělujeme do dvou skupin. (Primární a sekundární.) Primární encefalitida vzniká, když virus přímo napadne mozek. Sekundární encefalitidu vyvolává virus, který způsobuje zánět v jiné části těla. Ve vážných případech může encefalitida skončit smrtí, proto je důležité umět rozeznat její příznaky a včas vyhledat pomoc.
Příznaky encefalitidy
Encefalitida může mít mírné, ale i hodně vážné příznaky. Problém je navíc v tom, že některé z nich mohou imitovat jiné (a třeba i méně vážné) onemocnění.
Mezi její symptomy patří:
- Horečka
- Bolest hlavy
- Zvracení
- Ztuhlý krk
- Letargie
- Zmatenost
- Halucinace
- Přecitlivělost na světlo
- Kóma
- Podrážděnost
U dětí se navíc encefalitida projevuje trochu jinak než u dospělých. Mezi jejich nejčastější příznaky patří zvracení, vypouklá fontanela na hlavě, neutišitelný a neustálý pláč, ztuhlé tělo a ztráta chuti k jídlu.
Co ji způsobuje?
Virovou encefalitidu mohou spustit běžně se vyskytující viry. V rozvinutých zemích to může být například virus herpes simplex. Dále to mohou být příušnice, HIV, plané neštovice (které jsou u nás spíše vzácností), spalničky, zarděnky atd.
Rizikové faktory
Mezi rizikové skupiny patří starší lidé a děti, kterým je méně než 1 rok. V neposlední řadě nesmíme zapomínat na lidi s oslabeným imunitním systémem. V některých případech mohou encefalitidu přenášet i nakažení moskyti. (V takovém případě může dojít k nákaze hlavně v létě a na podzim.)
Diagnostika a léčba
Pokud u někoho pozorujete příznaky encefalitidy, je extrémně důležité, abyste ho převezli do nemocnice. Diagnostika může proběhnout odběrem míšní tekutiny, provedením CT nebo testem vzorku krve.
Co se týče léčby, lékaři vám budou s největší pravděpodobností podávat antivirotika. Ne na všechny viry ale tyto léky fungují.
Léčba může dále zahrnovat:
- Klidový režim
- Užívání léků na bolest
- Užívání kortikosteroidů
- Umělou plicní ventilaci (pokud to situace vyžaduje)
- Léky proti křečím
- Sedativa
- Podávání zvýšeného množství tekutin
Jak už z výše uvedeného seznamu celkem jasně vyplývá, ve vážnějších případech můžete zůstat nějakou dobu v nemocnici.
Určitě se nevyplatí virovou encefalitidu podceňovat, protože mezi její rizika patří ztráta paměti, změna chování, epilepsie, dlouhodobá únava, horší koordinace, problém se spánkem, problém se zrakem, potíže s řečí a mnoho dalších vážných komplikací, které mohou významně ovlivnit kvalitu vašeho budoucího života.
Trpěli jste někdy encefalitidou? Pokud ano, museli jste zůstat v nemocnici?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/encephalitis – Vše o encefalitidě (anglicky)